هدر موبایل
1389/10/06 19:24:00
سرویس اقتصادی
نماینده مردم گرمسار تاکید کرد

کمبود بودجه، مشکل اصلی پروژه‌ها

**سفرهای استانی دولت ثمرات زیادی داشته است اما پابه پای مصوبات این سفرها، طرح‌ها در برخی موارد به بهره‌برداری نمی‌رسد یا ساخت و تکمیل طرح، بیش از حد تصور زمان می‌برد.

"عبدالرضا ترابی" نماینده مردم گرمسار در گفت و گو با کویر درباره مصوبات استانی دولت در این سفرها و وضعیت کنونی این پروژه‌ها گفت‌وگویی انجام داده که می‌خوانید:

 چند درصد پروژههای مصوب دورههای قــبل اجرایی شده و به بهرهبرداری رسیدهاند؟

پروژه‌هایی از دور اول و دوم سفرهای استانی هیأت دولت به استان سمنان و در شهرستان گرمسار داشته‌ایم که هنوز شروع نشده‌اند که حتی اگر همین امروز هم بودجه آنها را پرداخت کنند اتفاق خاصی روی نخواهد داد و امسال به هیچ نتیجه‌ای نخواهند رسید.

به عنوان مثال از سفر اول هیأت دولت به استان پروژه‌های راه‌آهن و جاده بادرود به کاشان را داریم که هنوز تکمیل نشده‌اند. همچنین پروژه احداث دانشکده پیراپزشکی با وجود اختصاص ساختمان هنوز انجام نشده است، البته قول گرفته‌ایم که حداکثر تا بهمن ماه امسال پذیرش دانشجوی آن آغاز شود. غیر از این موارد پالایشگاه نفت گرمسار هم هنوز اجرایی نشده است.

نیروگاه 500 مگاواتی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را هم داریم که هنوز اجرایی نشده در صورتی که همین پروژه با بودجه دولتی در شهرهای دیگر استان مانند شاهرود و سمنان به انجام رسیده است. البته طرح آنها نیز مشابه پروژه گرمسار بوده است اما آنها این پروژه را از بخش خصوصی به دولتی انتقال دادند که در حال حاضر این پروژه در شهرستان‌های یاد شده در حال اجراست. در گرمسار هم دولت می‌تواند این کار را انجام دهد و برای سفر سوم هم ما پیشنهاد جدی این موضوع را داریم که این نیروگاه توسط دولت انجام شود.

 چرا پروژهها اجرایی نشدهاند؟ دلیل این امر را در چه چیز میبینید؟

 البته برخی از پروژه‌ها هم آغاز شده‌اند اما از آن رو که اعتبارات آنها پرداخت نشده از برنامه زمانبندی عقب هستند. البته ما هم تقریباً هر روز با سازمان مدیریت در تماس هستیم تا بتوانیم بودجه‌ها را بگیریم. برخی از این موارد نیز پروژه‌هایی هستند که از دوره هفتم مجلس در دست پیگیری داریم که نه تنها برای شهرستان بلکه در سطح ملی می‌توانند مفید باشند.

البته برخی از پروژه‌های مصوب را هم از سفر دوم هیأت‌دولت به استان داشتیم که باید اجرایی می‌شدند اما با وجود گذشت بیش از 10 ماه از سال هنوز بودجه آنها پرداخت نشده و به همین دلیل اجرایی نشده‌اند. برخی از پروژه‌های جاده‌ای مانند جاده قصر بهرام‌گور از گرمسار به سیمین دشت و فیروزکوه یا پروژه مترو روباز تهران به گرمسار که جزو مصوبات دور اول سفر هیأت دولت است هنوز اجرایی نشده‌اند. به عنوان مثال اعتبار مصوب برای پروژه مترو روباز تهران به گرمسار 100 میلیارد تومان بوده است که در سالجاری حدود 8 میلیارد آن پرداخت شده است. همین موضوع اجرا و بهره‌برداری از این پروژه را برای سال‌های متمادی عقب خواهد انداخت. اینها پروژه‌های خاصی هستند که نیاز به اعتبارات خاص هم دارند.

 بودجه عمرانی امسال کشور چقدر بوده است؟

قبل از پاسخ به این سؤال بگویم که ما اعتقاد داریم دولت باید در پروژه‌های کشور پالایشی انجام دهد و بودجه پروژه‌های عمرانی را در بودجه سنواتی سالانه پیش‌بینی کند. البته مجلس هم بحثی هم در این مورد ندارد. در نظر بگیرید وقتی که مطرح می‌شود برای سال 89 اعتباری معادل 25 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است حدود 7 تا 8 میلیارد دلار از این اعتبار از محل بخش درآمدی محقق نمی‌شود که در نتیجه قرار است با حدود 16 میلیارد دلار پروژه‌ها در سطح کشور اجرایی شوند. البته باید به این نکته هم اشاره کنم که با همین وضعیت در سال 89 برای پروژ‌ه‌های عمرانی ما 100 میلیارد دلار نیاز داشتیم، در صورتی که این مبلغ یک چهارم شده است.

 با این کمبود اعتبار پروژهها چگونه اجرایی میشوند؟

در این وضعیت پروژه‌ها اجرایی نمی‌شوند و عملیات ساخت آنها عقب می‌افتد. در این وضعیت پروژه 4 ساله در مدت 8 سال اجرا می‌شود و حتی گاهی نیز این زمان بیشتر می‌شود. در همین مدت عمر مفید پروژه به اتمام می‌رسد و بعضی از پروژه‌ها حتی دیگر توجیه اقتصادی ندارند. در این ارتباط باید مثالی را مطرح کنم. پروژه آزاد راه قم به گرمسار باید در مدت 3 سال اجرایی شده و به بهره‌‌برداری می‌رسیداما امروز 10 سال از اجرای آن می‌گذرد و مدام وعده داده می‌شود.

 برای رفع مشکل کمبود اعتبار برای نهایی شدن پروژههای عمرانی چه پیشنهادی دارید؟

فکر می‌کنم به جای اینکه بیاییم و هزینه‌هایی را در کشور انجام دهیم که هیچ تأثیر مثبتی در کشور ندارد و نفعی هم برای مردم نداشته و مقطعی خواهد بود به جای آن به پروژه‌های عمرانی توجه کنیم. اگر می‌خواهیم زیرساخت‌ها در کشور آماده شوند و کار زیر بنایی صورت بگیرد باید به این پروژه‌ها توجه کنیم. اگر پروژه‌ها در زمانبندی خود به بهره‌برداری برسند در مدت 5 تا 10 سال همان توجیه اقتصادی که ما برای آن تعریف می‌کنیم به دست می‌آید.

در ماده 32 همین موارد در نظر گرفته می‌شود. اگر سدی را در 5 سال ساختیم در مدت زمان دو برابر، تمام هزینه‌های صرف شده به دست خواهد آمد.

اگر جاده گرمسار به قم در مدت زمان 3 سال ساخته می‌شد به جهت صرفه جویی در مصرف سوخت، زمان، قطعات و لوازم یدکی در مدت 5 سال تمام هزینه‌های این جاده به دست می‌آمد و پس از آن نیز سودده می‌شد. به نظر من اگر بخواهیم با رقم‌های فعلی برای پروژه‌ها پیش برویم و در دور سوم هم پروژه‌های دیگری داشته باشیم موارد بسیار دیگری هم به پروژه‌های معوق قبلی اضافه خواهد شد. باید اعتبارات لازم را آماده کنیم و با مدیریت و نظارت پروژه‌ها را به موقع تمام کنیم.

 برای دور سوم سفرهای استانی هیأت دولت آیا پیشنهاد جدیدی دارید؟

بالاخره ما پروژه‌ها و پیشنهادهایی داریم که برای شهرستان مورد نیاز هستند و باید اجرایی شوند. البته چون خودم پروژه عمرانی اجرا کرده‌ام از همین رو پروژه‌هایی را آماده کرده‌ایم که شرایط لازم را داشته و همه موارد مربوط به طراحی، تولید، پیگیری و کسب موافقت را انجام داده‌ایم که فقط در جلسات دولت برای آنها رأی‌گیری شده است. البته ما متأسفیم که اعتبار اسمی پروژه‌های عمرانی کشور 25 میلیارد دلار و اعتبارات مربوط به بخش جاری 70 میلیارد دلار است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet