خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/04/20 15:48:00
سرویس کمیسیون ها
در صورت تصویب در صحن علنی مچلس

کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به دو کمیسیون تقسیم می شود

بر اساس مصوبه امروز پنج‌شنبه کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به ۲ کمیسیون "سیاست خارجی و امنیت بین‌المللی" و "امنیت و امور داخلی" تفکیک می‌شود.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص این جلسه اظهار داشت: جلسه کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه به مدت 4 ساعت و با حضور اعضا و مهمانان ویژه از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس، غلامعلی حدادعادل رئیس کمیسیون فرهنگی و بهرامی رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس هفتم برگزار شد.
وی با اشاره به برخی مشکلاتی که در اجرای آئین‌نامه مجلس وجود دارد، افزود: با توجه به این مشکلات و نقطه‌نظراتی که نمایندگان مجلس در این باره داشتند که نوعاً در برخی موارد آئین‌نامه مسکوت بوده یا نظرات خاص داشته، همراه با پیشنهاداتی که از سوی نمایندگان ارائه شده بود، جلسه کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی برگزار شد و بخشی از مفاد آئین نامه فعلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی اضافه کرد: در جلسه امروز کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی با رای اعضا، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به دو کمیسیون "سیاست خارجی و امنیت بین المللی" و‌ " امنیت و امور داخلی" تفکیک شد که در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، مشکلاتی که برای حضور تعدادی از نمایندگان در این کمیسیون در اوائل مجلس هشتم وجود داشت تا حدود زیادی در آینده برطرف می‌شود.
یوسف‌نژاد با بیان اینکه مسائل بین‌المللی و مسائل داخلی مانند ثبت احوال، امور مربوط به سازمان‌های بین‌المللی، وزارت کشور، امور دفاعی و... با توجه به سنخیت کاری زیر نظر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بوده، الان مشخصاً به امور داخلی و خارجی منفک شده که مسائل را بصورت مجزا در کمیسیون پیگیری کنند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه توجه بیشتر به مسائل مربوط به شوراها و عمران شهری مورد تاکید اعضای کمیسیون تدوین آئین‌نامه قرار گرفت، عنوان کرد: قرار شد تا این مسائل مشخصاً در کمیسیون عمران بحث و بررسی شود.
وی در ادامه نکته مهم دیگر این جلسه را تاکید بر تقویت بعد نظارتی مجلس با استفاده از کمیسیون اصل 90 قانون اساسی بصورت ویژه و خاص دانست و افزود: این کمیسیون مورد تائید و تاکید قانون اساسی نیز هست، در این ارتباط ترکیب اعضا، شرح و وظیفه کمیسیون بررسی شد و همکاری دیگر کمیسیون‌ها در تصمیم‌گیری‌های کمیسیون اصل 90 بیشتر خواهدشد.
وی با بیان اینکه در جلسه امروز کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس، دیدگاه‌ها به این سمت بود که قدرت مجلس برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی در بعد نظارتی، نظارت بر امور اجرایی و تنظیم قوانینی که مشکل‌گشای مسائل عمومی است و همچنین شان و مرتبه مجلس نیز حفظ شود، تقویت شود، اضافه کرد: البته در تنظیم آئین‌نامه فعلی شرایطی ایجاد می‌شود که ارکان اصلی مجلس حفظ شود و نمایندگان بتوانند به گونه‌ای در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند تا بعد نظارتی مجلس تقویت و مجلس به "در رأس امور بودن" نزدیک شود. همچنین برآیند فعل و انفعالات و تصمیمات مجلس منجر به پیامدهایی شود که در امور اجرایی تحرک و پویایی و در زندگی مردم نیز اثرات مثبت عینی و واقعی داشته باشد.
یوسف‌نژاد در پایان اظهار داشت: در مجموع دیدگاه‌ها بر این بود که با حفظ حقوق نمایندگان و شأن و مرتبه مجلس، مقررات بگونه‌ای تنظیم شود که مجلس با تنظیم مناسبات با قوای دیگر و همکاری با آنان به مسائل اصلی و اساسی مملکت و مبتلابه مردم بپردازد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet