هدر موبایل
1389/09/28 12:34:00
سرویس صحن
فرزند شهید مفتح با تشریح هدف ورود شهد آیت الله مفتح از حوزه علمیه به دانشگاه

مسئولان برای وحدت حوزه و دانشگاه برنامه ریزی کنند

**فرزندشهید آیت الله مفتح هدف ورود شهید آیت الله مفتح از حوزه به دانشگاه را برقراری ارتباط با دانشجویان و ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه دانست وگفت:‌ساواک مخالف شکل گیری این وحدت بود.

"محمدمهدی مفتح" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت در پاسخ به این سوال که ضرورت و اهمیت وحدت میان حوزه و دانشگاه از نظر آیت الله مفتح چه بود گفت: یکی از آرمان های انقلاب اسلامی که حضرت امام خمینی (ره) بر آن تاکید فرآوان داشتند و همچنین مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید می کنند موضوع وحدت حوزه و دانشگاه است.

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضرت امام در زمان خود تاکید فراوانی بر وحدت حوزه و دانشگاه داشتند گفت: یکی از اشخاصی که در این رابطه زحمات زیادی کشیدند و به عنوان سنبل این وحدت در زمان حیات خود شناخته می شد و شهادت او هم به نحوی شد که باعث تقویت این آرمان شد شهید آیت الله مفتح هستند.

وی ادامه داد: شهید مفتح از سن 15 سالگی که وارد حوزه علمیه قم شدند و به عنوان شاگرد امام در همه صحنه ها حضور داشتند با افکار امام از نزدیک آشنا بودند.

وی با بیان اینکه شهید مفتح با برگزاری جلسات بحث و گفت و گو برای طلاب جوان و دانشجویان سعی در نزدیکی دیدگاه های این 2 قشر داشت گفت: مجمع علمی اسلام شناسی در قم با شهید مفتح تشکیل دادند و در آن مهمترین مباحث فکری مربوط به جوانان میان طلاب و دانش اموزان بحث می شد و مشکلات مهم که مربوط به جوانان بود انتخاب می شد و بر مبنای آن اعضای جلسه مسئول می شدند در مورد آن موضوع یک تحقیقی داشته باشند و پاسخی برای حل آن مشکل فکری که در جمع مطرح شده بود بیابند.

فرزند شهید آیت الله مفتح افزود: از این مجموعه بیش از 10 جلد کتاب چاپ شد که اگر می ماند یک مجموعه دایره المعارف قوی راجع به مباحث فکر جوانان در تاریخ فرهنگی کشور می ماند که ساواک وقتی به عمق این کار فرهنگی پی برد او را تهدید کرد.

وی تصریح کرد: ساواک نمی خواست میان حوزه و دانشگاه وحدتی شکل بگیرد و از آن طرف می خواست مانع شکل گیری یک تفکر عمیق اسلامی شود.

وی ادامه داد: ورود شهید مفتح به دانشگاه برای برقراری ارتباط با نسل جوان بود و به این دلیل بود که با وجود اینکه در حوزه علمیه قم یک مدرس بزرگ بودند و به درجه اشتهاد رسیده بودند و دانشگاه هیچ بار علمی را به وی نمی افزود اما حوزه علمیه قم را رها کردند و پشت میز دانشجو نشستند با دانشجو زندگی کنند تا بخوبی زبان دانشجو و ادبیات دانشجویی را بشناسند.

وی تصریح کرد: شهید مفتح این کار را به دلیل توجه و اهمیتی که برای آرمان های امام قائل بودند انجام دادند چرا که امام فرمودند: آینده کشور و مدیریت آن در دست فارغ التحصیلان دانشگاه است.

وی ادامه داد: و این دانشگاهیان و جوانان پاک که از شهرستان ها و از روستاها آمدند گاهی گرفتار گرگ هایی می شدند که فکر آنها را می دزدید و افکار زددینی به اینها القاء می کردند و شهید مفتح وظیفه خود می دانست که با حضور در دانشگاه جوانان را از دست توطئه های رژیم طاغوتی نجات دهند.

وی در پاسخ به این سوال که وحدت حوزه و دانشگاه چگونه مستحکم تر می شود گفت: مسئولان باید برای این مسئله برنامه ریزی داشته باشند و وحدت را در حوزه های مختلف تعریف کنند و بعد آن را عملیاتی کنند تا ما بیش ازاین شاهد تحقق واقعی حوزه و دانشگاه باشیم.

وی باتاکید بر اینکه باید وحدت میان دانشگاه و حوزه را تعریف کنیم گفت:‌این تعریف می تواند معانی مختلفی داشته باشد که یک معنی وحدت می تواند این باشد که «اول علم شناخت خداوند متعال است و آخر علم تفویض علم به خداوند متعال است» یعنی هم دانشجو هم طلبه باید اول به دنبال شناخت خداوند باشند و تمام هدف از تحصیل علم باید برای رضای خداوند است.

مفتح ادامه داد: اگر حوزه علمیه برای خداوند درس بخوانند یعنی نتیجه علم خود را برای رضای خدا در حدمت مردم قرار دهند و در دانشگاه دانشجو برای رضا خدا نتیجه علم خودرا در جهت رفاه و آسایش مردم قرار دهد این 2 مرکز می توانند به یک وحدت برسند و همچنین درخصوص مباحثی پیرامون تقابل حوزه علمیه و دانشگاه در برخی علوم گفت: علم غربی که بر منبای مشاهده و تجربه است وقتی تبدیل به علم شود همه مراحلی را که یک نظریه برای اینکه تبدیل به علم شود پش سر گذارد و تبدیل به یک قانون علمی شود این قانون علمی چون تبیین یک پدیده است هیچ مخالفتی با دین ندارد و مورد قبول حوزه نیز خواهد بود اگر اختلافاتی در این موارد میان حوزه و دانشگاه وجود دارد بیشتر بر سر مباحثی است که در حد نظریه مانده و به علم تبدیل نشده است که دراین موارد حتی میان خود دانشگاهیان نیز اختلاف سلیقه وجود دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet