هدر اصلی
1389/10/05 10:25:00
سرویس صحن
ثروتی:

تنها 13 درصد واگذاری‌ها به بخش خصوصی بوده است

**نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی میزان واگذاری‌ها به بخش خصوصی را کم عنوان کرد و افزود: تنها ۱۳ درصد واگذاری‌ها به بخش خصوصی بوده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"موسی الرضا ثروتی" در جلسه علنی امروز ـ یکشنبه ـ مجلس شورای اسلامی در بیان نظرات خود در خصوص گزارش کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای اصل 44 قانون اساسی درباره مشکلات و چالش های فراروی اجرای سیاست های کلی این اصل طبق اجرای تبصره ماده 33 آئین نامه داخلی مجلس گفت: تنها 13 درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واگذار شده و بقیه واگذاری ها به بخش دولتی و یا شبه دولتی واگذار شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه عدم توجه دولت به تصدی گری شرکت های واگذار شده را از مشکلات اجرای قانون اصل 44 در کشور عنوان کرد و گفت: بسیاری از شرکت ها واگذار شده اما مدیریت آنها واگذار نشده است.

وی برای نمونه به نحوه واگذاری شرکت سایپا اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: شرکت های زیرمجموعه سایپا، سهام این شرکت را خریدند که این جزء اعجاب قرن محسوب می شود.

ثروتی افزود: در مورد شرکت خودروسازی ایران خودرو نیز وضع به همین ترتیب است و هیچ تغییری در مدیریت و کیفیت تولیدات این شرکت ها صورت نگرفته است.

وی با اظهار این که طبق قانون مصوب مجلس توسعه شرکت های دولتی در مناطق توسعه ممنوع است، خاطرنشان کرد: در حالی که ما شاهد توسعه این شرکت ها در مناطق توسعه یافته هستم که این خلاف قانون است.

نماینده بجنورد مشکلات پس از واگذاری را از دیگر مشکلات اجرای قانون اصل 44 دانست و گفت: بعضی مواقع شرکت ها به کسانی واگذار شدند که اهلیت و شایستگی لازم را نداشتند و پس از گرفتن شرکتی اقدام به اخراج کارگران کرده و تمام زمین های آن را می خواهند بفروشند یا در آن ساخت و ساز انجام دهند.

وی افزود: در قانون آمده که کسانی که شایستگی نداشته باشند خلع ید شوند که تاکنون به این بخش از قانون اصل 44 هم عمل نشده است.

بیان نظرات نمایندگان درخصوص گزارش کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای اصل 44 قانون اساسی در راستای اجرای تبصره ماده 33 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی صورت گرفت.

در تبصره ماده 33 آئین نامه داخلی مجلس آمده است: کمیسیون ها می توانند در موارد مهم و حساس و در مواجهه با تخلفات یا سوءمدیریت، با دعوت از مسئولین ذی ربط موضوع را بررسی نموده و گزارش آن را به هیات رئیسه ارائه نمایند. هیات رئیسه می تواند گزارش مذکور را در دستور کار مجلس قرار دهد.

در این صورت سخنگوی کمیسیون و نماینده دولت هر کدام به میزان 15 دقیقه و شش نفر از نمایندگان به قید قرعه از بین متقاضیان هر کدام به میزان پنج دقیقه، نظرات خود را بیان می نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet