شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/28 11:16:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عیسی جعفری:

تحقق انتظارات جامعه اسلامی به برنامه راهبردی با پشتوانه غنی اسلامی-ایرانی نیاز دارد

**نماینده‌ مردم بهار‌وکبودرآهنگ در خانه ملت، توجه به دیدگاههای مقام معظم رهبری را یکی از بحث‌های محوری در برنامه‌ی پنجم توسعه به ویژه در مساله‌ی شاخص‌های فرهنگی دانست و گفت: تدوین سند الگوی ایرانی _ اسلامی پیشرفت کار سختی نبوده و امری شدنی است.

عیسی جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اگر به تاریخ برنامه‌ریزی در کشور‌های مختلف نگاه کنیم، مشاهده خواهیم کرد انواع و اقسام برنامه‌ریزی‌ها در کشور‌های مختلف بسته شده و بعد از گذشت دورانی، به دلیل این‌که اشکالات و ایراداتی در آنها وجود داشته، کنار گذاشته‌ شده‌اند.

وی با بیان این که آخرین بحثی که دنیا به آن رسیده، این است که باید به سمت برنامه‌ریزی راهبردی بروند، افزود: اشاره‌ای که مقام معظم رهبری اخیرا داشتند در اصل نشان می‌دهد، ایشان هم به اوضاع و احوال برنامه‌ریزی‌های مختلف به خوبی واقف بوده و هم می‌دانند اگر قرار باشد در کشور حرفی برای گفتن داشته باشیم و بخواهیم انتظارات جامعه‌ی اسلامی و ایرانی خود را محقق کنیم، باید برنامه‌ریزی راهبردی، آن هم با پشتوانه‌ی فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی داشته باشیم.

جعفری با تاکید بر وجود چنین پشتوانه‌ای در کشور، گفت: عمده پشتوانه‌ی برنامه‌ریزی هم بحث مدیریت‌هاست. مدیران توانمندی در جامعه خود داریم که می‌طلبد به نحوی از دیدگاه و نظرات آنها هم در بحث برنامه‌ریزی و هم در اجرا استفاده کنیم. از طرف دیگر الگوی مورد نظر مقام معظم رهبری هم باید روی کاغذ نیز پیاده شود.

وی اظهار کرد: باید به این سمت برویم که این مساله مهم را بر روی کاغذ آورده و مدون کنیم و بخش‌های مختلف آن هم مورد تببین قرار گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به وضعیت خاص کشور ایران و عدم سنخیت آن با سایر کشورها در راستای کپی‌کردن برنامه‌های آنها برای ایران، افزود: باید برنامه‌ای تدوین کنیم که از درون نظام جمهوری اسلامی بیرون آمده باشد. مقام معظم رهبری هم در نشست اندیشه‌های راهبردی هم به این مساله اشاره داشتند.

وی مشکل حال حاضر کشور را در این دانست که برنامه‌ای مدون و جامع که بتواند همه‌ بخش‌ها را با توجه به روحیات، فرهنگ و نقاط مختلف کشور در بر بگیرد وبه عنوان چهار فصل به حساب آورد، وجود ندارد.

جعفری با ابراز این عقیده که برنامه‌ای که تدوین می‌شود می‌تواند در دنیا در نوع خود منحصر به فرد باشد، گفت: تنها برنامه‌ای هم که می‌تواند ما را نجات داده و به پله‌های بالا برساند، بحث استفاده از فرهنگ اسلامی و ایرانی است.

این نماینده‌ی اصولگرای مجلس تاکید کرد: باید در این راستا معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری، که بخش عمده‌ی برنامه‌ریزی کشور را برعهده دارد، با کارشناسان بنشینند و برنامه‌های حال حاضر را بازنگری کرده و ببینند وضع موجود به چه نحو است و کدام بخش از برنامه‌های موجود با فرهنگ اسلامی _ ایرانی ما هم‌خوانی دارد و در صدد تقویت آن برآیند و از سوی دیگر کدام قسمت‌ها همخوانی نداشته، بلکه ممکن است ما را در رسیدن به هدف کند نماید را حذف کنند.

جعفری ادامه داد: یقینا موارد زیادی هم وجود دارد که در برنامه‌های موجود ما نیست که باید آنها را نیز اضافه کنند و در نهایت به عنوان یک سند کلی تدوین شود و اگر به تایید مجلس هم نیاز داشت آن را به مجلس بفرستند و در غیر این صورت جمع‌بندی شده و خدمت مقام معظم رهبری فرستاده و بعد از تایید ایشان ابلاغ کنند.

به نظر وی، زمینه و فضای خوبی وجود دارد و این آمادگی در کشور در این زمینه وجود دارد، یعنی هرکسی که دلسوز این نظام و انقلاب است می‌داند که باید حرکت جدی از خود نشان داده و شتاب بالایی را در توسعه‌ی کشور از خود نشان دهد. طبیعی است که این شتاب و حرکت سریع نیاز به برنامه‌ی دارد.

وی با اشاره به جوابگو نبودن برنامه‌های گذشته، تصریح کرد: برخی از این برنامه‌ها حتی غیر از این‌که ما را گرفتار روزمرگی کند، هیچ نتیجه و عایدی نداشته است؛ لذا معاون نظارت و راهبردی ریاست جمهوری و مرکز راهبردی که قرار است دراین راستا تشکیل شود، باید با هم بنشینند و این سند را تدوین کنند ومطمئن باشند این کارشدنی است و کار سخت و شاقی هم نخواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet