شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/05/06 10:37:00
سرویس سیاسی

رئیس مجلس: آمریکا همچنان به تئوری اغتشاش راهگشا معتقد است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جنجال آفرینی های بعد از مذاکرات ژنو نشان می دهد که آمریکا هنوز هم به تئوری اغتشاش راهگشا معتقد است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به مذاکرات هسته ای اخیر و مجادلات رسانه ای پیرامون آن اظهار داشت: بین آنچه در ژنو رخ داد و متن مذاکرات و هیاهوی بعد آن پیوستگی منطقی دیده نمی شود.

وی افزود: گروه 1+5 بسته ای و طریقی غیر رسمی برای مذاکرات به ما ارائه کردند که جمهوری اسلامی ایران به آن پاسخ داد و مدلی هم برای مذاکرات ارائه نمود. بین این دو مدل قرابت های زیادی دیده می شود در مجال مذاکرات ژنو نیز اجمالا این دو رویکرد بحث شد و طبعا فهم و هضم هر یک از آنها به بحث و گفتگوی بیشتر نیاز دارد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: جنجال آفرینی بعد این مذاکرت نشان می دهد هنوز هم آمریکایی ها به تئوری اغتشاش راهگشا معتقدند که باید به آنها گفت در این مسیر چه نفعی برای شما تا امروز حاصل شده است که زمانه را مستعد ادامه آن تئوری یافته اید؟

وی با بیان اینکه به نظر می رسد با این روش ها قصد زیاده خواهی گستاخانه دارند،  خطاب به آنان گفت: مطمئن باشید این هوشیاری در جمهوری اسلامی وجود دارد که پاسخ های نسنجیده شما را متناسب پاسخ گوید.

لاریجانی تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که در بررسی این دو مدل مذاکراتی می توان به مدلی دست یافت که نفع دو طرف را همراه داشته باشد و رفتار آینده دو طرف در آن مشخص باشد. مجلس شورای اسلامی از چنین سلوکی حمایت می کند اما اگر تصور می کنید با شیون سرایی و فرافکنی می توانید یک سر موضوع را به کلی رها کنید و بخش دیگر آن را مقید، بدانید دچار اشتباه محاسباتی شده اید و این شما هستید که میز مذاکرات را ترک گفته اید.

رئیس مجلس گفت: بسته پیشنهادی ایران نکات مهمی در برداشت که باید همه جانبه به آن توجه بیشتری می کردید. حل مسایل پیچیده منطقه و همراهی جمهوری اسلامی در علاج دردهای ناشی از استراتژی های غلط اجرا شده در منطقه نکته مهم تری است.

وی افزود: یکی از صاحب نظران آمریکایی گفته بود مساله هسته ای از نظر آمریکا فقط یک نکته است و گره اصلی جای دیگری است و آن به رسمیت شناخته شدن تهران به عنوان قدرت منطقه ای برتر است. باید در پاسخ گفت، شما با سیاست انکار این قدرت ره به جایی نبرده اید و نمی برید اما با تعامل با آن که در این بسته پیشنهادی راه هایی را نشان داده وضعیت منطقی تری پیدا می کنید.

لاریجانی خاطرنشان کرد: نقش جمهوری اسلامی در لبنان را ملاحظه کردید که ایجاد آرامش در آنجا بود در عراق همچنین موقفی را مشاهده نمودید لذا می توانید از این فرصت بهره بجویید.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی اظهارات در مورد مردم اسرائیل و آمریکا و طراوت ادیان با زمانه ما که وسیله تبلیغاتی رسانه های بیگانه گردید تاسف آور بود. مدیران کشور با درک شرایط کشور باید سنجیده سخن بگویند و مراقب باشند که سخن باید بنده انسان باشد و حریف هیچگاه اصلاحات بعدی شما را مورد توجه قرار نمی دهد.

وی همچنین در خصوص تعطیلات تابستانی مجلس اظهار داشت: تعطیلات دو هفته ای مجلس براساس برنامه از قبل تعیین شده انجام پذیرفت و ساختار مجلس به نحوی است که اینگونه امور در خلوت صورت نمی گیرد و همه از آن مطلعند.

لاریجانی در بخش دیگری از نطق خود تصریح کرد: دوره سه ماهه سرپرستی وزارت اقتصاد و دارایی در 28 مرداد سپری شد که در خلال همین ایام بود. خوشبختانه با نامه رئیس جمهور محترم و اجازت رهبر معظم در این باب مشکل قانونی مرتفع گردید هر چند که مجلس حتی در دوران تعطیلی آمادگی داشت بر حسب وظیفه چنانکه وزرای پیشنهادی معرفی می شدند جلسه فوق العاده ترتیب دهد. فی الحال هم منتظریم هر چه زودتر وزرا معرفی گردند چه اجازه مقام معظم رهبری برای مدت کوتاه بود.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک عید مبعث گفت: با بعثت پیامبر رحمت راه روشن برای بشریت هویدا گشت که سعادت ابناء جامعه در گرو درک و فهم و تبعیت از آن است.

وی افزود: سرگشتگی و پریشان احوالی آدمی در همه اعصار و نزاع ها و جنگ ها و رفتارهای ناهنجار جوامع در پناه چنین مسلکی به دار السلام ختم می گردد و امروز شیفتگان حقیقت جویندگان چنین صراطی هستند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: قرآن دوران بلا تکلیفی و عصر اضطراب را به آرامش همراه با تکلیف گرایی سوق داد. که این امر بزرگترین هدیه برای جوامع امروز است. امروز در دوران مدرنیته فقدان مقاصد غایی، فقدان مفهومی که به تمامی مفاهیم معنا ببخشد عملا نوعی حرکت در وهم را پایه ریزی کرده است که منجر به اضطراب های واقعی و راه حل های شکلی شده است.

وی ادامه داد: این راه حل های شکلی می تواند جنبه تسکینی داشته باشد اما معمای درد زمانه در علاج ماهوی مسیر است. در غیر اینصورت قرآن کریم مشخص کرده است مردمان دور مانده از حقیقت و سرگشته در نفسانیت به چه سرنوشتی دچار می گردند. البته اگر توجه شود که اراده الهی بر این است که بینایی در آخرت نتیجه بینایی در این دنیاست کلید معما را دریافته ایم.

لاریجانی یادآور شد: جمهوری اسلامی با چنین مبانی مستحکمی رسالتی سنگین برای راهبری جوامع خسته از تفکرات تک ساختی دنیوی را بر دوش دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet