خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/27 16:01:00
سرویس بین الملل
الهیان در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل آژانس و شورای حقوق بشر؛

دشمنان ایران قادر به تحمل روند توقف‌ناپذیر پیشرفت‌های علمی نیستند

**رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در رابطه با ترور استاد شهید شهریاری به دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کمیسیاریای عالی حقوق بشر و شورای حقوق بشر سازمان ملل نامه‌ای سرگشاده نوشت.

به گزارش خانه ملت، متن نامه "زهره الهیان" به شرح زیر است:

همانگونه که استحضار دارید در حمله تروریستی اخیر در تهران، دکتر مجید شهریاری، استاد مبرز دانشگاه و دانشمند هسته‌ای در یک حادثه بمب‌گذاری در خودرو در حین رانندگی به مقصد دانشگاه ترور شد.

این جنایت غیرانسانی که منجر به شهادت دانشمند هسته‌ای ایران گردید یکبار دیگر آشکار ساخت که دشمنان مردم ایران قادر به تحمل روند توقف‌ناپذیر پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک جمهوری اسلامی ایران، به رغم تمام فشارها و تحریم‌های موجود که به نحوی ناعادلانه و غیرمنصفانه طی 30 سال گذشته و از بدو پیروزی انقلاب اسلامی بر مردم ایران تحمیل شده، نیستند.

در این راستا و در تلاش برای تضعیف و تحلیل بنیه پیشرفت علمی ایران به منظور دستیابی به اهداف سیاسی نامشروع‌شان، آنها به اهرم‌های غیرقانونی، نامشروع و غیرانسانی برای اعمال فشار به ویژه ترور غیرنظامیان بیگانه روی آورده‌اند. شاهد این مدعا، اظهارات اخیر ساورز رییس (سرویس جاسوسی انگلیس) می‌باشد که از آنجا که تحریم علیه ایران نتیجه ندارد می‌باید در ایران دست به اقدامات امنیتی زد. در مجموع، سیاست‌های خصمانه اعمالی از سوی برخی کشورهای غربی، به ویژه رژیم صهیویستی علیه ایران هیچ تردیدی را برای مردم ما بر جای نمی‌گذارد که همان کشورها پشت سر ارتکاب این ترورها قرار دارند.

ما نمایندگان مردم ایران تاکید می‌کنیم که چنین اقدامات تروریستی محتوم به شکست است کما اینکه تحریم‌های مستمر و فشارهای دائمی برای ممانعت از کسب پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیک جمهوری اسلامی ایران طی 30 سال گذشته راه به جایی نبرد.

ما قویا اعتقا داریم که:

این حملات تروریستی با هدف و مقصود تضعیف اصول دموکراتیک، استقلال سیاسی، حق حیات و توسعه علمی ملت ایران صورت می‌گیرد، ملتی که دیرینه چند هزار ساله علمی و تمدنی او ثمراتی چون ابن سینا و فارابی و رازی و سایر دانشمندان به نام تاریخ علم را با خود همراه دارد.

حق حیات و پیشرفت جزو لاینفک حقوق بنیادین انسانی است که در منشور ملل متحد نیز مورد تصریح قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران در راستای نظام مردم سالار دین محور خود، به عنوان یک کشور امضاء کننده ان‌پی‌تی، به موجب ماده 4 این معاهده، مصمم است به استیفای حق خود مبنی بر استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای برای تامین نیازهای توسعه‌ای خود بپردازد.

اقدامات شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر تصویب قطعنامه‌ها علیه ایران و در لیست سیاه قرار دادن دانشمندان ایرانی، در تناقص و تباین با قواعد بین‌الملل و نیز اصل عدالت بوده همانطور که نام استاد شهید شهریاری در لیست تحریمی قطعنامه 1747 آورده شده. این اقدامات راه را برای ارتکاب اقدامات مشابه تروریستی علیه دانشمندان ایرانی هموار می‌کند.

از این رو بر طبق منشور ملل متحد و نیز اسناد مربوط به سازمان ملل در زمینه محکومیت اقدامات تروریستی و محافظت از حق کشورها برای توسعه از جنابعالی انتظار داریم در دفاع از حقوق هسته‌ای ملت ایران، ضمن محکومیت ترور دانشمندان ایرانی، هرگونه اقدامات و تدابیر لازم را برای ممانعت از تکرار جنایات مشابه در آینده به انجام رسانید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet