هدر اصلی
1389/10/07 08:56:00
سرویس اقتصادی
بابا احمدی میلانی

نظارت بر اجرای هدفمندی یارانه ها ضروری است

**بالاخره انتظار به‌سر رسید و بعد از بحث‌ها و شایعات و حرف‌وحدیث‌ها و نگرانی‌های بسیار، ۴۰ هزار و ۵۰۰ تومان هر ایرانی در سراسر کشور، از ۱۰ روز پیش در حساب سرپرستان خانوارها، قابل برداشت شد.

 اما این تنها یک روی سکه است؛ روی دیگر آن - که شاید به این خوبی نباشد- این است که همزمان، بنزین 100 یا 400 تومانی، به کمی 100، مقداری 400 و باقی 700 تومانی تبدیل شد و همان طور که در بین افکار عمومی رایج است، «وقتی بنزین گران می‌شود، یعنی همه چیز گران می‌شود.» علاوه بر افزایش قیمت‌های مصوب توسط دولت - مثل گازوئیل، گاز مایع، آرد، برق، آب و گاز خانگی و. . . - مردم شهرهای مختلف کشور طی روزهای گذشته، شاهد افزایش قیمت‌ها در برخی اقلام دیگر نیز بوده‌اند. مسئله‌ای که اگرچه از مردم خواسته شده سریعاً به مسئولان گزارش بدهند، اما رفته رفته فراگیرتر می‌شود. در این بین، جز برخی اعتراضات پراکنده در شهرستان‌ها، اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها تقریباً با مشکل خاصی مواجه نشد. گویا مردم هنوز طعم شیرین 40 هزار و 500 تومان‌ها و 50 و 60 لیتر بنزین 100 و 400 تومانی را در کام خود دارند، هنوز قبض‌های آب، گاز و برق وصول نشده، هنوز کرایه‌های وسایط حمل و نقل عمومی افزایش خاصی نیافته و در یک کلام، هنوز کسی از هدفمندسازی به جز مبالغ واریزشده به حساب‌ها چیزی ندیده است.

با این حال، اقشاری هم هستند که اعتراضات و نگرانی‌هایی را نسبت به پیامدهای این قانون بروز داده‌اند. در شهرهای بزرگ این افراد بیشتر شامل رانندگان وسایل نقلیه عمومی و در شهرستان‌ها و مناطق روستایی، شامل گلخانه داران، کشاورزان، مرغداران، صاحبان کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتی و. . . هستند. کسانی که افزایش نرخ حامل‌های انرژی، به ویژه گازوئیل و گاز مایع - چنانچه مساعدت‌های دولتی شامل حالشان نشود- ممکن است ادامه کسب و کار آنان و مقرون به صرفه بودن آن را زیر سؤال ببرند.

اما نمایندگان مردم چقدر از نحوه اجرای قانون مصوب خود رضایت دارند؟ آیا آنچه توسط دولت در سراسر کشور در حال اجرایی شدن است، همان چیزی است که بهارستانی‌ها تصویب کرده‌اند؟ اگر چنین است، از نحوه اجرای آن راضی هستند؟ اگر نه، آیا عملکرد دولت بهتر از آن چیزی است که در قانون به آن مکلف شده بود یا بدتر؟ دلیل آن چیست؟ نمایندگان چطور می‌خواهند از ابزارهای نظارتی خود برای زیر نظر داشتن حسن اجرای طرح استفاده کنند؟ و در جلسه غیرعلنی مجلس درباره هدفمندی یارانه‌ها با حضور وزیر اقتصاد چه گذشت؟

نظارت دولت ضروری است

"عبدالمحمد بابااحمدی میلانی" نماینده لردگان  به روزنامه زرد کوه می‌گوید: با گذشت یک هفته از اجرای این قانون، اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، مردم  به رغم مشکلات متعدد، استقبال و برخورد خوبی با این طرح داشته‌اند.

وی ادامه می‌دهد: اگر بخواهیم مقایسه کنیم، در زمان سهمیه‌بندی بنزین که در مقابل این طرح، مسئله بسیار کوچکی بود، اجرای آن قانون با اعتراضات، تجمعات و بعضاً برخوردهای خشونت‌آمیز از سوی مردم مواجه شد. اما درباره این قانون بسیار مهم، با وجودی که مردم می‌دانستند عملی شدن یکباره این قانون برایشان سخت است، اما همکاری خوبی داشته‌اند.

بابااحمدی می‌افزاید: البته مجلس تأکید داشت این طرح به صورت پله به پله و مرحله‌ای اجرا شود. اما به نظر می‌رسد دولت بیش از انتظار مجلس هم عمل کرده و طبق آماری که از گوشه و کنار کشور می‌رسد، مردم برخورد و پذیرش خوبی داشته‌اند. طبیعی است که مردم در برابر یک تغییر به این بزرگی و با وجود مشکلاتی که برایشان پیش می‌آید، بعضی ناراحتی‌ها و اعتراضاتی داشته باشند، اما برخوردشان در مجموع رضایتبخش بوده است.

او اظهار می‌کند: در ارتباط با گاز مایع یا گاز مورد استفاده در کشاورزی یا حتی درباره بنزین، آن‌طور که ما فکر می‌کردیم، اقدام نشده است. خود من هم فکر نمی‌کردیم که بنزین 700 تومان و یا گازوئیل برای کشاورزان 150 تومان اعلام شود. این مسئله باعث شده که به ویژه برای گلخانه‌داران، فشار زیادی به وجود بیاید که البته مردم با صبوری تحمل می‌کنند. اما وزارت بازرگانی هم با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اقداماتی صورت داده که علاوه بر آن مبلغی که تعیین شده، کمک‌هایی برای کشاورزان در نظر گرفته شود.

این نماینده می‌گوید: مسئولان این دو وزارتخانه در نظر دارند در برخی نقاط که نیازمندی یا مشکلات و فشار بیشتری برای مردم وجود دارد، گازوئیل را به همان مبلغ 150 تومان یارانه‌ای - و نه 350 تومان آزاد - در اختیار مردم قرار بدهند.

وی درباره جلسه غیرعلنی مجلس توضیح می‌دهد: در این جلسه، چند نفری از نمایندگان مسائل مهمی را مطرح کردند، مثل قضیه گاز مایع یا گازوئیل، بحث آرد و نان و. . . و اظهار داشتند که برای برخی اقشار، باید تسهیلات بیشتری در نظر گرفته شود و اینکه انتظارات نمایندگان در اجرای مرحله‌ای و پنج ساله طرح برآورده نشده است. آقای حسینی، وزیر اقتصاد نیز با ارائه آمار و اطلاعات، صحبت‌هایی کردند که در مجموع، نمایندگان را متقاعد کردند. البته در پایان صحبت‌هایشان، این مسئله را عنوان کردند که ما همه جوانب کار را پیش‌بینی کرده‌ایم که در برخی موارد که فشار بیشتری بر مردم وارد شود یا نگرانی‌هایی برایشان ایجاد شود، اقدامات تسهیلاتی بیشتری در نظر گرفته شود.

بابااحمدی معتقد است: حالا که دولت فعلی به اجرای این قانون - که دولت‌های قبلی حاضر به اجرای آن نبودند- گردن نهاده، تبعاً نارضایتی‌هایی هم وجود دارد. اما وزیر اقتصاد تأکید داشت که کمی صبور باشیم و با گذشت زمان، اوضاع بهتر می‌شود.

به عقیده او، دولت این طرح را به خوبی دارد عملی می‌کند. اما بازرسان وزارت بازرگانی به ویژه در استان‌ها، اگر نظارت بیشتری بر اجرای قیمت‌های مصوب صنوف داشته باشند، قانون بهتر اجرا می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet