هدر اصلی
1389/10/03 15:18:00
سرویس اقتصادی
نماینده زرند و کوهبنان:

فضای کسب و کار را در کرمان باید گسترش داد

**نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر فضای کسب و کار و روحیه حکایت از سرمایه‌گذاری روان بود حتماً تاکنون فازهای تولید واگن مترو، واگن باری و تعمیرات واگن جنوب شرق فعال شده بود.

"حسین امیری" با بیان این مطلب به هفته‌نامه نگارستان کرمان گفت: به هر حال ما در شهرستان زرند چند سال است تصمیم گرفتیم از ظرفیت‌های موجود در صنعت و معدن استفاده کنیم و با احداث کارخانجات مواد معدنی خام را به خارج از شهرستان و استان نفرستیم و در همین شهرستان تبدیل به مواد میانی یا نهایی کنیم. در کنار آن کارخانجاتی مثل تولید واگن، تولید خودرو و. . . را دنبال کردیم که در تولید واگن موفق شدیم در تولید خودرو با کم لطفی مواجه شدیم.

امیری تأکید کرد: کارخانه کک‌سازی و پالایش قطران امروز فعال است. این کارخانه دولتی است و در برنامه دولتی یک کور ه 400000 تن دیگر کک‌سازی و یک واحد 3 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن هم وجود دارد. خیلی وقت پیش قرار بوده شروع شوند. کلنگ هم خورده و امیدوارم که بشود.

وی با بیان اینکه بعد از ابلاغ سیاست اجرای اصل 44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری و قانونی هم که مجلس تصویب کرد فضا باز شد ادامه داد: ما موفق شدیم بخش خصوصی پیدا کنیم که سهامداران آن بانک‌های خصوصی و بدنه فنی آن نیرو‌های بازنشسته صنایع و معادن و توانمند بودند.

وی تصریح کرد: امروز در زرند 4 کارخانه بزرگ توسط این بخش خصوصی در حال احداث است که هر کدامش به تنهایی زرند را تبدیل به اصفهان می‌کند. ذوب‌آهنش زبانزد همه بوده است. این 2 میلیون تن گندوله سنگ آهن یک کارخانه 800000 تن کک‌سازی و پالایش قطران دو برابر کارخانه موجود دولتی فعلی و یک کارخانه 7/1 میلیون تن فولاد بزرگتر از ذوب‌آهن اصفهان (از قبل بوده) در دست احداث دارد. یک میلیارد و 400 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در حال انجام است که بیش از 10 هزار نفر را مشغول می‌کند و منطقه را متحول می‌سازد. البته در کوتاه مدت مردم مشکل دارند. امیری گفت: قرار بود دولت با کارگاههای اقتصادی زودبازده مقداری فشار بیکاری را کاهش دهد که همانطور که بنده در سال 1385 در مجلس پیش‌بینی کردم این طرح نتوانست در کاهش بیکاری موفق باشد.

نماینده زرند و کوهبنان خاطر نشان کرد: در زرند از 10 سال پیش برنامه‌ریزی کردیم که چرخه تولید فولاد تا آهن آلات را از ماده معدنی تا نورد در زرند طراحی و احداث کنیم یا واگن‌های ساخت زرند به بازار مصرف بفرستیم. این طراحی تقریباً در شرف انجام است. بنده مدتی قبل با یک سرمایه‌گذار و مسئولان چند شرکت جلسه‌هایی را برگزار کردیم که کارخانه نورد احداث کنند یعنی فولاد تولیدی در کارخانه زرند ایرانیان در یک کارخانه دیگری در زرند تبدیل به آهن‌آلات مصرفی شود که در حال انجام مذاکره هستیم .این کار را بالاخره خواهیم کرد و چرخه تولید از ماده معدنی یعنی سنگ آهن و زغال سنگ تا آهن آلات را تکمیل خواهیم کرد.

وی این روند را توسعه و تضمین اشتغال پایدار دانست و افزود: این کارخانه‌ها چند سالی ساخت و سازشان طول می‌کشد و بعد هم چندین سال تولید دارند.

امیری ادامه داد: در کنار این کارخانه‌ها صنایع جنبی مانند حمل و نقل ریلی و زمینی، هتل و رستوران، صنایع کوچک مانند فلز کاری، تراشکاری، تعمیر و نگهداری ماشین آلات مختلف نیازاست و خود اشتغال فراوانی را ایجاد می‌کند که همان اشتغال غیرمستقیم است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet