ولادت حضرت امام رضا (ع)
1387/05/05 13:45:00
سرویس صحن

نشست خبری رییس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی

"احمد توکلی" رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی صبح امروز شنبه در یک نشست خبری، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مرکز در دوره هفتم و همچنین تشریح اهداف و برنامه های این نهاد پژوهشی در دوره هشتم، به سوالات خبرنگاران رسانه های مختلف پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، توکلی در ابتدا در ارزیابی خود از عملکرد مرکز پژوهشها در دوره مجلس هفتم، "تقویت جنبه های علمی کار و استقلال مرکز"، "جلب اعتماد نمایندگان و مردم به مرکز به عنوان یک اتاق فکر امین"، "پوشش نیازهای اطلاعاتی نماینده"، "تقویت ساختار کارشناسی مرکز با جذب نخبگان" و "شناخته شدن مرکز به عنوان نمادی که در کار نمایندگان اصل شناخته شود" را به عنوان پنج هدف اصلی این مرکز در دوره فعالیت گذشته خود عنوان کرد.

وی ضمن موفق ارزیابی کردن مرکز در تحقق این اهداف، تاکید کرد: البته می توانستیم بهتر هم باشیم و در واقع اعتقاد ما به این که می توانیم بهتر باشیم سرمایه ما برای دوره جدید است.

احمد توکلی اهداف مرکز پژوهش ها را برای مجلس هشتم، "افزایش سرعت کار"، "بهبود کیفیت کارها"، "تنوع بخشی بیشتر به محصولات مرکز" و "تقویت اثربخشی" برشمرد.

وی همچنین تشکیل حلقه های کارشناسی تا سطح گروه، ارتباط با نهادهای تخصصی دولتی، خصوصی و مردم بنیاد، ارتباط با دستگاه های دولتی و انتشار مجله مجلس و پژوهش را از جمله فعالیت هایی در جهت تقویت این مرکز ذکر کرد.

رییس مرکز پژوهشهای مجلس در ادامه از جابه جایی ساختمان مرکز پژوهش ها به خیابان شهید قرنی خبر داد.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: مرکز پژوهش ها تمام تلاش خود را خواهد کرد تا نمایندگان بیشتر از دوره هفتم در شکل گیری و کار پژوهش دخیل باشند.

توکلی در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ارزیابی مرکز از تبصره 13 گفت: ارزیابی مرکز مربوط به اواخر سال 86 است که به صورت مکتوب ارائه شده است.

احمد توکلی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این هیات رئیسه چه شرایطی برای ریاست شما گذاشته است، گفت: هیچ شرطی در کار نبوده و در ملاقات روز شنبه 29 تیر ماه با رئیس مجلس و نایب رئیس دوم مجلس عنوان شد که هیات رئیسه رای به ریاست بنده برای مرکز پژوهش ها داده است و یک سری توصیه های ناصحانه را برشمردند که در خصوص ارتقای مرکز بود.

رییس مرکز پژوهشها افزود: یک توصیه مورد نقد قرار گرفت و آن این بود که مرکز آزادانه تر عمل کند که باید بگویم مرکز عملکردی آزادانه دارد و وفادار به روش علمی است به همین دلیل این انتظار که مرکز معطوف به نتیجه ای خاص عمل کند صحیح نیست که هیات رئیسه مجلس نیز چنین توقعی نداشتند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: قرار نیست هر چه مشاور می گوید مشاوره شنونده بپذیرد و مرکز تنها اعمال نظر می کند و در نهایت نمایندگان هستند که تصمیم گیرنده اند.

توکلی در خصوص نحوه کار مرکز پژوهش ها گفت: یک نهاد پژوهشی سفارشی کار انجام نمی دهد، در نتیجه شاید حاصل کار مورد قبول سیاستمداری باشد یا نباشد.

وی تصریح کرد: وفاداری ما به روش مورد توجه است نه نتیجه و هویت؛ مرکز پژوهش ها به عنوان اتاق فکر امین است.

خبرنگاری در ادامه در مورد (نحوه) اظهارنظر مرکز در زمینه مسایل سیاسی روز پرسید که توکلی اینگونه پاسخ داد: اظهارنظر در مورد مسایل سیاسی روز مدنظر مرکز پژوهش ها است و هر چه که مرکز تولید می کند بنابر فرض، محصول یک کار علمی است و وقتی محصول حاصل می شود طبق شرح وظایف مرکز ما موظف به انتشار آن هستیم و آنچه منتشر می کنیم تنها نظر علمی است.

وی اظهار داشت: اینگونه اظهارنظرها به جامعه اعتماد می دهد که نظام قانونگذاری از یک نهاد علمی برخوردار است، فضاسازی برای اتخاذ یک تصمیم صحیح می کند، مجلس را به نقد صاحب نظران و افکار عمومی می گذارد.

رئیس مرکز پژوهش ها در پاسخ به سوالی در مورد  طرح تحول اقتصادی دولت گفت: طرح تحول اقتصادی هنوز به مجلس ارائه نشده، البته با دبیر کار گروه این طرح تماس گرفته شده تا با ارائه اطلاعات بهتر و دعوت از روسای کمیسیون ها به بررسی آن بپردازیم.

توکلی در ادامه این نشست خبری گفت: طبیعی است که یک مرکز پژوهشی که برای نهاد سیاسی کار می کند مورد نقد قرار گیرد و ما برای بهتر شدن باید انتقادات را بپذیریم.

وی افزود: بنابر اقتضای قانون اساسی و رهبر معظم انقلاب ما به توسعه عدالت محور وفا داریم و بر همین مبنا برای توصیه های سیاسی خود عمل می کنیم.

خبرنگاری پرسید آیا مرکز مشاوره ای به دولت داده یا خیر که توکلی پاسخ داد: طبق قانون سفارش دولت به مرکز مطرح نشده و مرکز می تواند موضوع را برای بررسی طرح کند.

وی اظهار کرد: امکان اظهارنظر مستقیم برای نخبگان خارج کشور وجود دارد.

خبرنگاری در خصوص موضوع عباس پالیزدار سوال کرد که توکلی در پاسخ گفت: در سال 83 ضمن (بررسی) پروژه رسیدگی به موانع تولید، از نهادهای صنعتی غیر دولتی دعوت به عمل می آمد و از صنعت کاران ایران نماینده خواسته شد که وی از طرف (یکی از این) نهادهای مردم بنیاد به مرکز آمدند که بعدا یکی از نمایندگان وی را به عنوان همکار پروژه بررسی عوامل بازدارنده تولید و سرمایه گذاری معرفی کرد.

توکلی افزود: وی برای جمع آوری اطلاعات راسا مکاتبه می نمود و خود را در مصاحبه هایی صاحب منصب در مرکز معرفی می نمود که به همین دلایل پس از مذاکره با وی و مکاتبه با نهادهایی که وی از آنجا اطلاعات جمع آوری می کرد برکنار شد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در پایان گفت: یکی از عوامل تورم، تورم روانی است و رسانه ها در تصحیح یا تلقی آن موثرند.

وی تاکید کرد: سیاستمدارانی که حرفشان در جامعه مورد توافق قرار می گیرد باید در خصوص تورم روانی حساس باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet