هدر موبایل
1389/09/29 10:58:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از محمدرضا شعبانی

عاشورا و فلسفه ایمان واقعی به رسالت الهی

**نماینده مردم کرمانشاه در یادداشتی که در باختر منتشر شده است به بررسی ابعاد واقعه عاشورا پرداخته است.

نگاهی جامع به واقعه مبارک عاشورا که در آن امام حسین(ع) و 72 تن از یاران باوفایشان جان خود را در این مسیر باارزش و در این اندیشه پوینده نهادند بیانگر عمق ارزشمندی یک راه و تأسی متعالی امام(ع) به عظمت آن است.

به واقع باید این پرسش تاریخی مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد که چرا هر سال با گذشت بیش از هزار سال از وقوع آن رخداد عظیم، ‌این واقعه بیش از پیش مورد توجه و همراهی مردم سراسر جهان و نه مسلمانان است. گذشته از عمق آزادگی در وجود حضرت که سبب شده همه ادیان نسبت به حرمنشی خالقان واقعه عاشورا در جبهه حق موضعی همراه و اصیل داشته باشند، ‌آنچه موجب پویندگی روزافزون این راه است را می‌توان در چند عامل ارزشمند خلاصه کرد.

ایمان و اعتقاد به راه

تاریخ همواره ثابت کرده است که اگر جماعتی با ایمان و اعتقاد به یک موضوع واحد و با تکیه به ذات لایزال حق، ‌گام در مسیری ولو سخت و ناگوار نهند، ‌راه آنان پاینده و مسیری که آنان می‌پیمایند پوینده خواهد بود و همواره از این منش و رفتار به نیکی یاد می‌شود، ‌مثال آن را در تاریخ بسیار می‌توان یافت که نمونه جنگ تحمیلی 8 ساله و فراز و فرودهای آن از جمله این راه‌های ارزشمند است که با اعتقاد و ایمان به خداوند طی می‌شود.

استواری در کلام و تعهد در عمل

آنچه از منظر بسیاری از محققان و فلاسفه و اندیشمندان جهان مورد تاکید و توجه جدی قرار دارد موضوع استواری حضرت برسر آرمان‌های خود در واقعه کربلا بود. عافیت‌طلبی شاید یکی از بزرگ‌ترین آفت‌های زمانه امروز ما باشد که حضرت درس عزت و ایستادگی را در برابر این خوی سبک به ما می‌آموزد. حضرت با اعتقادی ویژه به راهی که بر گزیده بودند در عمل نیز آن را ثابت کردند و به راستی مصداق واقعی تعهد در عمل خود شدند و سرآغاز نهضتی شدند که اکنون با گذشت بیش از هزار و سیصد و اندی سال همچنان به همان عظمت آن واقعه زنده است.

آزادگی در اندیشه

شاید بتوان یکی از عناصر کلیدی هویت زایی اندیشه امام حسین(ع) و اساساً تک‌تک افراد حاضر در کنار امام را آزادگی آنان در اندیشه‌شان دانست. حر شاید مصداقی واحد برای این ویژگی باشد اما دیگر یاران امام نیز هیچ‌کدام در آزادگی و عظمت دست کمی از حر بن ریاحی نداشتند، ‌نگاهی به دقایق منتهی به شب عاشورا نشان گر آن است که تمامی این غیورمردان و شیرزنان در اندیشه و تفکر خود ذره‌ای تردید به خود راه نداده و مبنای این روز بزرگ را با بیعت دوباره با مولایشان نهادند. در مجموع می‌توان عاشورا را مکتبی از عشق و ایمان نام نهاد، ‌به گونه‌ای که در ذات این واقعه بزرگ، ‌آنچنان پیام عظیمی نهفته است که درک ذره‌ای از این معنای عظیم می‌تواند چراغی پر نور و راهی مستقیم برای کمال و تعالی بشر باشد.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet