خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/29 10:38:00
سرویس بین الملل
مرکز پژوهش‌ها بررسی کرد

استراتژی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قبال افغانستان

**استراتژی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قبال تحولات افغانستان با ترجمه متنی از مؤسسه «کارنگی» در مرکز پژوهش‌ای مجلس بررسی شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز پژوهشها، دفتر مطالعات سیاسی این مرکز ضمن ترجمه گزارشی از مؤسسه «کارنگی» آمریکا در این زمینه خاطرنشان ساخت که تحولات سیاسی - امنیتی افغانستان پس از حمله آمریکا به این کشور و اشغال آن توسط نیروهای ائتلاف ، یکی از مهمترین و پیچیده‌ترین چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در خلال یک دهه گذشته بوده است. این مسئله تحت تأثیر عواملی مانند رویکردها، منافع، اهداف و سیاست‌های متفاوت - و در مواردی متعارض - بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قبال افغانستان، سیاست‌های دوگانه و اشتغالگرایانه بازیگران فرامنطقه‌ای و عدم تحقق یک رویکرد مشترک منطقه‌ای نسبت به افغانستان، سبب تداوم منازعات سیاسی، اجتماعی و امنیتی در این کشور شده است.

مرکز پژوهشها افزود: از منظر جمهوری اسلامی ایران، دستیابی به چشم‌انداز ثبات و امنیت در افغانستان مستلزم دو مؤلفه اساسی یعنی تمرکز بر حل مسئله افغانستان از طریق سازوکارهای منطقه‌ای و پایان اشغالگری و خروج نیروهای نظامی و غیرنظامی بیگانه از این کشور است.

این گزارش می‌افزاید: با توجه به اهمیت شکل‌گیری یک رویکرد منطقه‌ای در تحقق ثبات و امنیت در افغانستان، مؤسسه «کارنگی» به عنوان یکی از مهمترین مؤسسات پژوهشی آمریکا در حوزه مسائل بین‌الملل، به انتشار گزارشی در مورد امکان سنجی تحقق یک رویکرد منطقه‌ای نسبت به افغانستان پرداخته و منافع، اهداف و سیاست‌های هر یک از همسایگان و بازیگران مؤثر در تحولات افغانستان و زمینه‌های همگرایی و واگرایی آنان را مورد ارزیابی قرار داده است که این موارد در چارچوب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان می‌تواند مورد بهره برداری قرار گیرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet