هدر اصلی
1389/10/01 10:44:00
سرویس اقتصادی
سیدعماد حسینی مطرح کرد

برنامه‌ریزی دقیق نفتی با اساسنامه شرکت ملی نفت انجام می‌پذیرد

**سید عماد حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه سوران در خصوص اینکه اساسنامه شرکت ملی نفت متعلق به چه سالی است؟ گفت : اساسنامه شرکت ملی نفت حدود ۲۳ سال است که علی‌رغم تأکید هر ساله قانون بودجه ارائه نشده است.

وی در ادامه گفت :براساس اساسنامه‌های قدیمی سال‌های 53 و 56 مالکیت درآمدهای نفتی به شرکت ملی نفت ایران واگذار شده است و همچنین نظارت بر اجرا نیز بر عهده خود این شرکت گذاشته شده است. پس از پیروزی انقلاب شورای انقلاب در سال 58 تشکیل وزارت نفت را تصویب کرد که این تصویب تا سال 66 ادامه یافت و در همان سال قانون نفت تأسیس شد و وظایف به شکل روشن و دقیق‌تری تقسیم شد. طبق اصل حاکمیت و مالکیت ملی ایران در ذخایر نفت برعهده وزارت نفت قرار گرفت و قانون نفت می‌گوید منابع نفتی جزو انفال و ثروت‌های عمومی و در اختیار حکومت اسلامی است که اعمال حاکمیت نیز به عهده حکومت است و این قانون وزارت نفت را عهده‌دار این مطلب می‌کند.

 فواید وجود اساسنامه شرکت ملی نفت چیست؟

اساسنامه به عنوان ابزاری است که می‌تواند اهداف هر سازمان را تضمین کندو در صورت تدوین و تصویب اساسنامه شرکت ملی نفت در حوزه‌های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و تمام تولیدات نفت خام برنامه‌ریزی دقیقی خواهیم داشت.

 عدم وجود اساسنامه چه مشکلاتی را دربردارد؟

مشکلاتی که امروزه در حوزه‌های تولید به خصوص سرمایه‌گذاری‌های مختلف در بخش‌های گوناگون تولید وجود دارد موجب شده تا در مخازن و منابع افت تولید داشته باشیم و این افت به دلیل نبود ساماندهی مناسب و دقیق منابع است که می‌توانیم با تدوین اساسنامه نقشه اساسی برای مصرف منابع را داشته باشیم. در حال حاضر رابطه مالی شرکت نفت و دولت نامشخص است و هر ساله در قانون بودجه با توجه به نواقصی که در سال گذشته وجود داشته تصمیماتی اتخاذ می‌شود که اینها مشکلاتی است که شرکت نفت با آن مواجه است.

با توجه به شرایطی که در کشور داریم رابطه مالی شرکت‌های نفت و دولت باید بسیار شفاف، دقیق و ظریف تدوین شود تا براساس آن قوانین بودجه سالانه تدوین شده. مطمئنا اگر اساسنامه به قانون تبدیل شود مدیران نفتی نیز موظف به تن دادن به آن خواهند بود چرا که این مسئله اختیاری نیست و قانونی است که در صورت تصویب باید اجرا شود.

درآمدهای حاصل از فعالیت شرکت ملی نفت باید ساماندهی شود تا این درآمدها بر اساس شرایط مختلف به طرز کارآمدی هزینه شود، همچنین درآمدهایی که اکنون شاهد تحقق آن هستیم به کانال‌های مختلفی می‌رود که بیشتر از خود صنعت نفت در حوزه‌های دیگر هزینه می‌شود.

 کمیسیون انرژی در ادامه تدوین اساسنامه شرکت ملی نفت انجام خواهد داد؟

با فارغ شدن مجلس از بررسی برنامه پنجم توسعه کشور، کمیسیون بر تدوین اساسنامه شرکت نفت تمرکز خواهد کرد. از آن‌جا که در زمان بررسی برنامه پنجم توسعه امکان رسیدگی به مسائل دیگر در مجلس و کمیسیون‌های تخصصی نبود، تاکنون امکان تنظیم و تدوین اساسنامه شرکت ملی نفت وجود نداشت.

کمیسیون انرژی طرح سه‌گانه قانون نفت و گاز، قانون تأسیس وزارت نفت و گاز و پیش‌نویس اساسنامه شرکت ملی نفت و گاز را در دستور کار خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet