شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/10/03 12:25:00
سرویس اقتصادی
رضایی:

جهرم ظرفیت‌ بالایی برای تبدیل به منطقه‌ای اقتصادی دارد

**نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی گفت: جهرم ظرفیت‌های بالایی برای تبدیل شدن به منطقه‌ای اقتصادی را دارد.

خشکسالی‌های چند سال اخیر و مشکلاتی که این مسئله برای کشاورزان استان فارس ایجاد کرده است، موضوع تازه‌ای نیست. خسارات چند هزار میلیارد تومانی که در چند ساله اخیر به کشاورزان وارد شده، توسعه کشاورزی در فارس را با تردیدهای جدی روبه رو ساخته و از دیگر سو استان را با معضل بیکاری مواجه کرده است.

در این بین، نمایندگان استان جدا از پیگیری برای جذب اعتبارات به منظور کمک‌رسانی به کشاورزان، بحث تکمیل زیرساخت‌ها و حرکت به سمت صنعتی کردن استان را هم آغاز کرده‌اند. در سراسر استان فارس شاهد پروژه‌های متعددی در زمینه راه‌سازی و همچنین احداث شهرک‌های صنعتی هستیم که این امر می‌تواند زمینه را برای جذب سرمایه‌گذار و ایجاد فرصت‌های شغلی فراهم سازد. در این میان روز یکشنبه، منطقه جهرم برای تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی از مجلس رأی اعتماد گرفت. تبدیل جهرم به منطقه ویژه اقتصادی می‌تواند دستاوردهای متعددی برای این حوزه انتخابی و سراسر استان داشته باشد. این موضوعی است که "محمدرضا رضایی"، نماینده مردم جهرم و رئیس مجمع نمایندگان فارس درباره آن با روزنامه "خبر جنوب" فارس سخن گفته است.

نمایندگان مجلس روز یکشنبه برای تبدیل جهرم به منطقه ویژه اقتصادی رأی اعتماد دادند که این امر می‌تواند دستاوردهای اقتصادی بسیاری برای این حوزه انتخابی داشته باشد. در ابتدا لطفا درباره پروسه‌ای که طی شد تا این امر به صورت لایحه قانونی به مجلس برود، توضیح دهید.

پیگیری ما به صورت جدی حدودا از دو سال پیش آغاز شده است. مراحل مختلفی را نیز برای تحقق این امر طی کرده ایم؛ از جمله طرح توجیهی برای این مسئله تهیه شد که در کمیسیون‌های مختلف به تصویب هیأت وزیران رسید. وزرای نیرو، محیط زیست، مخابرات و غیره هم باید در این باره نظر می‌دادند که همه استعلام‌ها جواب مثبت داشت و بالاخره روز یکشنبه به صورت لایحه به مجلس رفت و رأی اعتماد گرفت. این طرح چند روزی در شورای نگهبان بررسی می‌شود و سپس تبدیل به قانون خواهد شد.

برای اینکه یک منطقه ویژه اقتصادی به نهایت رشد و شکوفایی برسد، زیرساخت‌های بسیاری برای این امر لازم است. شرایط زیرساخت‌های موجود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جهرم شهر کشاورزی است و از سوی دیگر ظرفیت‌های بالایی برای تبدیل شدن به منطقه‌ای اقتصادی را دارد، زیرا در مسیر جاده ترانزیتی بندرعباس قرار دارد. این جاده به تازگی به سمت لارستان بازگشایی شده و کوتاه‌ترین مسیر آن از سمت جهرم است. از سوی دیگر راه‌آهن شیراز- لار- جهرم را نیز در در دستور کار داریم. طرح‌های مطالعاتی این پروژه تکمیل شده و ما ماده 32 آن را هم که توجیه فنی و اقتصادی است، سال گذشته دریافت کردیم. امسال هم 33 میلیارد تومان در بودجه سال 89 اعتبار دارد. مذاکره با سرمایه‌گذاران داخلی هم انجام شده و قراردادهایی را نیز با پیمانکار بسته‌ایم که ان‌شاءالله تا یک ماه دیگر با حضور وزیر محترم راه کلنگ آن به زمین خواهد خورد. در مورد منطقه ویژه اقتصادی هم زمین آن از قبل پیش‌بینی شده و تا پایان سال باید کارهای اداری آن به اتمام برسد تا بتوانیم از ابتدای سال آینده کار را به طور جدی آغاز کنیم. فراهم کردن زیرساخت‌هایی چون جاده مناسب و برق و گاز نیز هم زمان با دعوت از سرمایه‌گذاران به این منطقه آغاز خواهد شد.

با توجه به اینکه پایه اقتصاد جهرم بر مبنای کشاورزی بوده، خشکسالی‌های اخیر ضررهای بسیاری به این حوزه انتخابی وارد کرده است. اجرای این طرح را تا چه میزان در رشد و توسعه جهرم و کاهش بیکاری مؤثر می‌دانید؟

از آنجایی که ما در جهرم هیچ صنایع تبدیلی نداریم، محصولاتمان را به شیوه سنتی جمع‌آوری می‌کنیم و با قیمت نسبتا پایین برای مصرف، به بازارهای بزرگ‌تر می‌فرستیم. یکی از ظرفیت‌های این منطقه اقتصادی راه‌اندازی این صنایع خواهد بود که علاوه بر رشد و توسعه شهرستان و اشتغالی که ایجاد می‌کند، کمک بسیاری نیز به کشاورزی حوزه انتخابی خواهد بود. از سوی دیگر همان‌طور که اشاره کردید، با توجه به افزایش جمعیت و همچنین شرایطی چون خشکسالی، ما چندان به ادامه کشاورزی به شکل موجود خوش‌بین نیستیم و باید در کنار آن صنایع متعددی را نیز داشته باشیم. این بستر باید برای ایجاد صنایع فراهم می‌شد و هیچ ظرفیتی برای تبدیل این صنایع بهتر از منطقه ویژه اقتصادی نیست.

با توجه به پتانسیل‌های فراوان جهرم، چنین به نظر می‌رسد تاکنون سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش اقبال زیادی نشان نداده‌اند. دلیل اصلی این امر چه بوده است؟

ما در سفر دوم و سوم هیأت دولت مجوزهایی را در بخش صنعت در حوزه انتخابی گرفتیم. به عنوان مثال یکی از این مصوبات، احداث کارخانه کامیون‌سازی جهرم بود اما وقتی برای اجرای این طرح با سرمایه‌گذاران وارد مذاکره شدیم، پاسخ آن‌ها این بود که چون دولت در مناطق ویژه اقتصادی تسهیلات فراوانی می‌دهد، تمایل به فعالیت در آن مناطق را داریم. یعنی در واقع گرایش چندانی برای سرمایه‌گذاری در جهرم دیده نمی‌شد. این مسئله زمینه‌ای شد تا ما به صورت جدی‌تری پیگیر تبدیل حوزه انتخابی به منطقه ویژه اقتصادی باشیم. در حال حاضر از آن جایی که معاون وزیر صنایع به عنوان مسئول نوسازی و گسترش مناطق ویژه اقتصادی مسئول پیگیری امور زیرساختی این طرح است، امیدواریم با توجه به توانایی‌های ایشان هر چه سریع‌تر کارهای اجرایی شروع شود و شاهد حضور سرمایه‌گذاران در این منطقه باشیم.

چند سالی است در سراسر استان فارس، نمایندگان با جدیت بحث صنعتی شدن استان را پیگیری می‌کنند. با توجه به اینکه بیشتر استان‌های هم جوار با فارس سال‌هاست استانی صنعتی محسوب می‌شوند، دلایل عمده این تأخیر را در چه می‌بینید؟

فکر می‌کنم مهمترین دلیل آن نگاه به استان فارس به عنوان قطب کشاورزی جنوب کشور بوده است. به جرات می‌توان گفت عمده غله کشور در استان تولید می‌شود. برای سال‌ها دلخوشی ما این بود که در تولید گندم و بسیاری از محصولات کشاورزی و باغی رتبه اول را در کشور داریم. با این حال این کشاورزی چندان ارزش افزوده‌ای برای ما در بر نداشته است. در این فاصله زمانی استان‌های دیگر در بخش صنعت آن هم با ارز پایین مشغول سرمایه‌گذاری بودند. در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی‌های پی در پی و برداشت بیش از حد از منابع آب در کشاورزی با بحران‌های بسیار روبه رو شدیم. این امر ما را بر آن داشت تا برای کاهش مسائل و مشکلات و همچین ایجاد ظرفیت‌های شغلی، بحث صنعت را به طور جدی‌تری پیگیری کنیم.

یکی از مناطقی که به دلیل خشکسالی آسیب‌های جدی دیده، کشاورزی در جهرم بوده است. به عنوان سؤال آخر درباره وضعیت کشاورزان این حوزه انتخابی بگویید.

استان فارس از نظر ضرر و زیان ناشی از خشکسالی در کشور در چند ساله اخیر رتبه اول را داشت. خسارات ناشی از خشکسالی در استان حدود 3 هزار میلیارد تومان بوده که باید به این عدد، خسارات امسال را هم اضافه کنیم. پارسال برای جبران این خسارت مبلغ 80 میلیارد تومان و امسال هم 40 میلیارد تومان وصول شد که در برابر میزان خسارت وارده بسیار کم است. به هر حال ما قبول داریم که منابع و اعتبارات دولت هم محدود است و ما باید از سال‌های گذشته بیش‌بینی این چنین مسائلی را می‌کردیم. در حوزه کشاورزی شرایط بسیار سختی حاکم شده است و نخل کاری در جهرم با خطرات جدی رو به روست. بسیاری از کشاورزان دیگر انگیزه کشاورزی ندارند و این مسئله موجب می‌شود توسعه کشاورزی با مشکل جدی روبه‌رو باشد. امیدوارم با حمایت بیشتر دولت و نزول رحمت الهی مشکلات کشاورزان هر چه بیشتر کاهش یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet