هدر موبایل
1389/10/15 08:02:00
سرویس فرهنگی
برای تحقق ورزش حرفه‌ای به معنای واقعی

مرکز پژوهش‌ها بر خصوصی‌سازی باشگاه‌های دولتی تاکید کرد

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورایاسلامی نظر کارشناسی خود درباره طرح الزام سازمان تربیت‌بدنی و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران به ایجاد رویه‌ها و اتخاذ ترتیبات جدید در ورزش فوتبال را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها،‌ متن این اظهار نظر تخصصی به شرح زیر است:

 

مقدمه

مشکلات موجود در ورزش قهرمانی و حرفه‌ای به‌ویژه ورزش فوتبال و نتایج تیم‌های ملی آن در سال‌های اخیر و نیز حاشیه‌های فراوان ناشی از برگزاری لیگ‌های فوتبال از یک‌سو و برخوردهای انضباطی مختلف و اخذ جرائم از بازیکنان، مربیان، مسئولان، تیم‌ها و همچنین برخی اشتباهات داوری که بعضاً عدم رعایت عدالت و بی‌طرفی در مدیریت بخش‌های مختلف سازمان تربیت‌بدنی و فدراسیون فوتبال ازسوی دیگر، باعث گردیده برخی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به‌منظور اعمال اصلاحات و رفع زمینه‌های بی‌عدالتی طرح فوق‌الاشاره را پیشنهاد نمایند.

لذا در گزارشی مستقل و تفصیلی سعی شده است تا در انطباق با ضوابط و مقررات حاکم داخلی و بین‌المللی، پیشنهادها مورد بررسی و اعلام نظر قرار گیرد و خلاصه‌ای از آن در این گزارش تقدیم شود.

 

کلیات طرح

طرح مذکور شامل 15 ماده و 10 تبصره است که برخی از موارد آن مرتبط با کمیته انضباطی و عامل داوری و تعیین تکلیف برای تشکیلات، خطاها و مجازات‌های ورزشکاران و مربیان و دست‌اندرکاران است و برخی در ارتباط با امور کلی برای پیشگیری و رعایت ضوابط داخلی و بین‌المللی بوده و اموری نیز جنبه اصلاحی دارد.

 

وضعیت قانونی فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال در ارتباط با قوانین داخلی کشور و براساس فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب سال 1373 با اصلاحات بعدی، نهاد عمومی غیردولتی است در ضمن فدراسیون‌ها به‌علت نهاد عمومی غیردولتی بودن تابع اساسنامه فدراسیون‌های آماتوری جمهوری اسلامی ایران هستند که در سال 1381 به تصویب هیئت وزیران رسیده است. لکن فدراسیون فوتبال از آن مستثنا بوده و اساسنامه مستقل خود را دارد که مورد تأیید فدراسیون جهانی فوتبال (fifa ) است و علاوه‌بر آن در تاریخ 24/5/1386 به تصویب هیئت محترم وزیران نیز رسیده است و آیین‌های مختلفی از آن پیروی می‌نمایند که از‌جمله آیین‌نامه کمیته انضباطی در 6 فصل و 44 ماده و 39 تبصره است .

 

اظهارنظر کارشناسی

بررسی‌های صورت گرفته از طرح نشانگر آن است که برخی از مواد پیشنهاد شده قابلیت توسعه ورزش و رفع برخی از مشکلات حاکم بر ورزش و به‌خصوص فوتبال را داشته و مغایرتی با اساسنامه فدراسیون فوتبال کشور و فیفا ندارد. لکن این مواد نیازمند اصلاحات و یا تغییراتی هستند تا جنبه حاکمیتی قانون حفظ شود. این مواد عمدتاً مرتبط با ماده (1) مبنی‌بر عدم ارتباط کاری دست‌اندرکاران فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت‌بدنی با باشگاه‌های ورزشی و بخشی از ماده (11) دایر بر تکلیف فدراسیون فوتبال برای استفاده از تجارب کشورهای موفق و تغییر اساسنامه و آیین‌نامه‌های فدراسیون مذکور (با انجام اصلاحات مورد نیاز) و قسمتی از ماده (12) مبنی بر تعدیل قیمت بازیکنان، مربیان و حذف واسطه‌گری (با حذف فدراسیون فوتبال و تکلیف نمودن به دولت) و ماده (13) دایر بر موظف کردن سازمان تربیت‌بدنی و فدراسیون فوتبال در زمینه ارتقای کیفی‌وکمّی فوتبال با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. درباره این مواد علاوه‌بر تکمیل و اصلاحات لازم، به‌نظر می‌رسد بهتر است در قالب طرحی مستقل و بدون تأکید به امور فوتبال و به‌خصوص کمیته انضباطی آن، تهیه و در جریان تصویب قرار گیرد.

برخی از مواد طرح مانند مواد (2) و (3) مبنی‌بر عدم مداخله سازمان تربیت‌بدنی در انتخابات فدراسیون فوتبال و اعمال نقش نظارتی و حمایتی آن و نیز رعایت مقررات فیفا ازسوی فدراسیون فوتبال، مغایرتی با قوانین فیفا ندارند، لکن از اموری است که طبق اساسنامه فدراسیون و نیز مقررات مربوطه باید اجرایی شود، لذا ضرورتی به تأکید مجدد ندارد.

ضمناً مواد (4) ، (5) ، (6) ، (7) ،(9) و (10) از موادی است که بیشتر جنبه آیین‌نامه‌ای داشته و در برخی موارد مداخله در امور اساسنامه و آیین‌نامه انضباطی محسوب می‌شود و احتمال بروز مشکل برای فدراسیون فوتبال از طریق فیفا را دارد. درباره مفاد این مواد در اساسنامه و درآیین‌نامه مذکور به تفصیل پرداخته شده و اجرای هریک از وظایف ، جرائم و مجازات‌ها تعیین و مورد تأیید فیفا و هیئت محترم وزیران قرار گرفته است (در گزارش تفصیلی مرکز پژوهش‌ها منعکس است).

ضمناً برخی از مواد پیشنهاد شده مرتبط با تشکیلات، مانند عضویت نماینده مجلس در کمیته انضباطی ماده (4) یا مجازات نقدی در ذیل ماده تبصره «12» و نیز تشکیل کمیته‌ای متشکل از قوای سه‌گانه و حمایت در ماده (14) مغایر با اصول پنجاه‌وهفتم (تفکیک قوا)، پنجاه‌وهشتم، شصتم، سی‌وششم و هشتادم قانون اساسی است.

 

پیشنهادها

1. با توجه به اهداف طراحان محترم طرح در جهت رفع مشکلات ورزشی و به‌خصوص فوتبال، پیشنهاد می‌شود خلأهای قانونی موجود در قالب طرح قانونی حاکمیتی مشتمل بر تکلیف دولت مبنی‌بر اصلاح ساختار و تشکیلات و چشم‌انداز ورزش تهیه و تصویب شود و موضوع صرفاً به فوتبال محدود نشود.

2. از طرح مواردی که صرفاً مرتبط با کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می‌شود، با توجه به وجود آیین‌نامه خاص و نیز وجود اساسنامه که مورد تأیید فیفاست و به تصویب هیئت محترم وزیران نیز رسیده و در ضمن جامع‌تر از امور پیشنهادی طرح نیز هست، پرهیز شود.

3. مسائل و مواردی که به کمیته انضباطی یا سایر کمیته‌های فوتبال مربوط می‌شود، در دستور کار تعامل با فدراسیون فوتبال، برای اصلاح آیین‌نامه‌ها قرار گیرد.

4. با پیشنهاد یک ماده واحده، اجرای خصوصی‌سازی و آزادسازی در ورزش در اجرای سیاست‌های اصل چهل‌وچهارم قانون اساسی مورد تأکید قرار گیرد، تا باشگاه‌های ورزشی دولتی خصوصی شوند و ورزش حرفه‌ای به معنای واقعی آن فعالیت نماید و آنگاه بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet