هدر موبایل
1389/09/28 15:24:00
سرویس فرهنگی
نماینده مردم همدان:

حوزه و دانشگاه دو بازوی ایجاد مدل ایرانی- اسلامی توسعه‌اند

**۲۷ آذرماه، سالروز شهادت آیت‌الله دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه بوده است.

وحدت حوزه و دانشگاه و روحانیان و دانشگاهیان از تأکیدات ویژه رهبر کبیر انقلاب، حضرت آیت‌الله خمینی(ره) بود و استان همدان همواره در تحقق این امر پیشگام بوده و چهره‌های حوزوی و دانشگاهی بسیار مؤثری از این استان برخاسته‌اند. آیت‌الله مدنی و دکتر مفتح از جمله این شخصیت‌ها هستند.

سیدمحمدکاظم حجازی، در گفت و گو با همدان پیام حوزه و دانشگاه را دو بازوی اصلی برای ایجاد مدل ایرانی- اسلامی توسعه می‌داند.

حجازی با اشاره به روز پیوند حوزه و دانشگاه گفت: یکی از دستاوردهای انقلاب که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، نقش مکملی است که حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور در تعالی بخشی و ارتقای سطح آگاهی‌های جامعه ایفا می‌کنند.

این نماینده ادامه داد: این مهم به واسطه اهمیتی که دارد، ‌باید در جایگاه پیشانی سیمای فرهنگی نظام مورد توجه ویژه کارشناسان واقع شود.

حجازی می‌افزاید: آن چیزی که در این زمینه مورد توجه است، نقش تکمیلی این دو نهاد در مقوله فرهنگ، آداب و رسوم اسلامی است.

نماینده مردم همدان در توضیح این مسئله می‌گوید: دانشگاه با برخورداری از پتانسیل جوانانی که از استعدادهای مطلوب و بالایی برخوردار هستند و در حوزه علم بستر توفیقات را برای جامعه مهیا می‌کنند و در کنار آن، طلاب و روحانیان دانشگاه و حوزه علمیه با اشراف بر حوزه دین و وسعت بخشی به موضوع تفکر و اندیشه موضوعیتی را برای جامعه به ارمغان آورده‌اند که محصول آن ارتقا بخشی جایگاه خرد و آگاهی است.

وی می‌افزاید: این جایگاه بارها و بارها در فرمایشات رهبر انقلاب به عنوان بصیرت در جامعه به آن اشاره شده است.

حجازی ادامه می‌دهد: لذا تمام کسانی که می‌توانند در جایگاه متولی ارتقای این انسجام بخشی در این دو حوزه به ایفای نقش می‌پردازند، اولین اثر کاری آن‌ها ارتقا بخشی جایگاه فکری کشور اسلامی ایران در میان ملل مختلف خواهد بود.

نماینده مردم همدان تأکید می‌کند: در گام دوم، با عنایت به تأکید اخیری که مقام معظم رهبری در بحث بستر‌سازی مدل ایرانی- اسلامی در پیشرفت و توسعه نظام داشته‌اند، دو بازوی تحقق بخشی این مدل، ارتباط تنگاتنگ بدنه فکری این دو نهاد است که در صورت این ارتباط و پیوند، این تأکید رهبری به شکلی مطلوب محقق می‌شود.

وی با اشاره به شخصیت شهید آیت‌الله مفتح به عنوان نمادی از پیوند حوزه و دانشگاه ادامه می‌دهد: شهید آیت‌الله مفتح، که در راستای این آرمان جان عزیز خود را هدیه نمود، مصداقی از این مدل است.

استان همدان پیشگام برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه

نماینده مردم همدان در ادامه با اشاره به استان همدان و پیشرفت دانشگاه و حوزه‌های علمیه در این استان می‌گوید: امروز حوزه‌های علمیه همدان و دانشگاهیان این خطه از نظام جمهوری اسلامی ایران ‌باید به عنوان یک مدل و الگو گامی مناسب با این تفکر برداشته و بتوانند زمینه مناسبی برای تعامل در راستای اهداف نظام مقدس ما داشته باشند.

سیدمحمدکاظم حجازی می‌افزاید: با عنایت به گستره قابل توجه دانشگاه‌ها در سطح استان و همچنین حوزه‌های علمیه خواهران و برادران و اساتید ارزشمندی که امروز در حوزه علمیه متولی تعالی طلاب هستند، این هدف دست‌یافتنی است.

نماینده مردم همدان ادامه می‌دهد: به واسطه توسعه فضاهای دانشگاهی، استان همدان به طور متوسط نزدیک هشتاد هزار دانشجو پذیرش می‌کند. از سوی دیگر بسیاری از طلبه‌ها و دانشجویان همدانی نیز در حوزه‌های علمیه تهران و قم و دانشگاه‌های معتبر کشور مشغول تحصیل و تهذیب هستند.

این نماینده در پایان می‌گوید: این‌ها همه پتانسیل‌هایی است که وجود دارد و باید متولیان امر با درایت خود این وحدت را بیش از پیش ایجاد کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet