هدر اصلی
1389/10/01 16:15:00
سرویس سیاسی
بادامچیان با اشاره به طرح انتخاب شهردار از سوی وزارت کشور

دولت و شهرداری نباید مقابل هم باشند

**عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی با بیان اینکه شهر یا باید از سوی شهردار اداره شود یا از سوی دولت گفت: ‌اگر قرار است شهر از سوی شهردار اداره شود باید برخی از اختیاراتی که در دست دولت است را به شهرداری واگذار کنیم.

"اسدالله بادامچیان" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت درخصوص طرح انتخاب شهردار از سوی وزارت کشور با بیان اینکه سه حالت برای انتخاب شهردار در نظر گرفته شده است که هر کدام مزایا و معایبی دارد گفت: در حال حاضر شهردار توسط شورای شهر انتخاب می شود و شیوه های دیگری که برای انتخاب شهردار در نظر گرفته شده است، یکی انتخاب شهردار از سوی مردم است دیگری انتخاب شهردار توسط وزارت کشور است که هیچ یک از این 2 روش مطلقاً نه خوب است نه بد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اشاره به روش انتخاب شهردار از سوی وزارت کشور گفت: اگر دولت، دولت منتخب مردم است و وزیر کشور وزیر کل کشور است و می خواهد کل کشور را اداره کند، اداره شهرها هم جزء امور کشور است بنابراین چه اشکالی دارد که وزیر کشور فرد متناسب را انتخاب کند که هماهنگ با دولت باشد و دچار چندگانگی نشود.

وی افزود: ‌برخی به این روش اعتراض می کنند که شهرداری یک کار مردمی است و نباید به دولت سپرده شود و به همین دلیل هم می گویند که شهردار را باید مردم انتخاب کنند.

وی تصریح کرد: ‌باز هم تفاوتی نمی کند چرا که رئیس جمهور و دولت را هم مردم انتخاب می کنند بنابراین من با این روش هم مخالفتی ندارم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور روش انتخاب شهردار از سوی شورای شهر که روشی فعلی است را نیز روشی معقول دانست و گفت: شورای شهر را هم مردم انتخاب کرده اند که این شورا باتوجه به نیازهای آن شهر، شهردار را انتخاب می کند.

وی با بیان اینکه باید یک مبنای علمی دقیق برای چگونگی اداره شهر تعریف کنیم گفت: آیا می خواهیم مانند لندن شهردار دارای همه قدرت ها باشد؟ که در این صورت باید بخشی از فعالیت هایی که در دست دولت است (مانند امور مربوط به آب و برق و گاز و...) را به شهرداری واگذار کنیم و اگر می خواهیم مثل برخی شهرها، شهردار در امتداد اداره کشور باشد باید شهرداری در دست دولت باشد.

وی تصریح کرد: ‌باید یکی از این روش ها به صورت کامل اجرا شود اگر می خواهیم شهر را دولت اداره کند پس شهردار نباید مقابل دولت باشد باید در امتداد دولت باشد و اگر می خواهیم شورای شهر، شهردار را انتخاب و شهر را اداره کند باید کاملاً غیردولتی باشد چرا که بخشی از شورای شهر فعلی دولتی است.

بادامچیان اظهار داشت: در حال حاضر این مسئله رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است و طرفداران دولت می خواهد شهردار در اختیار دولت باشد و دوستان آقای قالیباف می خواهند شهرداری در اختیار شورای شهر باشد.

وی خاطرنشان کرد:‌ برای دهه پیشرفت و توسعه و عدالت نیاز به یک تحول عمیق داریم که ساختار اداری فعلی ما ساختار مناسبی نیست.

بادامچیان در پایان تصریح کرد: باید برای تعریف دقیق فعالیت های شهردار در یک حزب گرد هم جمع شویم و در این مورد به توافق برسیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet