هدر موبایل
1389/09/29 11:10:00
سرویس اقتصادی
یوسف قاسمی

استقلال بانک مرکزی ربطی به شورای پول و اعتبار ندارد

**نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل درمجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به احتمال افزایش مبلغ پرداخت نقدی یارانه‌ها طبق اظهارات رئیس‌جمهور به روزنامه گلچین گیلان گفت: پرداخت نقدی یارانه‌ها باید ۵۰ درصد از سهم صرفه جویی را در بربگیرد و افزایش پرداخت نقدی یارانه‌ها در سال اول بیش از مقداری که مشخص شده است بعید به نظر می‌رسد.

وی در خصوص مبلغی که قرار است به حساب مردم واریز شود گفت: دولت در خصوص میزان دقیق پرداخت نقدی مکلف نشده است و می‌تواند با اختیار خودش این میزان را تغییر دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین با اشاره به تصویب استقلال شورای عمومی بانک مرکزی که به استقلال بانک مرکزی می‌انجامد گفت: استقلال شورای پول و اعتبار که عده‌ای استقلال بانک مرکزی را منوط به آن می‌دانند بحثی جدا از بانک مرکزی است. وی افزود: استقلال بانک مرکزی‌اهداف دیگری را دنبال می‌کند و یک زنجیره را تشکیل می‌دهد که جدا از بحث‌های شورای پول و اعتبار است.

وی تصریح کرد: استقلال بانک مرکزی می‌تواند یک حرکت کلی در راستای اهداف کلان باشد و با سیاست مستقل و راهبردهای متفاوت از شورای پول و اعتبار حرکت کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: شورای پول و اعتبار تنها تنظیم‌کننده روابط است و سیاست گذاری‌های اصلی در دست بانک مرکزی است.

قاسمی خاطر نشان کرد: از آنجایی که همه بانک‌ها به بانک مرکزی مقروض هستند و بخشی از سود خود را به بانک مرکزی می‌دهند نقش تعیین‌کننده در روابط پولی کشور در دست بانک مرکزی است و یکی از شاخص‌های مهم دریافت تسهیلات مربوط به آمار‌ها و فعالیت‌های آن است و استقلال شورای پول و اعتبار یا عدم استقلال آن تأثیری در فعالیت‌های این بانک نخواهد گذاشت.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به گلایه‌های برخی کمیسیون‌ها پس از اتمام بررسی برنامه پنجم از نحوه بررسی این برنامه در مجلس گفت: همه نماینده‌ها انتقاداتی به برنامه پنجم دارند اما باید به‌این موضوع توجه داشته باشیم که برنامه پنجم توسعه مثل بودجه سالانه نیست و نه از لحاظ الزام اجرایی و نه از لحاظ ضرورت به پای بودجه سالانه نمی‌رسد.

وی تأکید کرد: شاهد این بودیم که برنامه چهارم توسه نیز اجرا نشد بنابراین تا این حد حساسیت و وسواس ضرورت ندارد. قاسمی تصریح کرد: به عبارتی بودجه سالانه مثل دستور پدر و برنامه توسعه مثل نصایح پدر بزرگ است. با این مثال مسلماً حساسیت‌های بودجه به پای حساسیت‌های بررسی بودجه نمی‌رسد و برنامه تنها مثل یک چهارچوب کلی است.

یوسف قاسمی؛ نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به نزدیک بودن سومین سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان از بررسی مصوبات دور دوم سفرها خبر داد و گفت: در حال حاضر بررسی مصوبات باقیمانده از دور دوم در اولویت پیگیری هاست و تعدادی از مصوبات سفر اول نیز باقی مانده است که در دست بررسی است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌هایی مثل چند سالن ورزشی، سد دیلمان، توسعه بام سبز لاهیجان و تعدادی از پروژه‌های خرد فرهنگی در اولویت این مصوبات است که پیگیر اجرایی شدنشان هستیم.

یوسف قاسمی همچنین از دریافت مجوز استقرار یک شعبه از اداره گردشگری در لاهیجان خبر داد و گفت: به زودی یک شعبه از این سازمان در شهر لاهیجان مستقر می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet