شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/09/28 11:21:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
لاهوتی:

بدون استفاده از نخبگان، تدوین سند الگوی اسلامی-ایرانی شدنی نخواهد بود

**نماینده مردم لنگرود در خانه ملت، تاکید کرد: بسترهای لازم برای ارایه سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت کاملا فراهم است.

مهرداد لاهوتی درگفت‌وگو با ایسنا، گفت: بحث الگوی اسلامی - ایرانی در بندهای مختلف قانون برنامه پنجم مورد توجه قرار گرفته و مقام معظم رهبری هم در ابلاغ سیاست‌های این قانون به این مساله تاکید داشتند.

وی به نمونه‌ای از این مساله در برنامه پنجم اشاره کرد و گفت: مثلا در یکی از بندها، وزارت مسکن و شهرسازی موظف شده تا الگوی معماری ایرانی اسلامی را مورد توجه قرار دهد و واقعیت قضیه این است که ایران کشوری است که در همه زمینه‌ها الگوی مشخصی دارد، باید در سند الگوی ایرانی اسلامی این مساله بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر ارائه الگوی اسلامی ایرانی در همه بخش‌ها، تصریح کرد: به نظر می‌رسد دراین زمینه، بر اساس تاکید برنامه پنجم و توجه مقام معظم رهبری بستر کاملا فراهم است.

لاهوتی به اولین نشست اندیشه‌های راهبردی با حضور مقام معظم رهبری و بحث در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: باید در بسیاری از زمینه‌ها به هویت خود و آن چیزی که متعلق به ماست برگردیم و درصدد انتقال آن برآییم، چرا که چیزی که با فرهنگ ما همخوانی نداشته باشد، مناسب نخواهد بود.

نماینده مردم لنگرود در خانه ملت، رعایت الگوی اسلامی - ایرانی را در حفظ زبان و گویش‌ها و نوع لباس پوشیدن و معماری و ... مورد توجه قرار داد و گفت: در همه زمینه‌ها نیاز به الگوی مشخصی داریم چرا که هویت ما در بخش‌های مختلف در حال از دست رفتن است.

وی بر ایجاد عزم جدی در همه زمینه‌ها برای تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی تاکید کرد و افزود: بستر لازم برای این کار فراهم است و این مساله به دستگاه‌های متولی برمی‌گردد تا با این تاکیدی که هم بر این مساله صورت گرفته و خصوصا در برنامه پنجم به هویت خود برگردیم.

لاهوتی با بیان این که پیش‌نیازهای این مساله باید توسط دستگاه‌های متولی در مسوولیت هر کدام از آنها فراهم شده و در آن زمینه تلاش کنند، گفت: مثلا در بخش عمرانی و معماری وزارت مسکن می‌تواند به راحتی با استفاده از نظر مشاوران، الگوهای اولیه معماری را تهیه و آن را به بدنه کشور تزریق کند. البته ممکن است در زمان کوتاهی به شکلی که مدنظر داریم نرسیم، ولی مطمئنا در فاصله طولانی به هویت اصلی خود برمی‌گردیم.

وی مهمترین نقش را در تدوین سند الگوی ایرانی و اسلامی را برعهده نخبگان و اساتید دانست و گفت: این افراد رسالت سنگینی برعهده دارند. اگر آنها در این مساله حضور نداشته باشند، شاید این کار اصلا شدنی نباشد.

لاهوتی با اشاره به دعوت مقام معظم رهبری از نخبگان کشور در اولین نشست اندیشه‌های راهبردی، گفت: اگر نخبگان بخواهند در این زمینه سکوت کرده و ورود نداشته باشند و این کار تنها در چارچوب‌های دولتی دنبال شود، شدنی نخواهد بود خصوصا اینکه در برنامه پنجم بحث بودجه پژوهش و تحقیق را از نیم درصد به سه درصد رساندیم که این مساله شرایط بسیار خوبی است که از این موقعیت برای ارایه الگوی اسلامی- ایرانی هم استفاده شود.

وی بر ضرورت آماده شدن مرکزی برای تدوین این سند تاکید کرد و افزود: اینکه مرکزی بتواند کنترل کننده فرمایش مقام معظم رهبری بوده و در همه زمینه‌ها کار را هدایت کند، ضروری و امر پسندیده‌ای است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet