هدر موبایل
1389/09/28 12:35:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
خباز:

ارتباط و همراهی مجلس و دولت باید عاقلانه و در چارچوب قانون باشد

**نماینده کاشمردر خانه ملت با تاکید بر همکاری عاقلانه‌ی مجلس و دولت تصریح کرد که اساسا ارتباط این دو قوه باید ارتباط پدر و فرزندی باشد تا کشور از توانمندی‌های موجود مجلس و دولت به خوبی بهره‌مند شود.

محمدرضا خباز در گفت‌وگو با ایسنا، با یادآوری این فرمایش مقام معظم رهبری که کار مجلس به عنوان نرم‌افزار دستگاه اجرایی دولت است گفت: دولت که باید فرزند همین مجلس باشد کار سخت‌افزاری را به عهده دارد و باید قطار خود را روی ریلی که مجلس کشیده پیش ببرد.

وی با تاکید بر همکاری عاقلانه دولت و مجلس درچارچوب قانون افزود: دولت و دولتمردان هر چه دست‌شان بازتر باشد طبیعتا خوشحال‌ترند و البته مجلس هم با باز گذاشتن دست دولت موافق است اما در چارچوب قانونی آن.

خباز سلیقه‌ای شدن امور در صورت کنار گذاشتن قانون را یک معضل دانست و افزود: شعار امروز دولت «تقدم خدمت بر اطاعت» است که این بهترین موضعی است که در مورد عملکرد دولت در قبال قانون می‌توان متصور شد.

این عضو فراکسیون خط امام(ره) مجلس ادامه داد: امروزاکثریت مجلس همراه با دولت است و دولت می‌تواند طبق بیانات رهبری برای کارهای خود از مجلس مجوز بگیرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، همکاری عاقلانه میان دولت و مجلس را در چارچوب قانون تعریف کرد و ادامه داد: دولت می‌تواند هر قانونی را که لازم دارد از طریق طرح دو فوریتی به مجلس ارائه دهد تا مجلس نیز ظرف 48 ساعت آن قانون را تصویب کند.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده تام دو قوه مقننه و مجریه از اختیارات خود، گفت: مجلس باید از اختیاراتش عاقلانه و مطابق قانون اساسی استفاده کند؛ زمانی که مجلس از اختیار سوال، تذکر، تحقیق و استیضاح استفاده نمی‌کند ممکن است اتفاقاتی بیافتد که به صلاح نیست.

خباز در ادامه این گفت‌وگو با با موثرتر خواندن دایره نفوذ نخبگان نسبت به افراد عادی، گفت: نخبگان می‌توانند چگونگی ارتباط بین دولت و مجلس را مشخص کنند؛ ما باید به جای تفکر شخصی، تفکر محلی، عمومی و کشوری داشته باشیم، نخبگان نیز به دلیل دایره نفوذشان و مخاطبین زیادی که دارند می‌توانند در این راستا در اصلاح امور بین دولت و مجلس حول محور قانون نقش موثری ایفا کنند.

نماینده کاشمر در عین حال بر لزوم فعالیت نخبگان تنها در دایره تخصصی‌ خود تاکید کرد و افزود: یک نخبه نباید احساس کند که جامع همه علوم است و می‌تواند در همه زمینه‌ها اظهارنظر کند.

خباز در پایان گفت‌وگوی خود با ایسنا خاطرنشان کرد: اگر نخبگان در حیطه تخصصی خودشان اظهارنظر کنند مفید واقع ‌شده و موجب می‌شود که همه نسبت به وظایف خود مسوولانه برخورد کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet