هدر موبایل
1387/04/29 21:48:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس:

از رویکرد این اتحادیه درارتباط با صلح و دموکراسی در جهان حمایت می‌کنیم

آندرز بی جانسون (Anders B. Johnsson) دبیرکل اتحادیه جهانی بین‌المجالس (آی.‌پی.‌یو) بعدازظهر امروز (شنبه) با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 به گزارش خاته ملت، در این دیدار ابتدا لاریجانی، اتحادیه بین‌المجالس را سازمانی مهم و تاثیرگذار خواند و با اشاره به رسالت اصلی این نهاد پارلمانی یعنی تقویت صلح و دموکراسی در جهان گفت: مجلس شورای اسلامی از رویکرد اتحادیه بین‌المجالس در ارتباط با صلح و دموکراسی در جهان حمایت می‌کند و همکاری و مشارکت خود را در فعالیت‌های این اتحادیه همچنان ادامه خواهد داد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به آسیب‌شناسی فرایند معطوف به صلح و دموکراسی در منطقه خاورمیانه پرداخت و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در حالی به طور متوسط سالی یک انتخابات برگزار می‌کند که برخی از کشورهای منطقه یا با دموکراسی میانه خوبی ندارند یا برخی از قدرت‌های بزرگ با برخورد دوگانه نسبت به این آرمان بزرگ آن را از حیز انتفاع خارج ساخته‌اند.

وی با انتقاد از رویکردهای آمریکا نسبت به گسترش دموکراسی در منطقه خاورمیانه به ویژه در عراق و افغانستان خاطرنشان ساخت: آمریکا با شعار گسترش دموکراسی و مبارزه با تروریسم به منطقه خاورمیانه وارد شد، اما با رویکردی نادرست اوضاع منطقه را به ویژه در این دو کشور همسایه ایران متشنج کرده است و این روند معلول سیاست‌های غلط و عدم شناخت صحیح این کشور از اوضاع منطقه‌ای است.

لاریجانی، عدم احترام غرب به فرهنگ و باورهای دینی مردم منطقه را از دیگر مشکلات نام برد و گفت: با فشار نظامی و نظامی‌گری نمی‌توان فرهنگ نهادینه شده یک منطقه را عوض کرد و نفرت مردم منطقه از سیاست‌های دوگانه معلول همین تفکر است.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مساله تروریسم نیز گفت: آمریکا و غرب در حالی شعار مقابله با تروریسم را سر می‌دهند که در پشت پرده از تروریست‌ها در عراق و افغانستان حمایت می‌کنند و این چیزی جز برخورد ابزاری با پدیده شوم تروریسم نیست.

لاریجانی در ادامه با اشاره به نقش مهم اتحادیه بین‌المجالس در یافتن راه حل‌های مناسب برای مشکلات و معضلات جهانی به ویژه مشکل فلسطین گفت: اتحادیه بین‌المجالس می‌تواند به عنوان عاملی تسهیل کننده در فرایند حل مشکل مردم فلسطین وارد شود و با انکار مقاومت مردم فلسطین و گروه‌های مورد حمایت مردم مانند حماس یا تحریم اقتصادی مردم مظلوم فلسطین، نمی‌توان صلح را برای آنان به ارمغان آورد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع هسته‌یی کشورمان و مذاکرات جاری در این خصوص ابراز عقیده کرد: مساله هسته‌یی ایران با مذاکره قابل حل است و در مذاکرات هسته‌یی با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هرگاه حصول به نتیجه ملموسی قابل انتظار بود، ظهور ناگهانی یک عامل بیرونی مانع تحقق این امر می‌شد.

لاریجانی در پایان سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های فراوان موجود در ساختار اتحادیه بین‌المجالس برای توسعه صلح و دموکراسی در جهان، اهتمام این اتحادیه به موضوعات مشترک همچون دموکراسی، مبارزه با تروریسم و انرژی را باعث تسهیل روند یافتن راه‌حل برای مشکلات موجود در جهان و منطقه خاورمیانه دانست و بر آمادگی مجلس شورای اسلامی برای همکاری بیشتر با اتحادیه بین‌المجالس در این زمینه تاکید کرد.

در ادامه این دیدار آندرز بی جانسون دبیرکل اتحادیه جهانی بین‌المجالس ضمن تبریک به لاریجانی به مناسبت انتخاب وی به ریاست مجلس شورای اسلامی، گروه‌های پارلمانی جمهوری اسلامی را همواره یکی از اعضای فعال اتحادیه برشمرد و با ابراز خرسندی از روند همکاری‌ها و مشارکت مجلس شورای اسلامی در فعالیت‌های این اتحادیه، ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها و تعاملات در مجلس هشتم نیز استمرار یابد.

وی با اشاره به تلاش‌های اتحادیه بین‌المجالس در زمینه گسترش دموکراسی و کمک به گسترش صلح در جهان به ویژه منطقه خاورمیانه گفت: بارها علنا اعلام کرده‌ام که انتخابات پارلمانی اخیر در فلسطین دموکراتیک بوده و جامعه بین‌المللی باید به انتخاب مردم فلسطین احترام بگذارد.

وی گفت: اتحادیه بین‌المجالس با تغییر کرسی ناظر فلسطین به دایم در این نهاد، قصد دارد در جهت استقرار صلح در سرزمین‌های اشغالی گام بردارد.

اتحادیه بین‌المجالس یک نهاد پارلمانی مهم غیردولتی با قدمتی بیش از 110 سال است که بیش از 150 عضو متشکل از پارلمان‌های کشورهای مختلف دنیا دارد و مقر دایمی آن در ژنو سوییس می‌باشد و جمهوری اسلامی در آن همواره یکی از اعضای فعال بوده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet