هدر موبایل
1386/05/16 15:50:00
سرویس صحن

وزیر دادگستری: چهار کارگروه در قوه قضائیه قانون مجازات اسلامی را بررسی می‌کند

غلامحسین: الهام گفت: چهار کارگروه هم اکنون در قوه قضائیه در حال بررسی قانون مجازات اسلامی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت: غلامحسین الهام وزیر دادگستری و سخنگوی دولت در دفاع از لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون مجازات اسلامی در صحن علنی مجلس گفت: بررسی قانون مجازات اسلامی و ارائه لایحه جدید به دلیل پیچیدگی فقهی و تخصصی بودن موضوع طولانی شده است.

الهام افزود: تمام قانون مجازات اسلامی یکدوره فقه جزایی است و در خصوص حدود،‌قصاص و دیات است.

وزیر دادگستری تأکید کرد: هم اکنون مسایل جدیدی در جامعه پیش آمده است، رویه‌ای قضایی که در دیوان عالی کشور در این زمینه مطرح شده است و بحث‌های فقهی جدیدی در این خصوص وجود دارد. تمام این موارد اقتضا می کند با توجه به این تجارب یک بار دیگر قانون مجازات اسلامی عمیقاً بازنگری شود.

الهام یادآور شد: از سال 1382 حضرت‌آیت‌الله مرعشی یکی از اعضای برجسته قوه قضاییه یک کارگروهی را در این زمینه تشکیل داد که این کارگروه مطالعه و بررسی قانون مجازات اسلامی را آغاز کردند.

وزیر دادگستری یادآور شد: هم اکنون در قوه قضائیه چهار کارگروه در حال بررسی قانون مجازات اسلامی است.

الهام افزود: قوه قضائیه به جد تلاش دارد قانون مجازات اسلامی را با اصلاحات به مجلس تقدیم کند، البته این بررسی طول کشیده است.

وی تاکید کرد: بخش اول قانون مجازات اسلامی ،مبانی حقوقی و جزایی است که بخش دیگر این قانون نیز دائمی است.

وزیر دادگستری یادآور شد: عموم موضوعات در قانون مجازات اسلامی که مورد نیاز دادگاه‌ها است هم اکنون به دلیل تمدید نشدن غیر قابل اجرا شده است.

وزیر دادگستری ادامه داد: ‌اختلافات در نظرات فقهی و فتواها ممکن است رویه‌های دادگاه‌ها را متشتت کند که این موجب ایجاد نارضایتی اجتماعی است.

وزیر دادگستری یادآور شد: اگر قانون مجازات اسلامی تمدید نشود در واقع مردم تنبیه می‌شوند.

الهام تصریح کرد: قوه قضاییه قول داده است لایحه قانون مجازات اسلامی طی سه ماه به مجلس تقدیم شود.

وزیر دادگستری از نمایندگان مجلس خواست با توجه به اینکه ضرورت در مورد تمدید قانون مجازات اسلامی وجود دارد، هم اکنون به دو فوریت لایحه تمدید اجرای آزمایشی قانون مجازات اسلامی رأی مثبت دهند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet