هدر اصلی
1389/09/29 17:32:00
سرویس سیاسی
نمایندگان استان هرمزگان:

ملت ایران به راه امام حسین(ع) پایبند و بر تداوم آن تأکید دارد

**نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در طول هفته منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی در حوزه‌های انتخابیه خود حضور داشته و در مراسم‌های باشکوه عزاداری استان که با آیین و آداب ویژه‌ای نیز برگزار می‌شود، شرکت کردند.

روزنامه «صبح ساحل» هرمزگان بر آن است تا زوایای فلسفی و عقیدتی قیام عاشورا را از منظر نمایندگان استان مورد بحث و بررسی قرار دهد اما وقوع حادثه تروریستی تاسوعای شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان و در همسایگی استان هرمزگان سبب شد تا نظرات نمایندگان هرمزگان را مرتبط با این رخداد تروریستی جویا شده و جمع‌آوری کنیم.

با توجه به اهمیت موضوع و ارتباط آن با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که ناظر بر مسائل امنیتی کشور در ابعاد متعدد آن است، گفت‌وگوی نسبتاً مشروحی را با محمد آشوری عضو هیأت‌رئیسه مجلس و نماینده مردم استان در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی انجام دادیم، از سوی دیگر از آن‌جا که واقعه تروریستی چابهار با هدف عمومی اختلاف‌افکنی میان شیعه و سنی صورت گرفت، تلاش کردیم تا نظرات احمد جباری نماینده مردم بستک، پارسیان و بندرلنگه را نیز جویا شویم. احمد جباری نماینده مردم غرب هرمزگان و نماینده بخش وسیعی از مردم اهل سنت ساکن در مناطق غربی استانمان است.

فصل مشترک اظهارات نمایندگان مردم استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی،‌ هوشیاری نهادهای انتظامی و امنیتی کشورمان و ضرورت توجه به شاخصه های امنیتی متوجه مرزها از یک سو و از سوی دیگر،‌ هوشیاری عمومی مردم در مواجهه با توطئه های دشمنان قسم‌خورده نظام است.

آشوری:

تروریست‌ها به دنبال تفرقه‌افکنی گسترده در کشور با هدف بهره‌برداری اربابانشان‌هستند

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی کشورمان اظهار کرد: هر واقعه تروریستی در هر نقطه از کشور، منجر می‌شود که دشمنان نظام احساس کنند می‌توانند در مسیر دست یافتن به اهداف شومشان توفیق کسب کنند و شک نباید کرد که انفجارهای اخیر تروریستی در شرق کشورمان، طراحی شده سازمان‌ها و نهادهای کثیف اطلاعاتی صهیونیستی و با همکاری آمریکا صورت می‌گیرد.

محمد آشوری بیان کرد: وحدت و همدلی موجود میان شیعه و سنی در سراسر کشور مورد طمع جدی صهیونیست‌های غاصب و دشمنان اسلام و مسلمین است و آنها تلاش می‌کنند تا با توان و قدرت نهادهای امنیتی، کشور را مصروف‌ شماری خودفروخته کنند که اساسا در میان ملت ایران جایگاهی ندارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: رخداد کور تروریستی چابهار نشان داد که جریان تروریستی اخیر، هرگز پایگاهی میان ملت ندارد و عمق رذالت آنان حمله به مراسم تاسوعای‌حسینی بود که موجب شد بیش از 120 نفر از هموطنانمان کشته و زخمی شوند.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت بازتعریف معادلات ویژه امنیتی در مناطق مرزی گفت: شرایط خاصی بر امنیت مرزهای کشورمان حاکم است و ما به خوبی مشاهده می‌کنیم که در دو سوی کشورمان، دولت‌هایی در عراق، افغانستان و پاکستان مستقر هستند که کوچک‌ترین اشرافی بر مناطق مرزی خود ندارند و اقدامات تأمینی و ارتقای امنیتی تنها در خاک ایران اسلامی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: حفاظت و حراست از مرزها تابع شرایط بسیاری است که از جمله آن بحث همکاری میان‌ بخشی در سطوح مختلف اطلاعاتی و مدیریتی مطرح است که متأسفانه در مرز کشورمان در مناطق شرقی، اساسا دولت‌های افغانستان و پاکستان چنین همکاری‌هایی را قادر به ساماندهی نیستند و نتیجه آن رشد و پا گرفتن گروه‌های تروریستی است که از فرصت‌های اقلیمی  و منطقه‌ای بهره برده و با نفوذ به خاک کشورمان، طراحی‌های خرابکارانه را در مسیر اهداف اربابان پلیدشان صورت داده و نهایتاً از همین طریق به کشور همسایه می‌گریزند.

آشوری گفت: هوشیاری بی‌مثال نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کشورمان تاکنون منجر به کشف ده‌ها اقدام کور تروریست‌ها و ناکام گذاشتن آنان در انجام مأموریت‌های پلیدشان شده و حتی در واقعه تروریستی چابهار نیز دیدیم که با اقدام مثبت سربازان گمنام امام زمان (عج) دامنه وسیعی از معادله کثیف عاملان واقعه تروریستی شناسایی و خنثی شد.

عضو هیأ‌ت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت توجه ویژه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها به اشتغال و تولید در مناطق مرزی کشور گفت: تقویت سطح درآمد عمومی مردم، توجه به توسعه راه‌ها، بهداشت روستایی، رفاه شهری، ایجاد زیرساخت‌های توسعه با هدف خلق فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در مرزها از جمله راهکارهایی است که می‌تواند مانع از ناکارآمد جلوه دادن نظام در ذهن و دل مردم این مناطق شده و در جهت حل مشکلات آنان امیدواری ایجاد کند و دست دشمنان نظام را در این راه بسته بگذارد.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، بندرخمیر و حاجی‌آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مسئولین وظیفه دارند با به‌کارگیری تمامی ظرفیت‌ها در هر دو حوزه تأمین امنیت فراگیر مردم در این منطقه و اساسا مناطق مرزی و همین‌طور توسعه زیرساخت‌ها، اقدامات فوری و اصولی صورت دهند تا در آینده کمتر شاهد بروز این قبیل جنایات پلیدانه که پایه و اساس فرامرزی دارند، باشیم.

 

جباری:

پیوند شیعه و سنی با اعمال جنایتکارانه سست‌شدنی نیست

احمد جباری، نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان در مجلس‌ شورای‌ اسلامی که بخش عمده‌ای از مردم حوزه انتخابیه‌اش از هموطنان اهل سنت کشورمان هستند، در ارزیابی خود از رخداد تروریستی چابهار گفت: طرح استکباری ایجاد اختلاف میان مسلمانان از طرق مختلف، پروژه‌ای طولانی است که رهبری آن را در جهان آمریکا،‌ اسرائیل غاصب و البته انگلیس برعهده داشته‌اند و رد پای اجرای طرح‌های استعماری را می‌توان از دیرگاه در همه کشورهای اسلامی مشاهده کرد. وی گفت: در سایه وقوع انقلاب اسلامی، اهل سنت در سایه حکومت اسلامی همراه با انقلاب، مجاهدت‌های بسیاری را چه در جنگ و چه در دیگر عرصه‌ها صورت داد و تلاش دارد تا دِین خود را به انقلاب اسلامی ادا کند اما زندگی آرام و برادرانه مردم اهل سنت در کنار مردم شیعه آن هم در زیر پرچم جمهوری اسلامی، موضوعی نبود که دشمنان اسلام و مسلمین بتوانند در برابر آن سکوت کنند چرا که این رویه و این شیوه تعامل به تدریج به الگویی برای دیگر ملت‌ها بدل می‌شد، پس راهی که می‌شد با این آرامش حاکم مقابله کرد، بحث ایجاد اختلافات دامنه‌دار میان شیعه و سنی بود تا حاکمیت را وادار به واکنش به نفع یکی از طرفین کند و در پی این واکنش صهیونیست‌ها و غربی‌ها با استفاده از رسانه‌های استعماری‌شان به فرافکنی در این عرصه اقدام کنند.

جباری ادامه داد: پیوندها و علقه‌های عمیقی که مردم ایران در سایه رهبری‌های آگاهانه حضرت امام‌خمینی‌(ره) و پس از آن آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به یکدیگر ایجاد کرده و بسط دادند اکنون در شرایطی قرار دارد که در استان هرمزگان شاهد ازدواج‌های متعدد میان شیعیان و اهل تسنن هستیم و هیچ اختلافی میان مسلمانان وجود ندارد اما فتنه‌آفرینی و طراحی توطئه‌های استعماری در به خاک و خون کشیدن زنان و کودکان و جوانان شیعه و سنی نشان می‌دهد که دست عوامل فرامرزی در این جنایات فعال است و ضمن طراحی و شکل‌دهی، هزینه‌های کلانی را نیز در جهت اجرای این طرح‌ها اختصاص می‌دهد که تنها یک مورد آن اعتبار ویژه‌ای است که کنگره آمریکا در این زمینه رسماً اعلام می‌کند.

نماینده مردم غرب هرمزگان با بیان اینکه مرزهای هر کشور همواره در معرض تهدیدات خاصی هستند، عنوان کرد: تهدیدات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی از جمله آفت‌های مناطق مرزی کشورمان به شمار می‌روند و اگر در مهار هریک از این آفت‌های مضر به حال اجتماع درایت و تدبیر ویژه به خرج ندهیم، در کوتاه زمانی همین آفت‌ها به چالش‌های ریشه‌ای بدل شده و حیات اجتماع را دچار تهدید می‌کنند.

جباری گفت: رونق مرزها نه تنها قادر است تهدیدات را مهار کند بلکه خالق امنیتی پایدار نیز هست و مجموع این موضوعات باید در قالب طرحی جامع دیده شود که البته کمیسیون امنیت ملی مجلس، این طرح را به صورت جدی پیگیری می‌کند تا ان‌شاء‌الله در سایه اقدامات هماهنگ و برنامه‌ریزی شده بتوانیم ریشه تروریسم را از حدود مرزهایمان دور کرده و امنیت و آرامش را برای همیشه در کشور حاکم کنیم.

وی ادامه داد: غربی​ها با این رفتار​های وقیحانه​شان در حمایت از تروریست‌های جنایت​کار مزدور ثابت کرده​اند که بویی از انسانیت و حقوق بشر نبرده​اند و تنها ژست آن را در دنیا گرفته و به بهانه آن به نام آن از هیچ جنایتی فروگزار نمی​کنند.

جباری بصیرت موجود در جامعه اهل سنت کشورمان را یادآور شد و گفت: هوشیاری و دقت نظر تمامی ایرانیان تاکنون مانع بروز هرگونه اختلاف در میان مسلمانان شده و به خواست خداوند از این زمان به بعد نیز این هوشیاری و آگاهی تداوم خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet