خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/09/29 11:44:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از حسن خسته بند

دست مجلس برای جلوگیری از واردات کالاهای صهیونیستی باز نیست

**حسن خسته بند نماینده مردم بندر انزلی در یادداشتی که در اختیار روزنامه گلچین گیلان قرار داد آورده است که در شرایط کنونی که کشورمان تحریم‌های اقتصادجهانی را تحمل می‌کند و تا حدودی کالاهای صنعتی و مورد نیاز به کشورمان وارد نمی‌شود شاهد واردات بی‌رویه برند‌هایی مانند پپسی و کوکاکولاهستیم که محصولات مشابه آن در کشور تولید می‌شوند. با این اتفاق هزینه کلانی از کشور خارج و سود بالایی نصیب شرکت‌های تولید‌کننده این محصولات می‌شود. همانطور که می‌دانیم تولید‌کننده بسیاری از این محصولات شرکت‌های صهیونیستی هستند که با

 در شرایط کنونی واضح است که ما نیازی به خرید این کالاها نداریم، بلکه نیاز ما خرید تکنولوژی است. حتی اگر هم در شرایط تحریم اقتصادی نبودیم باز هم خرید این محصولات هیچ توجیهی نداشت چون این کالاها به صورت مشابه و با کیفیت بهتر در کشور تولید می‌شوند. باید جلوی واردات این کالاها را بگیریم  و این موضوع باید از طرف وزارت بازرگانی ودر مورد مواد غذایی وزارت بهداشت پیگیری شود تا کالاهای ضروری وارد شوند، نه برند‌هایی مانند پپسی و کوکا کولا. مجلس در مواردی که دولت لایحه می‌دهد بر اساس آن مصوبه تصویب می‌کند. در ماده 75 قانون اساسی پیش‌بینی شده که مجلس نباید لایحه‌ای  تصویب کند  که طی آن درآمد دولت کم شود. چون دولت با واردات این کالاها سود قابل توجهی به دلیل گمرک و قوانین بازرگانی دریافت می‌کند.

 با وارد نشدن این برند‌ها از درآمد دولت کم می‌شود و چون مجلس حق کاهش درآمد دولت را ندارد نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند و اگر هم چیزی را تصویب کندتوسط شورای نگهبان رد می‌شود مگر اینکه دولت لایحه بیاورد و اعلام کند که این کالاها را وارد نمی‌کند. در این صورت باید سود این درآمد‌های از دست رفته  از جای دیگر تأمین گردد که در این صورت شورای نگهبان لایحه مصوب شده را تأیید می‌کند. مجلس تنها کاری که می‌تواند انجام دهد تذکر است، البته لازم به ذکر است که انجام دادن این کار هم حدی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet