خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/05/06 12:13:00
سرویس بین الملل
سخنگوی وزارت امور خارجه:

برای تداوم مذاکرات، باید به مشترکات 2 بسته پیشنهادی تکیه شود

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: برای تداوم مذاکرات، باید به مشترکات ۲ بسته پیشنهادی تکیه شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "حسن قشقاوی" امروز در جمع خبرنگاران پارلمانی با اشاره به مذاکرات اخیر ایران و گروه 1+5 گفت: برای تداوم مذاکرات، باید به مشترکات 2 بسته پیشنهادی تکیه شود و امیدواریم بتوانیم به یک مدل مشترک برسیم و همه چیز عادی و سازنده در حال انجام است.

وی با اشاره به نحوه مذاکرات گفت: این موضوع باید براساس 2 نامه غیر رسمی (نان پیپر) که چارچوب مذاکرات را مشخص می‌کند، تعیین شود. همچنین بحث محتوایی باید بر اساس مشترکات بسته‌های پیشنهادی باشد.

قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات را جدی و سازنده دانست و تصریح کرد: بحث هسته‌ای بر پایه یک تعامل مشترک و توافق جمعی قابل حل است. ما از راهبرد تعامل با مجموعه کشورها استقبال می‌کنیم و این موضوع نیز در حال پیشرفت است.

وی گفت: اگر یک طرف بخواهد در مذاکرات نظرات خود را تحمیل کند این دیگر به مذاکره نیازی ندارد چرا که در آن صورت با اعمال تحمیل همه چیز تمام می شود.

قشقاوی تصری کرد: باید توجه داشت که مذاکره یعنی آغاز از یک نقطه و رسیدن به یک نقطه مشترک.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اینکه گفته می شود ایران بیش از 5 هزار سانتریفیوژ دارد و این به معنای روبرویی جدی با غرب است گفت: بحث عدد مطرح نیست. همان چیزی که در سخنرانی جناب آقای احمدی نژاد مطرح شد اصلا بحث تقابل یا عدم تقابل موضوعیت ندارد.

قشقاوی با بیان اینکه جهوری اسلامی ایران ظرف کمتر از 2 هفته پاسخ ‌نامه وزرای خارجه شش کشور را داد و در مذاکره ژنو هم شرکت نمود، تصریح کرد: اگر کشوری قصد تقابل داشته باشد این کارها را نمی‌کند.

قشقاوی افزود: این موارد نشان از اراده سیاسی ایران بر جدی بودن در مذاکرات است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: مذاکرات باید سازنده، راهبردی، جامع و در جهت حل مشکلات بصورت اساسی و بنیادی باشد و آنچه که ما جستجو می‌کنیم این موارد است.

قشقاوی خاطرنشان کرد: ما فکر می کنیم که می توانیم بر سر نقاط مشترک بیشتر روی مقصد و هدف صحبت کنیم و بر عناصر رسانه ای و تبلیغاتی بی پایه تکیه نشود.

وی در پاسخ به سوالی درباره جلسه منوچهر متکی وزیر امور خارجه و دکتر لاریجانی رئیس مجلس گفت: این جلسات برنامه ریزی شده ای است که معمولا همه وزرا برای هماهنگی با مجلس دارند.

قشقاوی در مورد مصاحبه سعید جلیلی و سولانا بعد از مذاکرات ژنو گفت: در این مصاحبه بر سازنده بودن و راهبردی بودن مذاکرات تاکید شد اما بعد از چند ساعت برخی از رسانه ها با اهداف خاصی تبلیغاتی را داشتند و این در حالی است که در این مصاحبه هیچ نکته منفی مطرح نشد.

وی تاکید کرد: نه در طول مذاکرات و نه قبل و نه بعد از مذاکرات اصلا بحث تعلیق مطرح نشد و مواضع جهوری اسلامی ایران در این زمینه کاملا مشخص است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet