هدر موبایل
1389/09/29 13:31:00
سرویس اقتصادی
میرخلیلی تأکید کرد

احداث راه‌آهن ساحلی از بندرعباس به میناب، سیریک و جاسک تا چابهار

**نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی احداث خط راه‌آهن ساحلی از مسیر بندرعباس به میناب و سیریک و جاسک تا چابهار را ضروری دانست و گفت: مسئولین باید در این راستا برنامه‌ریزی صورت دهند.

هفته گذشته مجلس شورای اسلامی به دلیل سرکشی نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه جلسه علنی نداشت.

روزنامه «صبح ساحل» هرمزگان به سراغ سیدعلی میرخلیلی نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی رفته و سؤالاتی را از وی در راستای پیگیری و حل مشکلات مردم مناطق شرقی استان هرمزگان پرسیده است. متن زیر حاصل این گفت و گو است.

 آقای میرخلیلی به نظر شما در حال حاضر مهمترین اولویت منطقه از نظر توسعه راه و جاده چیست؟

توسعه زیرساخت‌های راه در کل کشور از جمله اولویت‌های توسعه‌ای به‌شمار می‌رود که احداث راه‌آهن از اولویت‌های مهم این منطقه است.

 این راه‌آهن شامل چه منطقه‌ای و با چه رویکردی پیشنهاد شده است؟

با توجه به اینکه شهرستان جاسک در آینده نزدیک تبدیل به یک قطب صنعتی، نفتی و دفاعی خواهد گردید و رفت و آمد و مبادلات در این منطقه افزایش چشمگیری خواهد داشت، احداث خط راه‌آهن ساحلی از مسیر بندرعباس به میناب و سیریک و جاسک تا چابهار ضروری است و به نظر می‌رسد احداث این راه‌آهن قادر باشد تا گام‌های بزرگی را برای توسعه و بهره‌مندی استان از شتاب در حمل‌ونقل را برعهده بگیرد.

  از نظر جاده نیز همین اولویت‌ها مطرح است؟

احداث، بهسازی، آسفالت و تعمیر تمامی راه‌های روستایی و روستاهای پرجمعیت فاقد راه مناسب در میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد نیز از جمله دیگر اولویت‌هاست.

در شهرستان‌های مذکور به‌خصوص در جاسک و بشاگرد اغلب روستاهای منطقه راه مناسب ندارند و جاده‌ها خاکی و صعب‌العبوراند و در فصل بارندگی مشکلات چندین برابر می‌شود.

سؤال مردم این روستاها این است که آیا بعد از 32 سال انتظار حق ما نیست حداقل یک جاده مناسب داشته باشیم و در فصل زمستان پشت رودخانه‌ها و در آب و گل نمانیم چرا که بارش‌های گسترده در مناطق شرقی استان که متأثر از جریانات اقیانوسی صورت می‌گیرد، ‌به صورت لحظه‌ای موجب جاری شدن سیل گسترده در منطقه شده و به‌واقع مردم را با مشکلات بی‌شماری مواجه می‌سازد، نبود راه‌های مناسب در موارد بسیاری موجب مرگ مردم و یا مشکلات جسمانی ناشی از انتقال دور فرد به مراکز بهداشتی و شهری شده است، همه اینها در حالی است که وقتی بارانی مدت دار در شرق استان مشاهده می‌شود، ‌ارتباط با مناطق روستایی برای مدت زمان طولانی قطع می‌شود.

 نبود راه و جاده مناسب چه مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده؟

مثلاً دانش‌آموزان ما به موقع به مدرسه نمی‌رسند. در سال گذشته تعدادی از دختران دانش‌آموز در یکی از رودخانه‌های بشاگرد غرق شدند و جان باختند و داغ سنگینی بر دل خانواده‌های‌شان نشست. این امور تضییع حق مردم است.

امام راحل فرمود «به روستاییان برسیدکه زبان شکایت ندارند.» حتی گاهی اوقات نبود جاده باعث فوت بیماران می‌شود و من موارد متعددی از این را می‌توانم برای شما ذکر کنم.

سؤال من این است اگر روستاییان زبان شکایت ندارند آیا خدا هم ندارند؟ آیا خدا وکیل آنان و مدافع آنان نیست؟

 شما برای حل این مشکلات چه اقداماتی انجام دادید؟

نامه‌های متعددی به مسئولین از جمله وزیر راه و ترابری نوشتم. در استان هم مرتب پیگیری‌های لازم را انجام داده و می‌دهم. بحمدالله استاندار بومی استان به‌واسطه آشنایی کاملی که با مسائل و مشکلات استان دارد، تلاش ویژه‌ای را در این زمینه آغاز کرده و شاهد سفرهای مکرر وی به مناطق محروم استان هستیم و مردم بسیار امیدوار شده‌اند.

 از جمله این پیگیری‌ها، ‌نامه‌ها و تذکرات متعددی بوده که ما شاهد آنها در مجلس بوده‌ایم.

بله، شما ببینید مثلاً برای تسریع در ارتقای محورهای مواصلاتی میناب-جاسک-چابهار- و محور جاسک تا میناب در سطح بزرگراه و محور جاسک کنارک در سطح راه اصلی در تهران پیگیری‌های لازم انجام شده و اخیراً هم در همین راستا نامه‌ای به حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری نوشتم و تأکید کردم که با توجه به اینکه جاده میناب جاسک تا کنارک از محورهای مهم منطقه می‌باشد سزاور است هرچه سریعتر اقدام مناسب صورت گیرد و با توجه به نقش حساسی که بندر جاسک دارد و در حوزه نفتی و دفاعی و صنعت توسعه قابل توجهی داشت نیاز به یک راه قابل قبول دارد و البته در وزارتخانه‌ها نیز این موضوعات پیگیری می‌شود، ‌اما آنچه وجود دارد این است که اعتبارات در این حوزه‌ها محدود و عرصه برای کار بسیار زیاد است که وزرا و معاونین آنان ‌باید در این زمینه تدبیر کنند.

 آقای میرخلیلی، یکی از مشکلات مردم روستاها نداشتن تلفن است شما چه پیگیری‌هایی در این زمینه داشتید؟

بارها و بارها در این زمینه به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تذکر دادم و خواستار تسریع در بهره‌برداری پروژه‌ها و حل مشکلات شدم، شرایط امروز توسعه فناوری‌های حوزهIT در استان با گذشته اساساً قابل قیاس نیست اما تا رسیدن به مطلوب‌ها در این حوزه راه بسیاری وجود دارد که باید هم در راستای پروژه‌های ملی و هم در راستای پروژه‌های استانی آنها را پیگیری کرد.

 مشخصاً می‌توانید مصداق ذکر کنید؟

در همین آذر ماه در تذکر کتبی به تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دادم و خواستار اجرای پروژه تلفن ثابت در روستای دهگلکن از توابع بخش بیکاه واقع در شهرستان رودان شدم و در این تذکر تأکید کردم که بارها از ناحیه وزارت ارتباطات قول قطعی داده شده که مردم شهیدپرور این روستا از تلفن ثابت برخوردار گردند. با توجه به اینکه فاصله این روستا تا شهر بیکاه کمتر از 2 کیلومتر است ولی تا به‌حال متأسفانه کوتاهی صورت گرفته و مورد بی‌مهری مسئولان محترم قرار گرفته است، حداقل انتظار در حوزه مخابرات، ‌انتقال و توسعه خطوط به روستاهاست تا سطح دسترسی و برخورداری آنان افزایش یافته و آنها نخواهند مهاجرت را برای رفع مشکلاتشان جست‌وجو کنند.

 آقای میرخلیلی نمایندگان بر حسب وظیفه قانونی می‌توانند از رئیس‌جمهور هم درخواست مساعدت و حل مشکلات کنند، آیا شما از این اختیار و حق خود استفاده کردید؟

بله. بارها هم از طریق نامه و هم از طریق تذکر در مجلس از رئیس‌جمهور خواستم تا نسبت به حل مشکلات دستورات لازم را صادر کنند. به عنوان مثال برای تسریع در تأمین و افزایش اعتبار در انتقال آب از سد جگین به شهر و روستاهای شرق و غرب شهرستان جاسک که مصوبه سفر دولت به استان است و توسط شخص رئیس‌جمهور کشورمان نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفت، چندی پیش به رئیس‌جمهور تذکر دادم و تأکید کردم که معضل آب شرب، کمبود زیرساخت‌های خدماتی، تأسیسات آموزشی و بهداشتی و... در جاسک به شکل جدی مطرح می‌باشد و این‌گونه معضلات باعث گردیده نهادها و مؤسسات مسئول ناچار به توسعه و تأمین نیازهای اولیه حیات از جمله آب شرب اقدام نمایند.

همچنین در این تذکر به رئیس‌جمهور تأکید کردم که در هفت سال تمام حتی قطره‌ای باران در منطقه نیامده و آب مورد مصرف در بدترین شرایط و با کمترین کیفیت تأمین شده است. ملاحظات منطقه‌ای این سؤال را در ذهن‌ها متبادر می‌سازد که این مردم چرا در منطقه مانده‌اند.

وظیفه مسئولین دولتی در قبال حیات اجتماعی این‌گونه افراد که حتی از حداقل‌ها محرومند، چیست؟ آیا نباید حداقل با تأمین آب شرب قدری از مشکلات آنان کمتر نمود؟  چه پیشنهادهایی به رئیس‌جمهور دادید؟

پیشنهاد دادم تا مشکلات بندر جاسک باید در قالب طرح‌های تفصیلی و جامع بررسی شود و در کنار تأمین آب شرب این شهرستان سایر زیرساخت‌های اقتصادی - اجتماعی را مدنظر قرار داد که امیدوارم ریاست محترم جمهوری  و دولت محترم بندر جاسک را دریابند.

 در مورد مهار آب‌های سطحی استان هم از رئیس‌جمهور تقاضایی داشتید؟

بله. در تذکری به ایشان خواستار مهار آب‌های سطحی و عامل مدیریت صحیح در بهره‌برداری و استفاده از آب در شهرستان‌های میناب و رودان و جاسک و سیریک و بشاگرد شدم و تأکید کردم که آب عامل اصلی زندگی است و با توجه به رشد جمعیت بدون تردید آب بزرگترین مسئله فراگیر نسل آینده خواهد بود و عدم سرمایه‌گذاری اصولی روی آن تهدید بر آینده منطقه به حساب می‌آید و عواقب خطرناکی از نظر تهی شدن سفره‌های زیر زمینی و پیشروی آب‌ها می‌شود. بنابراین حفظ و حراست از هر قطره آن امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری است و نباید و در کار سد‌سازی و آبخیزداری کوتاهی کرد.

 یکی از مشکلات استان هرمزگان، مشکلات مرزنشینان است، شما چه پیگیری‌ای در این زمینه داشتید؟

ما خواستار حمایت مالی و حقوقی برای استقرار صنایع و شکل‌گیری تعاونی‌های مرزنشینان و واگذاری زمین‌های مستعد کشاورزی و استفاده حداکثری از منابع طبیعی و گردشگری در مناطق مرزی شرق هرمزگان هستیم و تأکید داریم که این حمایت در راستای ارتقا و تقویت اقتصاد و معیشت مرزنشینان باشد و نباید افرادی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند به رغم قابلیت‌های خوب منطقه در فقر و محرومیت دست و پا بزنند تا دشمنان نیز از بیکاری نسل جوان آنها و توان جوانان آنان برای مقابله با نظام بهره بگیرند و یا در القای اینکه کشور قادر به تأمین کار و شغل مناسب برای مردم نیست، سوءاستفاده کنند.

 آقای میرخلیلی یکی از مشکلات منطقه رودخانه «جو محله» است. قرار بود روی این رودخانه سدی احداث شود، الان این کار در چه مرحله‌ای است؟

رودخانه «جو محله» در 40 کیلومتری جاده میناب به جاسک قرار دارد که از به ‌هم پیوستن 2 رودخانه سرنی و زرانی تشکیل می‌گردد.

شرکت آب منطقه‌ای مطالعه 2 سد را روی رودخانه‌های فوق انجام داده است که سد سرنی به دلیل اهداف تأمین آب شرب شهر بندرعباس در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفته است و در لیست طرح‌های پیشنهادی ارائه شده به بانک توسعه اسلامی برای تأمین مالی، سد سرنی، از جمله طرح‌هایی می‌باشد که مورد تأیید بانک واقع شده است. سد سرنی با آورد سالانه 43 میلیون متر مکعب و آب قابل تنظیم 28 میلیون متر مکعب و با کیفیت مناسب علاوه بر امکان کنترل سیلاب‌ها، پیشگیری از ایجاد خرابی‌ها می‌تواند در جهت توسعه استان مؤثر واقع گردد.

با پیگیری‌های انجام شده از سازمان سرمایه‌گذاری در مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین نماینده بانک توسعه اسلامی در تهران مشخص گردید که طرح سد سرنی در اولویت پروژه‌های بانک توسعه اسلامی می‌باشد و در دی ماه سال جاری قرار شده  گروه ارزیابی بانک جهت بررسی مستندات و مصوبات طرح (شامل مصوبه مطالعات فاز یک و 2 مصوبه شورای اقتصاد- ردیف اجرایی کمیسیون ماده 32 -مصوبه تخصیص آب و استملاک اراضی محدوده اجرای طرح و مجوز ارزیابی زیست محیطی) به منطقه اعزام گردند که در صورت آماده بودن مستندات مذکور پس از 30 الی 45 روز طرح در هیأت مدیره بانک تصویب خواهد شد و امکان برگزاری تشریفات مناقصه بین‌المللی میسر خواهد بود.

 آخرین وضعیت مستندات قانونی این طرح چیست؟

1- مطالعات فاز یک سد، مصوبه دارد2- ردیف اجرای در قانون بودجه دارد3- مطالعات فاز یک و 2 خط و تصفیه‌خانه در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در دست بررسی است. 4- قرار بود مجوز تخصیص آب در آبان‌ماه آماده شود 5- قرار بود مجوز ارزیابی زیست محیطی در آبان‌ماه صادر ‌شود6- مجوز شورای اقتصاد در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در دست بررسی می‌باشد.

 شما اقدام خاصی در این راستا انجام دادید؟

بله با آقای نامجو وزیر نیرو جلسات و گفت‌وگوهای بسیاری داشته‌ و خواستار تسریع در این پروژه شده‌ایم و مراحل کار را توضیح دادیم و تأکید کردیم که این سد هرچه سریعتر باید احداث گردد تا بتوان از حجم وسیع آبی که این رودخانه‌ها به صورت فصلی با خود حمل می‌کنند، برای ماه‌های کم بارش استفاده کرد و از طریق آن بتوان کشاورزی خارج از فصل را نیز توسعه و رونق داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet