شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/05/06 13:29:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده دماوند: جمع‌آوری اطلاعات، اولین گام برای تحول اقتصادی است

"شاهرخ رامین" تلاش ویژه برای جمع‌آوری اطلاعات دقیق، صحیح و قابل استفاده را گام اول برای اجرای طرح تحول اقتصادی دانست.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم دوماوند و فیروزکوه اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

نمایندگان ارجمند، خانم‌ها، آقایان! سلام علیکم؛

مایلم در اولین سخنرانی از تریبون رسمی مجلس شورای اسلامی خداوند قادر متعال را به پاس اعطای توفیق نمایندگی مردمی شریف و مهربان در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه صمیمانه و صادقانه شکر گویم و از همین فرصت برای عرض سلام و سپاس به موکلان محترم استفاده کنم و خود را به انجام صحیح وظایف نمایندگی موظف و مقید بدانم.

مجلس شورای اسلامی محل اجتماع نخبگان و نمایندگان مردم کشوری است که در این مقطع از تاریخ در یکی از حساسترین نقاط جغرافیای سیاسی، اقتصادی جهان، نمونه کم‌نظیر استقلال‌طلبی، آزادیخواهی، اسلامیت و جمهوریت به معنی خاص و ناب این واژه‌هایند. چنین کانونی به طور طبیعی موظف است هم و غم و تلاش و ابتکار و اقتدار خود را معطوف به مسائل راهبردی کلان و استراتژیک نماید و از پرداختن به اموری که بررسی و یا انجام آنها در سایر قوا، نهادها و مؤسسات ممکن و میسر است به جد اجتناب نماید.

در سایه این باور، خود و همکاران ارجمندم را به اتخاذ رویکردهای نوین، مطالعه و تحلیل دقیق شرایط امروز جهان و  ایران، استفاده از نظرات نخبگان، کارشناسان، صاحب‌نظران و رسانه‌های جمعی اعم از صدا و سیما، مطبوعات و پیوند مستحکم و مستمر با جامعه دانشگاهی و استفاده دقیق و صحیح از رهنمودهای علمای دین و مراجع عظام تقلید دعوت می‌کنم.

آنچه که برای قوه مقننه که حسب فرمایش معمار فقید نظام اسلامی، امام راحل عظیم‌الشأن در رأس امور است، دارای اهمیت ویژه است این است که بشدت از سطحی‌نگری، اختلافات جناحی و سیاسی،‌ در افتادن به وادی چالش‌های فردی وگروهی و روزمرگی اجتناب نماید و تحقق این مهم، مستلزم کار کارشناسی، لحاظ‌کردن عامل زمان در تحقق بسیاری از امور، جامع‌نگری و لحاظ‌نمودن منافع بلند‌مدت نظام جمهوری اسلامی است.

توجه نمایندگان محترم مجلس را به مهمترین امور جاری جهان و ایران جلب و دعوت می‌کنم. این عزیزان با درجه حساسیت بالا به این امور بپردازند. ان شاء‌الله

1 ـ موفقیت دیپلماتیک جمهوری اسلامی در راهبری و هدایت مذاکرات مرتبط با مقوله انرژی هسته‌ای و رفتار معنی‌دار هریک از کشورهای عضو گروه (1+5) بدون تردید از جمله مهمترین مسائل مبتلا به این روزگار است که البته حسب نظر مقام معظم رهبری، مدیریت این مذاکرات بر عهده شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس‌جمهور محترم و نیز نماینده معظم‌له جناب آقای دکتر جلیلی است و مجلس شورای اسلامی در این مقطع حساس موظف است آثار و عوارض مستقیم و غیرمستقیم این روند را به دقت پیگیری، بررسی و در اقدامات و مأموریت‌های اصلی خود مورد توجه قرار دهد.

2 ـ طرح تحول اقتصادی دولت محترم را می‌توان مهمترین موضوع جاری این روزها نامید. هدفمند‌کردن یارانه‌ها، واقعی‌نمودن قیمتها و ساماندهی‌ اقتصاد کشور از جمله اموری‌اند که طی دو دهه اخیر به کرات درباره آنها بحث و بررسی و بعضاً اقدام شده است بنابراین نمی‌توان آنرا موضوعی جدید قلمداد نمود. اقتصاد کشور بیمار نفت‌خورده‌ای است که از تغذیه نفتی با تغییرات مستمر بهای این کالای استراتژیک، نه‌تنها بهره‌مند و مستفیض نشده است که هر روز دولتی‌تر و بیمارتر گردیده است و نیازمند یک معالجه دقیق، علمی، واقعی و زمان‌دار است و می‌توان آنرا به بیماری تشبیه نمود که در معرض جراحی است ولی آیا این بیمار را می‌توان در یک کلینیک معمولی با امکانات اولیه جراحی کرد یا باید در بیمارستانی مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات، جراحی را انجام داد؟ به نظر می‌رسد موفقیت این تصمیم دولت محترم و اساساً هر تصمیم‌گیری استراتژیک، (منوط به) داشتن اطلاعات دقیق علمی و قابل استناد است و تلاش ویژه درجمع‌آوری اطلاعات دقیق، صحیح و قابل استفاده گام اول این کار بزرگ است. تجزیه و تحلیل و بررسی علمی و کارشناسانه اطلاعات جمع‌آوری شده و اطمینان از درستی و دقت بررسی‌های به عمل آمده در همفکری با صاحب‌نظران و استفاده از نظر کارشناسان مجرب در قوای سه‌گانه و سایر نهادها و مؤسسات معتبر و موجه گام دوم است.

در گام سوم که مقدمات اجرای طرح می‌تواند نام بگیرد، زمان‌بندی و مرحله‌بندی و طبقه‌بندی ذی‌نفعان و مخاطبان است به نحوی که کمترین تنش، آسیب و مشکل را برای کل کشور ایجاد کند.

وظیفه مجلس محترم در همراهی با دولت خدمتگزار چنانچه در اسناد بالادستی کشور نیز قید شده است، در این مقطع تمسک به همان توصیه‌های اولیه یعنی مطالعه و تحلیل عمیق و دقیق، جامع‌نگری و لحاظ نمودن منافع بلندمدت مملکت و ملت و نظام جمهوری اسلامی است. برخورد کارشناسانه نمایندگان اندیشمند و فاضل مجلس شورای اسلامی با این تصمیم دولت و سایر تصمیم‌گیری‌های جاری و آتی می‌تواند دستاوردهای ارزشمند و پایداری برای تحقق مفاد سند چشم‌انداز ایجاد نماید.

3 ـ موضوع دیگری که مایلم به آن اشاره کنم، تعیین وزرای وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی و راه و ترابری است که در حال حاضر توسط سرپرست اداره می‌شوند. آسیبی که در ابعاد مدیریتی و انجام مأموریتهای دولت محترم از این وضعیت ایجاد می‌شود، اساساً قابل قبول و قابل توجیه نیست. مجلس هشتم آمادگی دارد با افراد پیشنهادشده توسط رئیس‌جمهور محترم مذاکره نماید، برنامه‌هایشان را ببیند، مطالعه و بررسی کند و نسبت به آنها صادقانه و شفاف اظهار نظر نماید. در سال پایانی مأموریت چهارساله دولت محترم با در نظر گرفتن حجم مسائل مبتلابه در حوزه اقتصاد، راه و ترابری و امور استانها و مسائل سیاسی ـ امنیتی داخل کشور، اساساً برازنده نیست که چنین وضعیتی ادامه داشته باشد. به فضل خداوند قادر متعال ایران اسلامی بهره‌مند از زنان و مردانی تحصیل‌کرده، صادق، فداکار و آماده خدمت است و انتخاب افراد جایگزین برای وزرایی که بهردلیل همکاریشان با دولت محترم پایان یافته است، چندان کار دشواری نیست و امیدوارم مدیریت این وضعیت به بهترین وجه انجام شود.

4 ـ در خاتمه سخن، مراتب تشکر خود را از انتخاب و انتصاب رئیس محترم مرکز پژوهش‌ها، برادر گرامی جناب آقای دکتر احمد توکلی اعلام می‌نمایم. چرا که ایجاد وقفه در تعیین رئیس برای این مرکز مهم و استراتژیک نیز برازنده مجلس شورای اسلامی نبود و امیدوارم مرکز پژوهشها در دوره جدید مأموریت خود و در اجرای دقیق و صحیح آنچه بر عهده‌اش نهاده شده موفق و سربلند باشد.

از ریاست محترم مجلس جناب آقای دکتر لاریجانی، هیأت رئیسه محترم و شما نمایندگان ارجمند به پاس فرصتی که در اختیارم نهادید، صمیمانه تشکر می‌کنم؛ والسلام.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet