هدر موبایل
1389/09/28 12:02:00
سرویس فرهنگی

اسناد کلیمیان و ارامنه موجود در مجلس شورای ملی منتشر می‌شود

**اسناد ارامنه و کلیمیان موجود در مجلس از دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی به کوشش "منیره قادری" و "حبیب‌الله اسماعیلی" به سفارش کتابخانه مجلس شورای اسلامی تدوین و به زودی منتشر می‌شود.

"منیره قادری" محقق طرح «اسناد ارامنه و کلیمیان موجود در مجلس ار دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی با بیان این مطلب گفت: در این طرح 2 هزار برگ سند بررسی شده است.

وی با بیان این مطلب که هم‌اکنون تدوین این کتاب به پایان رسیده و پیش بینی می‌شود پس از طی مراحل پیش از چاپ تا پایان سال جاری منتشر شود، گفت: اسناد بررسی شده در این کتاب، تظلم‌نامه ها و عرایضی هستند که از طرف کلیمیان و ارامنه به مجلس ارائه شده‌اند.

قادری تصریح کرد: ابتدا سند‌های مرتبط با هم دسته بندی شده و در پرونده‌های متفاوتی جایگزین شد، چرا که گاهی یک عریضه حقوقی شامل 30 برگ سند بوده، گاهی نیز تنها یک یا دو برگ سند از یک پرونده موجود بوده است. بنابراین ما اسناد باارزش و غیرتکراری را گزینش و مابقی را حذف کردیم.

قادری تصریح کرد: بر این اساس 35 پرونده تشکیل شد، که در یک جلد 600 صفحه‌ای منتشر خواهد شد. انتشار این  اسناد نشان می دهد که مردم در هر دوره کارکرد مجلس را می‌دانسته‌اند.

"حبیب الله اسماعیلی" دیگر محقق طرح نیز در اشاره به ضرورت انتشار این اثر گفت: یکی از حوزه‌های جدید تاریخ نگاری، تاریخ مردم و اصطلاحاً مردم نامه نویسی است که در مقابل حوزه  تاریخ قدرتمندان قرار دارد، اگر محققان بخواهند به حوزه تاریخ مردم وارد شوند، باید به شواهدی رجوع کنند که برآمده از متن جامعه باشد و چون اساسا مورخ جز با شواهد و آثار تاریخی سر و کار ندارد، یکی از مواردی که می‌توان شواهد را دریافت کرد، اسنادی ارائه شده به مجلس است.

وی ادامه داد: بنابراین تظلم نامه هایی که در مجلس وجود دارد، یکی از حوزه‌های مهم تاریخ مردم نامه نویسی است، این اسناد نشان می دهند که جایگاه مجلس در ذهنیت عمومی جامعه ما در دوره‌های مختلف چگونه بوده است.

یادآوری می‌شود، اسناد ارامنه و کلیمیان موجود در مجلس ار دوره دوم تا پنجم مجلس شورای ملی به کوشش "منیره قادری" و "حبیب‌الله اسماعیلی"  به سفارش کتابخانه مجلس شورای اسلامی تدوین و به زودی منتشر می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet