KHANEH MELLAT

هدر موبایل
1387/04/31 20:58:00
سرویس سیاسی

ملاقات فرستاده‌ی ویژه‌ی رییس جمهور سودان با رییس مجلس شورای اسلامی

فرستاده‌ی ویژه رییس جمهور سودان و هیات همراه بعد از ظهر امروز دوشنبه با رییس مجلس شورای اسلامی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند .

به گزارش خانه ملت ، در این دیدار ابتدا دکتر علی لاریجانی  سودان را کشوری دوست و روابط جمهوری اسلامی در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی و اقتصادی با این کشور را رو به رشد خواند و اظهار کرد: سودان کشوری برخوردار از تمدن و غنای فکری است و جمهوری اسلامی ایران، نسبت به روابط خود با کشورهای مسلمان از جمله سودان اهمیت قایل است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدام دادگاه بین‌المللی لاهه در صدور حکم بازداشت برای رییس ‌جمهور سودان، آن را اقدامی موذیانه با ماهیت کاملا سیاسی و در عین حال کم‌اهمیت ارزیابی و اظهار کرد: هر کشوری که امروز بخواهد در عرصه بین‌الملل مستقل باشد، زورگویان جهانی با ایجاد مشکلات مصنوعی و خلق‌الساعه در جهت تضعیف این استقلال حرکت می‌کنند اما اطمینان دارم که مسوولان و مردم کشور دوست و مسلمان سودان بر این غائله فائق خواهند آمد.

لاریجانی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران حامی استقلال و حاکمیت سیاسی سودان است و از مواضع آن حمایت می‌کند.

او ضمن انتقاد از رویکرد یکجانبه‌گرایی آمریکا در جهان امروز ابراز عقیده کرد: آمریکا از مراجع بین‌المللی به عنوان یک ابزار سیاسی برای پیشبرد اهداف و مقاصد تحمیلی خود استفاده می‌کند حالا این ابزار گاهی در شورای امنیت، گاهی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گاهی در دیوان جنایی بین‌المللی نمود پیدا می‌کند.

رییس مجلس شواری اسلامی نتیجه‌ی چنین رویکردی را از دست رفتن مشروعیت ساختارهای بین‌المللی دانست و لزوم مقابله کشورهای مستقل با این روند را خواستار شد.

لاریجانی نقض حقوق بشر و طبقه‌بندی انسان‌ها توسط آمریکا و غرب را توحش مدرن توصیف کرد و گفت: تاریخ جنایات آمریکا در زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو را از یاد نخواهد برد.

در ادامه این دیدار همچنین غازی صلاح‌الدین - فرستاده ویژه رییس جمهور سودان - ضمن تبریک به رییس مجلس شواری اسلامی به مناسبت انتخابش به ریاست مجلس شورای اسلامی، وی را فردی مدبر و حکیم توصیف کرد و با اشاره به روابط خوب کشورش با جمهوری اسلامی ایران، گفت: سودان، جمهوری اسلامی ایران را برادر و دوست خود می‌داند و به توسعه بیش از پیش روابط خود در زمینه‌های مختلف با آن می‌اندیشد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، برخورداری ایران از دانش و فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای را نه تنها متعلق به ایران که متعلق به تمام کشورهای جهان اسلام، دانست و اظهار کرد: سودان، توفیق جمهوری اسلامی ایران در توسعه فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای را موفقیت جهان اسلام در ورود به عرصه نوین روابط بین‌الملل می‌داند و قویا از آن حمایت می‌کند.

فرستاده ویژه رییس جمهور سودان سپس با اشاره به حکم دادگاه بین‌المللی لاهه مبنی بر بازداشت رییس جمهور سودان، آن را اقدامی در جهت تلاش غرب و آمریکا برای تضعیف استقلال و حاکمیت سودان و تجزیه این کشور خواند و گفت: سودان اساسنامه این دادگاه را امضا نکرده و عضوی از آن نیست که بخواهد تابع حکم آن تلقی شود و حکمی که مبنای حقوقی و مبتنی بر عدالت ندارد قابل اجرا نیست.

غازی صلاتح الدین یادآور شد که قطعنامه شماره 1593 شواری امنیت بر یک مبنای استعماری بنا شده و هدف آن سلب مصونیت از حاکمان کشورهای ضعیف و فقیر به منظور سلطه بر این کشورهاست.

وی گفت: حتی در خود آمریکا و غرب وجدان‌های آگاه و آزادی به مقابله با این حکم برخاسته و آن را در تناقص با موازین حقوقی بین‌المللی دانسته‌اند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet