خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/05/06 13:45:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده رشت خواستار افزایش تعداد نمایندگان این شهر در مجلس به 4 نفر شد

نماینده مردم رشت خواستار افزایش تعداد نمایندگان این حوزه انتخابیه در مجلس از ۳ نماینده به ۴ نفر شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "حسن تأمینی‌لیچایی" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سلام‌علیکم جمیعاً و رحمه‌الله

"رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی".

پیشاپیش شهادت امام موسی‌کاظم را تسلیت و 27 رجب مبعث رسول اکرم را تبریک عرض می‌نمایم.

درود می‌فرستیم به ارواح طیبه شهداء و امام شهداء که موجب بالندگی و عزت ایران همیشه سرافراز شدند و آرزوی سلامتی داریم برای رهبر فرزانه انقلاب و همه مسؤولان نظام مقدس اسلامی.

و سلام می‌فرستیم به خانواده‌های معظم شهداء و رزمندگان و آزادگان که امیدواریم همه ما رهروان شهداء باشیم.

در ابتداء لازم می‌دانم از حضور پرشور مردم شریف ایران در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی و همه برگزارکنندگان تشکر نمایم و تشکر ویژه دارم از مردم فهیم حوزه انتخابیه‌ام شهرستان رشت در استان گیلان شامل رشت، خمام، سنگر، کوچصفهان، خشکبیجار و لشت‌نشاء و از خداوند منان عاجزانه می‌خواهم که توفیقم دهد تا این بار امانت بزرگ را با موفقیت به سرمنزل مقصود برسانم.

اما گیلان زیبای ما:

موقعیت ژنوپلیتیکال با ارزش گیلان و قرار گرفتن در مسیر فراقاره‌ای کریدورهای بین‌المللی حمل و نقل آزاد، توان ارائه خدمات پیشرفته بندری، گمرکی و وجود منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و بازارهای متعدد و منطقه ویژه اقتصادی و وجود جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی، زیارتی و فرهنگی از جمله سواحل دریا، تالاب‌های نواحی جنگلی کوهستانی و آبشارها، ییلاق‌ها، پارک‌های جنگلی،‌ شهرکهای تاریخی بقاء متبرکه، صنایع دستی متنوع به تنهایی کافیست که این خطه سرسبز و قهرمان پرور را به قطب اقتصادی و اجتماعی کشور تبدیل کند و این استان کم‌نظیر با پتانسیل آبی حدود 4/7  میلیارد مترمکعب و بارش سالانه متوسط 1100 میلی‌متر و پوشش جنگلی بالا، متأسفانه در معرض تهدید کم‌آبی است و کشاورزان زحمت‌کش نگران آینده مبهم خود و تأمین آب اراضی شالیکاری و حتی کیفیت و کمیت آب شرب بسیار نامناسب خود می‌باشند.

نقش گیلان از قدیم‌الایام بر کسی پوشیده نبوده و نیست. نقش گیلان در توسعه اسلام و فرهنگ تشیع در جامعه‌ای ایرانی بسیار حائز اهمیت است و نقش گیلان در قبل از انقلاب نظیر قیام میرزاکوچک‌خان جنگلی این روحانی گیلانی در مقابل رضاشاه سفاک و نقش گیلان در استحکام نظام مقدس اسلامی با دادن 7178 شهید و 2836 آزاده و 20 هزار و 747 جانباز و همچنین نقش گیلان در اقتصاد ایران با تأمین برنج 20 میلیون ایرانی و در بخش کشاورزی با رشدی 7 درصدی که 2 درصد از برنامه چهارم توسعه جلوتر است و نقش گیلان بعنوان رتبه‌های اول در تولید چای، فندق، بادام‌زمینی، نوغان و رتبه‌های نخست برنج و زیتون و مرکبات.

حال گیلان با اینهمه پیشینه تاریخی و طبیعی و بیشترین میزان باسوادی و کمترین رشد جمعیت، برخورداری از منابع عظیم خدادادی، چرا باید با اینهمه مشکلات نظیر نرخ بالای بیکاری مواجه باشد.

اما حوزه انتخابیه‌ام شهرستان رشت در این موقعیت ممتاز جایگاه ویژه‌ای دارد. سطح فرهنگ عمومی بالا، قابلیت‌های توسعه کشاورزی، دامپروری و صنعتی از آن پتانسیل‌های قابل توجه ساخته است و شهر رشت که زمانی معروف به شهر بارانهای نقره‌ای بود و رودخانه‌های آن به جهت شفافیت آبش اسم جواهرات مثل زرجوب و گوهررود داشت ولی امروز یکی رتبه اول و دیگری رتبه سوم آلوده‌ترین رودخانه‌های شهرهای دنیا را دارد. شاید باورتان نشود که سرانه فضای سبز شهر رشت پایین‌ترین کشوری را به خود اختصاص داده در حالیکه اولین شهرداری ها در میان کل استانهای ایران در شهر رشت افتتاح شده بود. با تمام خدمات نظام مقدس اسلامی در کلان کشور و تأثیر بسزا در تحولات جهانی ولی به گیلان براساس آمار و ارقام توجه کمتری شده است که باید عدالت در توزیع امکانات برای آن رعایت شود.

ریاست محترم مجلس، هیأت رئیسه عزیز و نمایندگان گرامی، امروز مجلس کانون توجهات افکار عمومی ملت ایران و جهان است بیاییم با خدمت خالصانه و کار کارشناسانه و تلاش مجدانه و تداوم خردورزی و اعتدال و اتحاد بیشتر با همدیگر و عدم تأثیرات مسائل سیاسی در امور مجلس به نیازهای عمومی اهتمام جدی ببخشیم.

همه ما در ولایت‌محوری و عزت و سربلندی و پیشرفت و آبادانی کشور با هم تفاهم داریم، بنا به فرموده امام راحل امروز مردم به ما رأی دادند و فردا در مورد ما قضاوت خواهند کرد.

ان شاء‌الله نزد شهیدان سرافکنده نشویم اگر نبود ایثارگریهای‌ ایشان، نبود این صندلی‌هایی که ما رویشان بنشینیم.

اما خواسته‌های ما:

در پایان خواسته‌های بحق ما از مسؤولین؛

از رئیس جمهور محترم و پرتلاش می‌خواهیم در تحقق تصمیمات سفرهای استانی جدی‌تر و توجه ویژه به شرایط خاص اقلیمی و بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله، خشکسالی و توجه به فرسودگی بافت شهری قدیمی شهرهای رشت، خمام، سنگر، کوچصفهان، خشکبیجار و لشت‌نشاء که ناشی از شرایط خاص آب و هوایی می‌باشد، بودجه خاص به آن تعلق گیرد.

خواستار توجه به بخش صنعت در گیلان،‌ وضعیت اسفبار که دارد و معدود کارخانه‌ها یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن است و صنعت‌گران و کارخانه‌داران بشدت ناراضی هستند و روز به روز بر خیل بیکاران افزوده می‌شود.

توجه به صنعت توریسم در گیلان.

توجه به وضعیت نابسامان بانک‌ها.

دیدن رشت بعنوان کلان‌شهر که شرایط لازم به جهت نزدیکی اکثر بخشها به آن را دارد.

از وزیر محترم کشاورزی خواهان توجه جدی به جبران خساراتهای ناشی از خشکسالی و توجه ویژه به قیمت‌گذاری مناسب بر محصولات کشاورزی خصوصاً‌ محصول استراتژیک برنج و بیمه بازنشستگی کشاورزان مسن، رفع مشکل کود و سود برای سالهای آتی، بیمه محصولات کشاورزی، تسطیع اراضی، حل مشکل چایکاران و نوغانداران هستم.

از وزیر محترم نیرو خوستار برقی‌کردن چاهها و پمپاژها،‌ حل مشکل آب شرب شهری و روستایی، اتمام سدهای نیمه‌کاره گیلان نظیر شفا رود، شهربیجار و پل‌رود که سالها به طول انجامید. توجه جدی‌تر به فاضلاب شهری و روستایی، تکمیل و لایروبی و بازسازی آب‌بندها و آبگیرها و تأمین آب شرب سنگر و کوچصفهان سد سنگر و اصلاح شبکه فرسوده توزیع برق و توجه به پروژه بانک جهانی که به کندی پیش می‌رود.

از وزیر محترم آموزش و پرورش خواستار پرداخت حق‌الزحمه مدیران اداری،‌ پرداخت حقوق نیروهای قراردادی و شرکتی، پرداخت مطالبات حق‌التدریسها و مناطق محروم، استخدام حق‌التدریسها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی که مصوبه مجلس هست، پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان، تجدید نظر در تشکیل کلاسهای با حداقل دانش‌آموزان، توجه ویژه‌تر به جایگاه رفیع فرهنگیان و بالابردن ارزش این جایگاه.

از وزیر محترم کار و امور اجتماعی خواستار توجه جدی به امر اشتغال خصوصاً جوانان تحصیل‌کرده، توجه به کارگران قراردادی و کوتاه‌مدت و امنیت شغلی کارگران، حمایت از اشتغال روستایی جهت جلوگیری از مهاجرت.

از وزیر محترم بازرگانی توجه ویژه به عدم تزریق برنجهای خارجی در بازار در ماههای اخیر که زمان برداشت محصول برنج توسط کشاورزان می‌باشد و کاهش نیافتن قیمت در این مقطع؛ افزایش درصد تعرفه برنج؛ حل مشکل گرانی بویژه کالاهای اساسی، افزایش نرخ تضمینی خرید محصولات، توجه ویژه به احداث نمایشگاه بین‌المللی رشت.

از وزیر محترم راه: توجه جدی به آسفالت راههای روستایی، اتمام آزادراه رشت به قزوین و خطوط ریلی قزوین به رشت و تعریض راههای سنگر به کوچصفهان و لشت‌نشاء و زیباکنار و جاده‌ پیربازار به رشت و آقا سیدشریف، توجه جدی به تعریض جاده سنگر به جوبنه و بازقلعه.

از وزیر محترم بهداشت: پرداخت مطالبات پزشکان خانواده و ساماندهی آنها و مطالبات بهورزها و افزایش تختهای ICU و CCU.

از وزیر محترم علوم و تحقیقات راه‌اندازی دانشگاههای پیام نور در خمام و سنگر و کوچ‌اصفهان و خشکه‌بیجار و لشت‌نشاء.

از وزیر محترم کار خواستار بازنشستگی پیش از موعد کارگران و بیمه کارگران روزمزد.

از وزیر محترم کشور خواستار افزایش تعداد نمایندگان شهرستان رشت از 3 نماینده به 4 نماینده با توجه به گستردگی حوزه انتخابیه.

از محیط زیست خواستار توجه ویژه به آلودگی سراوان هستم و از ریاست محترم سازمان اوقاف رفع مشکل اوقافی بودن شهرستان لشت‌نشاء را خواستارم.

از همه شما عزیزان بسیار متشکرم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet