روز مجلس
1387/04/23 19:35:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار خداحافظی با سفیر ایتالیا در تهران:

نباید ایتالیا به گونه‌ای موضع‌گیری کند که موجب سوء تفاهم گردد

رییس مجلس گفت: امروز با توجه به حجم گسترده‌ مبادلات اقتصادی که ایتالیا با ما دارد، نباید به گونه‌ای موضع‌گیری کند که موجب سوءتفاهم گردد.

به گزارش خانه ملت، روبرتو توسکانو، سفیر ایتالیا در تهران در پایان ماموریت پنج ساله خود در جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز (یکشنبه) با دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

دراین دیدار ابتدا سفیر ایتالیا انتخاب لاریجانی به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت کرد.

سپس رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشترکات تاریخی دو کشور، مناسبات کنونی تهران و رم، به ویژه در زمینه اقتصادی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر مناسبات اقتصادی در سطح بالایی میان دو کشور وجود دارد که با همکاری طرفین می‌تواند گسترده‌تر گردد.

وی درادامه ضمن اشاره به سابقه همکاری‌های منطقه‌ای میان ایران و ایتالیا، آمادگی تهران را برای ادامه این گونه همکاری‌ها اعلام کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش ضمن انتقاد از برخی موضع‌گیری‌های دولت جدید ایتالیا نسبت به مسائل خاورمیانه، تصریح کرد: به اعتقاد ما ایتالیا که روابط تاریخی بسیار نزدیکی با ایران داشته و امروز هم حجم گسترده‌ای مبادلات اقتصادی با ما دارد، نباید به گونه‌ای موضع‌گیری کند که موجب سوءتفاهم گردد.

لاریجانی در پایان بر نقش موثر روابط پارلمانی در گسترش مناسبات همه جانبه میان دو کشور تاکید کرد و آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای تداوم و توسعه همکاری‌های پارلمانی با ایتالیا اعلام نمود.

در ادامه این دیدار سفیر ایتالیا در تهران نیز ضمن تایید نظرات رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص مناسبات دو کشور، اظهار داشت: نزدیکی و علاقه ایتالیا به ایران صرفا به دلائل تاریخی نیست، بلکه نشات گرفته از واقعیات امروز ایران است که نقش بسیار مهمی در امنیت منطقه دارد.

وی افزود: ایتالیا همواره در سازمان‌های بین‌المللی به نقش مهم و راهگشای تهران در حل مسائل منطقه‌ای به ویژه بحران‌های موجود در عراق و افغانستان تاکید کرده است.

توسکانو در ادامه به استمرار مناسبات اقتصادی دو کشور به ویژه در زمینه انرژی تاکید کرد و گفت: در ایتالیا علی‌رغم تغییر دولت‌ها تداوم روابط سازنده با ایران همواره اولویت داشته است.

سفیر ایتالیا در تهران در پایان سخنانش همکاری‌های پارلمانی موجود میان مجالس ایران و ایتالیا را بسیار مثبت و راهگشا ارزیابی کرد و ضمن تاکید بر علاقه کشورش بر گسترش مناسبات پارلمانی با مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: همکاری‌های پارلمانی بسیار موثر است و در بسیاری از موارد که دولت‌ها به بن‌بست می‌رسند، پارلمان‌ها راهگشا هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet