هدر اصلی
1389/10/11 10:00:00
سرویس سیاسی
محمدعلی رضایی:

کار را به‌دست مردم بسپارید

**محمدعلی رضایی نماینده تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولات با اشاره به سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت:فربه شدن دولت سبب شده تا نفس بخش خصوصی در کشور عملاً به شماره بیفتد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،"محمد علی رضایی" در گفتگو با نشریه قدس اظهار داشت:از آنجا که تصدی‌گری تمامی امور امروزه در دست دولت است مردم واقعاً برای ایفای نقش در هدایت جامعه و کشور به مشکلات زیادی برخورد می‌کنند اجرای سیاست‌های اصل 44 یکی از راه‌هایی است که به برون رفت از مشکل کمک خواهد کرد از سوی دیگر دولت با کاهش حجم خود خواهد توانست تنها نقش سیاست‌گذاری و نظارت را بر عهده بگیرد و مردم نیز بازیگردانان اصلی خواهند شد.

عضو کمیسیون ویژه نظارت بر اصل 44 قانون اساسی معتقد است باید کار مردم را باید به دست خودشان سپرد.

وی با تاکید بر این که واسپاری کارها به مردم دستیابی به اهداف سند چشمانداز 20 ساله را محقق میکند معتقد است این کار باید با دقت هر چه بیشتر انجام شود.

مشروح این گفتگو در پی می آید:

کمیسیون نظارت بر اصل 44 تا کنون چه کارهایی انجام دادهاست؟

یکی از کارهای بسیار خوب مجلس هشتم انتخاب کمیسیون ویژه نظارت بر اصل 44 قانون اساسی است و واقعاً از روزی هم که کارش را شروع کرده تا کنون 3 گزارش به مجلس ارائه داده است و بر این اساس می‌توان گفت که یکی از کمیسیون‌های ویژه فعال و پرتحرک و پیگیر در مجلس شورای اسلامی است. و الحمدلله تا به امروز با نشست‌هایی که اعضای کمیسیون با مسئولان اجرایی کشور از جمله تعدادی از وزراء و کارشناس‌ها داشته‌اند توانسته‌اند به نتایج دقیق و روشنی دست پیدا کنند، از طرف دیگر به پیشنهاد اعضای کمیسیون نظارت بر اصل 44 قانون اساسی سه کارگروه متفاوت تشکیل شد تا ابعاد این بررسی به شکل دقیق‌تری انجام شده و نتایج ملموس‌تری برای از بین بردن نواقص احتمالی در این راه شناخته و کنار گذاشته شوند.

 این سه کارگروه کدامند؟

یک کارگروه در اتاق بازرگانی کشور و دیگری در مرکز پژوهش‌های مجلس شکل گرفته و کارگروه سوم از گروهی از کارشناسان مستقل تشکیل شده است که این سه کارگروه هرکدام در حوزه تخصصی‌شان تحقیقات لازم را انجام داده و به ارائه گزارش خواهند پرداخت. به زودی اعضای تمامی این کارگروه‌ها با یکدیگر جلسات مشترکی نیز خواهند داشت تا با تطبیق‌ داده‌ها و اطلاعاتی که در اختیار دارند نسبت به گره‌گشایی در مشکلات اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی راهکارهایی را ارائه دهند و در نهایت نظر نهایی را بدهند که در صحن علنی مجلس مطرح شود و بدانیم که چرا خواسته ما نسبت به اجرای اصل 44 تحقق نیافته است.

 بررسیهایی که تا کنون انجام شده بیشترین نقطه ضعف را مربوط به کدام یک از بخشهای دخیل در این کار میداند یا بهتر است بگوییم کدام نهاد یا دستگاه کمکاری کردهاند؟

به دست آوردن نتیجه این بررسی نیازمند یک نشست مشترک میان تمامی اعضا و دست‌اندرکاران و کارگروه‌هایی است که به شکل تخصصی بر این موضوع متمرکز بوده‌اند و قرار بر این است که بعد از نشست‌های این افراد نقاط ضعف به درستی مشخص شده و البته در کنار شناسایی نقاط ضعف به ارائه راهکارهایی برای برطرف کردن این نقاط نیز دست‌یابیم. در واقع باید موانعی را که تا الان مانع از تحقق این امر بوده مشخص شده و حتی اگر قوانینی نیز در این زمینه مورد نیاز است به مجلس اعلام کنند تا نمایندگان با تصویب قوانین مورد نیاز این موانع را از سر راه بردارند.

 اگر این واگذاری اصل 44به درستی تا کنون انجام شده بود الان وضعیت کشور چگونه بود؟

ما خیلی جلوتر از این‌جایی بودیم که الان ایستاده‌ایم. شما ببینید ما در راستای چشم‌انداز 20 ساله‌ای که مقام معظم رهبری تصویر کرده‌اند نیازمند دستیابی به اهدافی هستیم که در واگذاری اصل 44 به آن اشاره شده است و اگر نتوانیم اجرای اصل 44 را به شکلی که مقام رهبری و مجلس و کمیسیون انتظار دارند به انجام برسانیم در آن صورت تصویری که در سند چشم‌انداز 20 ساله ترسیم شده نیز مخدوش و دست نیافتنی خواهد بود. به این دلیل لازم است که هرچه سریعتر نسبت به از میان برداشتن موانع اجرایی اقدام کنیم.

 نمایندگان مجلس با توجه به کدام نشانهها دریافتند که اجرای سیاستهای اصل 44 نیازمند دقت بیشتر از سوی مجلس است و اصلاً چرا کمیسیون ویژه برای بررسی این مسئله تشکیل شد؟

خود نمایندگان ارزیابی دارند از اجرای این اصل و مدام گزارش می‌گیریم که بدانیم که این واگذاری‌ها انجام شده است یا نه؟ بررسی‌ها نشان داد که کارها آنچنان که انتظار می‌رفت انجام نشده است پس مجلس به این نتیجه رسید که می‌بایست کمیسیونی ویژه برای بررسی سریع‌تر و دقیق‌تر نظارت اجرایی بر این بخش تشکیل شود که خب این کار انجام شده و باعث سرعت بخشیدن به اجرای این اصل خواهد شد و با برطرف کردن موانع انتظار می‌رود که به افق‌هایی که برای آینده کشور ترسیم شده دست یافت.

 ممکن است توضیح کوتاهی درباره سیاسیتهای اجرایی اصل 44 ارائه دهید مردم با اجرای این اصل چه تغییری را در کشور شاهد خواهند بود؟

اگر بخواهیم خیلی مختصر و مفید بگوییم می‌شود واگذاری کار مردم به خود مردم و نکته مهم این که در این صورت دولت تنها نقش نظارتی خواهد داشت و مردم کارها را به درستی و تمام و کمال انجام خواهند داد. این یک تعریف کاملا روان و ساده است که البته ریزه‌کاری‌های زیادی را در خود نهفته دارد. ببینید وقتی قرار باشد کار مردم به دست مردم بیفتد در واقع باید این آمادگی در جامعه ایجاد شود و از سوی دیگر دولت هم باید نسبت به تفویض اختیاراتش به مردم آمادگی کامل داشته باشد و فقط سیاست‌گذاری کند و مردم در امور اقتصادی فعال شوند. این تجربه‌ در دیگر نقاط جهان انجام شده و موفق هم بوده مردم ما هم قطعاً می‌توانند تمام امورشان را خودشان به دست بگیرند چرا که یکی از مشکلاتی که امروزه دامن‌گیر ما شده فربه شدن بیش از حد دولت است تا آنجا که همین فربه شدن سبب شده تا کارها آنچنان که باید و شاید به درستی و با سرعت مورد نیاز انجام نشوند. خلاصه این که امور اقتصادی مردم را باید به خود مردم سپرد.

 از آنجایی که در صورت اجرای این اصل دولت ناچار است بخش زیادی از تصدیگریاش را واگذار کند به نظر میرسد که برای انجام این کار مقاومتهای زیادی در بدنه دولت وجود دارد تا آنجا که بحث بر سر مافیایی است که کارخانجات و شرکتها را از دولت گرفته و در اختیار بخش شبه دولتی قرار میدهد و عملاً به دست مردم نمیافتند؛ شما در اینباره چیزی شنیدهاید؟

به هر حال یک مشکلاتی بوده که مجلس به فکر افتاده تا به شکل ویژه به بررسی این کار اقدام کند و البته در گزارش کمیسیون ویژه نظارت بر اجرای اصل 44 نیز که در مجلس قرائت شد به برخی نکات اشاره شده ولی به این فکر هستیم که این مشکل را حل کنیم و در هر صورت در برنامه 5 ساله و در قوانین مورد نیاز نیز آمده که همه چشمه‌هایی که منتهی می‌شود به بروز این مشکلات بسته شود و دیگر شاهد این مشکلات نباشیم و به هر حال اعضای کمیسیون ویژه بر این حوزه دقت دارند.

 گزارش بعدی کمیسیون کی قرائت خواهد شد؟

قبل از قرائت گزارش بعدی از مجلس خواسته خواهد شد تا نسبت به اصلاح برخی قوانین و نیز تصویب قوانین جدید برای جلوگیری از بروز مشکل در اجرای اصل 44 اقدام کند و این کار تا پیش از پایان امسال انجام خواهد شد.

 برای قانون بودجه سال بعد هم برنامهای دارید؟

حتما قانون بودجه را می‌دهند به مجلس مقداری از بودجه سال آینده را حتماً می‌گذارند واگذاری همین شرکت‌ها و ان‌شا‌ءالله با نمایندگان به قسمی برنامه‌ریزی خواهد شد که به اهداف مورد نیاز دست یابیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet