هدر اصلی
1389/09/30 17:08:00
سرویس فرهنگی
سخنگوی کمیسیون فرهنگی

یلدا نماد تحکیم پیوندهای اجتماعی در جامعه است

**سخنگوی کمیسیون فرهنگی شب یلدا را شبی دانست که می تواند به عنوان یک نماد تحکیم پیوندهای اجتماعی در جامعه مطرح باشد.

"ستار هدایت خواه" در گفتگو باخبرنگار خانه ملت، با اشاره به شب یلدا اظهار داشت: معتقدم آداب و سنن ایرانی اگر با معیارها و ارزش های دینی و اخلاقی منطبق باشد باید تقویت شوند.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی افزود: ما به هر سنت و آدابی که زمینه یک نوع رشد و تعامل انسانی در عرصه اجتماعی فرهنگی را فراهم می کند حرمت می گذاریم و اگر این سنت به گونه ای باشد که باعث ایجاد همدلی بین مردم و ایجاد محبت و رشد عواطف باشد پسندیده است اما در کنارش باید از روش های غلطی مثل ریخت پاشی و اسراف پرهیز شود.

وی تصریح کرد: اگر مراسم شب یلدا صرف نظر از آن حواشی که اشاره شد را زنده نگه داریم به گونه ای که یک بهانه ای باشد تا افراد خانواده و بستگان دور هم جمع شوند و یک وحدت و همدلی میان آنها ایجاد شود و عواطف در جامعه تقویت شود مثبت است.

وی تاکید کرد: شب یلدا نباید موجب ریخت و پاش، چشم و هم چشمی شود و باید فرصتی  برای گفت و شنود و تحکیم دوستی ها در جامعه باشد.

وی با بیان این که نمی توان آیین و رسوم مردم را انکار کرد گفت: برای ترویج و توسعه این آداب باید مانع تحریف آن شد و دستگاه های زیربط باید این آداب و رسوم را به عنوان یک سنت ملی از طریق مجامع بین المللی به ثبت برسانند.

هدایت خواه خاطرنشان کرد: دستگاه های مربوطه باید با تبیین فلسفه اصلی آداب و رسوم ملی مردم که از گذشته بوده است و می تواند به عنوان یک نماد تحکیم پیوندهای اجتماعی در میان آحاد جامعه مطرح باشد به اشاعه این فرهنگ بپردازند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet