انتخابات ریاست جمهوری
1387/05/05 07:46:00
سرویس بین الملل
کمیته محیط زیست مجمع با انتشار بیانیه ای اعلام داشت

ابراز نگرانی مجمع مجالس آسیایی از آثار زیانبار استفاده از رادیواکتیو در عراق و لبنان

کمیته محیط زیست مجمع مجالس آسیایی با انتشار بیانیه ای در دمشق، ابراز نگرانی خود را از آثار زیانبار زیست محیطی استفاده رادیو اکتیو در عراق و لبنان اعلام داشت.

به گزارش جمعه شب دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی، "محمدهادی نژادحسینیان" دبیرکل این مجمع افزود: در این بیانیه همچنین در مورد آثار زیانبار دفن زباله‌های شیمیایی و هسته‌ ای توسط رژیم صهیونیستی بر محیط زیست آسیا، ابراز نگرانی شده است و لزوم انجام اقدام منسجم از سوی پارلمان‌های عضو برای محکومیت و رفع این نگرانی‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

وی اضافه کرد:‌ نخستین نشست کمیته فرعی محیط زیست این مجمع، هفته گذشته با حضور دوازده کشور روسیه، عربستان سعودی،‌ ایران، سوریه، پاکستان، اردن، ترکیه، بنگلادش، کویت، فلسطین، لبنان و بحرین در شهر دمشق برگزار شد.

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی افزود: این کمیته همچنین از کشورهای آسیایی خواسته است تا در تدوین سیاست‌های توسعه اقتصادی از سیاست‌هایی که محیط زیست را تخریب می‌کند، جلوگیری و از سوخت‌های پاک به جای سوخت‌های فسیلی استفاده نمایند.

نژادحسینیان با اشاره به مسئولیت کشورهای توسعه یافته برای جلوگیری از تخریب محیط زیست، تصریح کرد: در قطعنامه پیشنهادی نشست دمشق از کشورهای پیشرفته صنعتی خواسته شده است، مسئولیت آثار زیانبار سیاست‌هایشان بر محیط زیست و آلودگی هوا را بپذیرند و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

دبیرکل مجمع مجالس آسیایی در ادامه با اشاره به اهداف توسعه هزاره، از تصویب یک پیشنهاد کاربردی در نشست دمشق برای حفظ محیط زیست قاره، خبر داد و گفت: نشست دمشق پیشنهاد کرده است، پارلمان‌های آسیا، دولت‌های خود را مکلف کنند تا به ازای تولد هر نوزاد یک درخت در کشورهایشان کاشته شود.

به گزارش دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی، کمیته محیط زیست در بیانیه نشست دمشق، عملیات نظامی آمریکا و استفاده از مهمات حاوی مواد رادیو اکتیو در عراق و همچنین قطع تعمدی درختان زیتون فلسطین و لبنان توسط رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

مجمع مجالس آسیایی (APA) در اولین نشست مجمع عمومی خود در نوامبر 2006 ضمن تصویب "قطعنامه توسعه اقتصادی و پایدار" در بند 18 این قطعنامه خواستار تشکیل کمیته‌ای متشکل از نمایندگان کشورها برای بررسی مسایل مربوط به محیط زیست و گرم شدن زمین شد.

قطعنامه پیشنهادی کمیته محیط زیست دمشق پس از تصویب شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی که مهر ماه در تهران برگزار می‌شود، برای تصویب نهایی به اجلاس روسای پارلمان‌های آسیا در اندونزی ارائه خواهد شد.

نشست آذر ماه در شهر جاکارتا پایتخت اندونزی برگزار می گردد و 39 کشور عضو مجمع مجالس آسیایی به همراه 18 کشور ناظر در آن شرکت خواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet