هدر موبایل
1389/09/28 11:17:00
سرویس بین الملل

گزارش مرکز پژوهش‌ها از وضعیت حقوق بشر در آمریکا

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی وضعیت حقوق بشر در آمریکا را طی گزارشی مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز احترام و حمایت از حقوق بشر را شاخص مهم تمدن و پیشرفت جامعه بشری دانست و افزود: بر این مبنا هر دولتی، مسئولیت‌ متعارفی را در زمینة بهبود اوضاع حقوق بشر در کشور خود به عهده می‌گیرد. در این میان ایالات متحده، سال‌ها خود را بالاتر از کشورهای دیگر قرار داده و گزارش‌های سالیانه‌ای درباره تجربیات حقوق بشری در کشورهای دیگر منتشر می‌کند تا از وضعیت حقوق بشر در این کشورها انتقاد و از آن به عنوان ابزاری برای مداخله و شیطنت استفاده کند. این در حالی است که ایالات متحده چشمش را بر روی نقض حقوق بشر از جانب خودش بسته است. سنگ‌اندازی بر دیگر کشورها آن هم در حالی که خود در بدترین وضعیت قرار دارد، گواهی است بر معیارهای دوگانه آمریکا در برابر مسائل حقوق بشری و این امر چهره بین‌المللی این کشور را مشوش کرده است.

این گزارش می‌افزاید: اگر چه ایالات متحده با داعیه دموکراسی و حقوق بشر بسیاری از کشورها را مورد هجمه تبلیغاتی قرار داده و به بهانه نقض حقوق بشر اقداماتی را نیز علیه آنان به انجام رسانده است، اما اوضاع حقوق بشر در خود این کشور نیز از بسیاری از استانداردهای لازم برخوردار نبوده و تعداد زیادی از شهروندان به دلیل جنسیت یا نژاد خاص همواره مورد ظلم آشکار و سیستماتیک دولت این کشور واقع می‌شوند.

مرکز پژوهشها در ادامه با بیان این مطلب که آمار ارائه شده در این گزارش در حوزه‌های مختلف نشانگر نقض آشکار حقوق بشر در این کشور است افزود: این تنها بخشی از نقض حقوق بشر در داخل آمریکاست و اگر اقدامات این کشور در نقاط مختلف جهان مورد بررسی قرار گیرد به این لیست موارد متعدد دیگری اضافه می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: آمریکا کنوانسیون‌های ژنو را به شکل سیستماتیک نقض کرده و رفتار وحشیانه‌ای با اسرای جنگی در عراق و افغانستان داشته است.

بسیاری از سازمان‌‌های حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل و کمیته حقوق بشر سازمان ملل، نگرانی جدی خود را نقض حقوق بشر در آمریکا اعلام کرده‌اند. این در حالی است که این کشور به بهانه نقض حقوق بشر همواره در امور داخلی بسیاری از کشورها مداخله می‌کند. بر این اساس بوده که وزارت امور خارجه مکلف شده است سالیانه موارد نقض حقوق بشر در آمریکا را رسما تهیه و اعلام کند و مسئولان کشور نیز باید در کنفرانس‌ها و مجامع بین‌المللی به خصوص در دفتر حقوق بشر کشورهای عضو عدم تعهد و سازمان کنفرانس اسلامی با تأکید بر این موارد و حداقل اعلام رسمی آنها، نقض حقوق بشر در آمریکا را در اسناد رسمی سازمان ملل و سایر مجامع بین‌المللی همواره منتشر و ثبت کنند و با همکاری سایر کشورهایی که در معرض اتهامات آمریکا قرار دارند، توجه عفو بین‌الملل و کمیته حقوق بشر سازمان ملل را به این موارد جلب و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمریکا را محکوم سازند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet