خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/09/29 15:38:00
سرویس اقتصادی
خسته‌بند:

بانک مرکزی، استقلال کامل دارد

**طی هفته‌های اخیر بحث‌های متفاوتی در زمینه استقلال بانک مرکزی از سوی کارشناسان و منتقدان مطرح شده است که با اما و اگرهای بسیاری روبه‌رو بوده است.

 به منظور بررسی نوع نگاه متولیان و دست‌اندرکاران نظام بانکی و بحث بر سر این مسئله که این استقلال وجود دارد یا خیر، روزنامه «گلچین» گیلان گفت‌وگویی با حسن خسته‌بند نماینده مردم بندرانزلی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس صورت داده که مشروح آن در ذیل می‌آید:

جناب خسته‌بند از آخرین وضعیت پروژه‌ها و طرح‌ها توضیحاتی بفرمایید.

هم‌اکنون پروژه‌ها و طرح‌های استان گیلان و شهرستان بندرانزلی در حال انجام است و هرچند برخی از ‌آنها با رویه کندی روبه‌رو هستند اما اکثر آنها به خوبی پیشرفت می‌کنند و درگاهی نقاط، تأمین اعتبارات این پروژه‌ها با مشکل روبه‌رو هستند و در برخی مشکل خاصی وجود ندارد و در مجموع کارها به خوبی در حال انجام است.

  در حال‌حاضر آخرین وضعیت بررسی برنامه پنجم توسعه به کجا رسید؟ و چه زمانی به تصویب نهایی می‌رسد؟

برنامه پنجم با 200 ماده مورد بررسی اعضای کمیسیون تلفیق و نمایندگان مجلس قرار گرفت و از کل این مفاد 40 ماده از آن بازگشت داده شد و در مجموع 9 فصل این برنامه، 3600 پیشنهاد از سوی نمایندگان داشت و نمایندگان طی 60 جلسه آنها را بررسی کردند و هم‌اکنون به شورای نگهبان رسیده و در انتظار اعلام نظر شورای نگهبان هستیم و احتمالاً بعد از تصویب شورای نگهبان مجدداً به مجلس می‌آید برای بررسی و رفع اشکالات ارائه شده از سوی شورا و بعد از بررسی این مسائل امید می‌رود به تصویب نهایی برسد و ان‌شاء‌الله از سال آینده اجرایی خواهد شد.

 بحث استقلال بانک مرکزی چند زمانی است که از سوی کارشناسان اقتصادی مطرح می‌شود، دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

بحث استقلال بانک مرکزی بستگی به نوع برداشت از آن دارد و تمام استدلال‌ها به نوع برداشت از این مسئله بازمی‌گردد، بدین‌معنا که اگر بناست بحث استقلال بانک مرکزی همان کپی‌برداری از سیستم بانکداری آمریکا باشد قابل قبول نیست زیرا سیستم اقتصاد ما بسیار متفاوت با سایر کشورهاست و راه و روش خود را دارد، بنابراین این قبیل سیستم‌ها در آن جواب نمی‌دهد. در حال‌حاضر با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم‌هایی که پیرامون کشور وجود دارد بانک‌ها از جمله بانک مرکزی باید به کمک دولت بیایند مانند همان کاری که اکنون برای پروژه‌های عسلویه و پروژه‌های مسکن مهر انجام می‌شود و اگر در این راستا نظارت دولت نباشد کشور از نظر اقتصادی با مشکل روبه‌رو می‌شود. به عنوان مثال در این زمینه می‌توان به وضعیت بانک‌های خصوصی اشاره کرد که در ارائه و کسب سود از مردم از یکدیگر سبقت می‌گیرند و اگر این رویه ادامه یابد با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهیم شد، بنابراین اگر بنا باشد بانک‌های دولتی به کمک دولت نیایند و به طور دلخواه عمل کنند با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهیم شد. تا قبل از این مجلس قانونی را تصویب کرد اما کارشکنی شد و این استقلال آن چیزی نیست که آنها تعریف می‌کنند و با توجه به تحریم و مشکلات اقتصادی که داریم باید تعریف این استقلال تغییر کند.

  در هفته‌های آتی همایش تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی توسط بورس برگزار می‌شود،‌ به نظر شما این کار چه تأثیراتی در بازار سرمایه و اقتصاد کشور خواهد داشت؟

2 نظریه متفاوت در این خصوص وجود دارد، بدین ترتیب که بورس می‌تواند این مسئله را حل کند یا نه، اما به طور کلی برخی پروژه‌ها که توجیه اقتصادی و فنی دارند و تضمین پولی آن روشن باشد می‌تواند از طریق بورس تأمین مالی شود و کارشناسان می‌توانند روی آن کار کنند و با تعریف سازوکار آن به گونه‌ای عمل کنند که اگر کسی می‌خواهد در پروژه‌هایی این‌گونه سرمایه‌گذاری کند از آن سود و منفعت ببرد البته باید روی آن کار کارشناسی صورت گیرد و بعد از آنکه به طور آزمایشی انجام شد و نتایج مثبتی داشت آن را عملیاتی کنند.

  جناب خسته‌بند امسال پنجمین سال از زمان تصویب قانون جدید بازار سرمایه است که توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید؛ از دیدگاه شما این قانون و اجرای آن چه تأثیری در وضعیت بازار سرمایه داشته است؟

در حال‌حاضر وضعیت بازار سرمایه ایران با تمام کشورهای دنیا تفاوت دارد و دارای وضعیت به نسبت خوبی است و به نظر می‌رسد آنچه مصوب شده با هماهنگی کسانی که دست‌اندرکار بورس بودند به خوبی اجرا شد اما آنچه مسلم است برای این قانون و تصویب آن یک مجموعه کار کارشناسی قوی صورت گرفته و نمایندگان با ده‌ها جلسه به این نتیجه رسیدند و الان وضعیت بورس کاملاً مطلوب و مثبت است که همه‌ اینها به خاطر قانون جدید بوده است و با توجه به مسائل داخلی کشور و حواشی که پیرامون آن است و با توجه به شرایط دنیا به این نتیجه می‌رسیم که قانون جدید بازار سرمایه بسیار مطلوب و قابل‌قبول بوده است.

  بحث دیگری که در اقتصاد مطرح است پایین بودن ضریب نفوذ بیمه در کشور است، به نظر شما دلیل اصلی این مسئله چیست و برای حل آن چه باید کرد؟

بخش اول در این بحث  به عملکرد بیمه‌ها بازمی‌گردد و اینکه وقتی افراد برای استفاده از بیمه می‌روند این شرکت‌ها طفره رفته و در بازپرداخت خسارت‌ها تعلل می‌کنند که هریک از این معضلات تفاسیر خاص خود را دارد و گاهی بروکراسی خاص برای پرداخت خسارت در این زمینه معضل می‌شود و تا زمانی که مردم از بیمه به عنوان یک همراه یاد نکنند نمی‌توان به ارتقای جایگاه بیمه دست یافت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet