هدر اصلی
1389/10/05 12:28:00
سرویس اقتصادی
تجری تأکید کرد

جهش اقتصادی استان با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین

**نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با تشریح فواید و خصوصیات منطقه ویژه اقتصادی قصر شیرین از جهش اقتصادی استان با ایجاد این منطقه خبر داد.

"فرهاد تجری" نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس است به تشریح نحوه تصویب منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی و فواید‌ آن پرداخت.

آقای تجری روز یکشنبه در صحن مجلس شاهد مصوبه‌ای بودیم که نوید رونق اقتصادی در استان و به‌خصوص در قصر شیرین را می‌دهد، لطفاً در این زمینه توضیح دهید؟

در جلسه علنی روز یکشنبه 28 آذر لایحه تشکیل 14 منطقه ویژه اقتصادی در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح و مصوب شد که یکی از این مناطق، منطقه ویژه اقتصادی قصر شیرین است که به همراه 13 منطقه ویژه اقتصادی دیگر مصوب شد. البته این لایحه از سوی دولت به مجلس ارسال شده بود که با نگاه مثبت نمایندگان به قانون بدل شد و به خواست خداوند گام بلندی برای رفع محرومیت از قصر شیرین و روستاهای این منطقه خواهد بود.

 فکر ایجاد منطقه اقتصادی قصرشیرین از کجا ایجاد شد؟

روند پیگیری موضوع از آنجا شروع شد که بعد از راهیابی اینجانب به مجلس شورای اسلامی، شاهد تصویب مناطق ویژه اقتصادی با توجیه کمتر به نسبت قصرشیرین در مجلس بودم و با توجه به امکانات و استعدادهای منطقه دیدیم که قصرشیرین توان تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی را داراست. موقعیت ویژه شهرستان قصرشیرین در استان کرمانشاه و همین طور شاخصه‌های متعدد مرزی بودن و استعدادهای متنوع منطقه‌ای، ‌سبب شد قادر باشیم از این طرح دفاع کرده و زمینه‌های اجرایی شدن آن را فراهم کنیم.

 با مسئولان هم در این زمینه صحبت کردید؟

بله. با مسئولان مربوطه هماهنگی لازم به‌عمل آمد و جلسات متعددی هم در این زمینه تشکیل شد و اینجانب طی نامه‌ای به آقای مهنس غفوری استاندار وقت خواهان تشکیل منطقه ویژه در قصرشیرین شدم.

 برای تشکیل این منطقه نیاز به موافقت دولت هم بود؟

بله قطعاً. البته این موضوع که پس از طی تشریفات لازم و صدور مجوز و اخذ موافقت ادارات ذی‌ربط، در سفر دوم هیأت دولت به استان، مطالعه آن تصویب شد.

 بعد از تصویب مطالعه این طرح در هیأت دولت چه اقداماتی صورت گرفت؟

با هماهنگی و پیگیری مسئولان استانی و سازمان مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری و خصوصاً پیگیری جناب آقای مهندس هاشمی استاندار پرتلاش این موضوع در قالب لایحه به تصویب هیأت دولت رسید و در معیت 13 منطقه ویژه اقتصادی جهت تصویب و طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شد.

جهش اقتصادی استان با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین  این طرح یا همان تشکیل منطقه ویژه اقتصادی قصر شیرین چه فوایدی دارد؟

آنچه این طرح را توجیه‌پذیر می‌کند نزدیکی آن با مرز و دسترسی آسان به مواد اولیه داخلی و خارجی برای تولیدات نیروی کار ارزان و استفاده از مرز و توان صادراتی بازاچه‌های مرزی خصوصاً مرز پرویزخان و انتقال مواد تولیدی به بازار هدف که عراق است.

همچنین با عنایت به تصویب راه‌آهن غرب کشور در شورای اقتصاد و اجرایی شدن آن در آینده و معافیت‌های مالیاتی و عوارضی که در مناطق ویژه معمول است همه و همه چشم‌انداز خوبی برای استان و شهرستان قصرشیرین و مناطق همجوار آن ترسیم می‌کند و باعث می‌شود این منطقه در آینده با جهش خوب اقتصادی مواجه شود.

 ایجاد این منطقه در رفع چه مشکلاتی از استان و شهرستان‌های آن مفید خواهد بود؟

به موجب تشکیل منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین، این شهرستان به عنوان دومین منطقه ویژه اقتصادی مصوب استان مطرح و انشاالله با حمایت مسئولان اجرایی خصوصاً استاندار و دولت و شکل‌گیری این منطقه و توجیهات اقتصادی کافی آن در آینده شاهد رفع مشکل بیکاری به خصوص در غرب استان، رونق اقتصادی، توسعه سرمایه‌گذاری و احداث واحدهای تولیدی و صنعتی در جدار مرزی در قصرشیرین خواهیم بود.

 

اجرای هرچه سریعتر منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین

 آقای تجری، مجلس شورای اسلامی در این زمینه وظیفه خود را انجام داده و این قانون در حال حاضر پس از طی مراحل قانونی جهت اجرا در اختیار دولت قرار می‌گیرد. شما از مسئولان اجرایی چه انتظاری دارید؟

امیدواریم این مصوبه که بارقه امید و اشتغال را در منطقه روشن کرده با همت و پیگیری مسئولان و خصوصاً آقای استاندار و مسئولان ملی و هیأت محترم دولت هرچه سریعتر اجرایی و عملیاتی شود تا شاهد برخورداری مردم شریف منطقه که هنوز لطمات جنگ تحمیلی بر دوش آنها سایه افکنده است، از نعمات آن باشیم تا این مردم لذت خدمت صادقانه و عادلانه دولت عدالت محور را بیش از گذشته احساس کنند

 به نظر شما منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین استعداد و توانایی تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد؟

بله. فکر می‌کنم این منطقه مستعد، پس از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، انشاالله برای تبدیل به منطقه آزاد تجاری آماده خواهد شد.

 

قانون هدفمندسازی یارانه‌ها رونق اقتصاد خانوارها را به دنبال دارد

 مرحله جدید قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها از یکشنبه 28 آذرماه اجرا شد. فکر می‌کنید اجرای این قانون چه تأثیری بر زندگی مردم خواهد داشت؟

این قانون در واقع ثروت مملکت را در اختیار خود مردم می‌گذارد تا مردم خودشان در هزینه این ثروت تصمیم‌گیری کنند. البته هر فرد یا هر خانواده‌ای که بتواند به‌درستی این هزینه را مدیریت کند از نعمت آن بیشتر و بهتر برخوردار خواهد شد.

 تقاضای شما از مردم در این زمینه چیست؟

ما از مردم می‌خواهیم تا به دولت در اجرای درست آن کمک کنند تا این طرح هرچه بهتر و مطلوب‌تر اجرا شود. باید همه دست در دست هم بدهیم تا این قانون در اجرا موفق شود. باید بدانیم موفقیت دولت در اجرای این قانون به سود و نفع همه است و هر فردی می‌تواند به سهم خود در این زمینه کمک کند.

البته مردم مطمئن باشند که نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی به صورت پیگیر ابعاد متعدد اجرای این طرح را رصد و اجازه نخواهند داد مردم تحت فشارهای اقتصادی قرار گیرند، نمایندگان از طریق دیدارهای متعددی که با مردم در سراسر کشور و استان دارند، ‌به صورت مداوم تلاش خواهند کرد تا روند اجرای طرح را زیر نظر گرفته و بستری را فراهم کنند که مردم بتوانند در شرایطی مطلوب از اجرای این طرح بهره ببرند و در همین جلسه اخیر نمایندگان با وزیر اقتصاد، بسیاری از محورهای مشکل آفرین این طرح که کمتر به آنها پرداخته شده بود با وزیر مطرح شد و مقرر شد وی در این زمینه تدابیر لازم را اندیشیده و مشکلات مردم را در این حوزها مرتفع کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet