هدر موبایل
1387/05/06 13:50:00
سرویس فرهنگی

مجلس به یک فوریت لایحه تمدید قانون فعال نمودن هیات منصفه مطبوعات رای مثبت داد

نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه به بررسی لایحه یک فوریتی تمدید قانون فعال نمودن هیات منصفه مطبوعات برای جلوگیری از تعطیلی اصل ۱۶۸ قانون اساسی پرداختند و یک فوریت آن را با ۱۳۰ رای موافق و ۳۸ رای مخالف به تصویب رساندند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، موسی قربانی در دفاع از یک فوریت این لایحه گفت: قانون هیات منصفه مطبوعات در مجلس پنجم تصویب شد ولی در مجلس ششم در مورد هیات منصفه مقررات جدیدی تصویب شد که در عمل قابل اجرا نبود.

وی ادامه داد: این مقررات جدید باعث عریض و طویل شدن هیات منصفه شده بود به همین دلیل در مجلس هفتم لایحه ای آورده شد تا زمان اجرای کامل این قانون موقتا اجرا شود.

عضو هیات رئیسه خاطرنشان کرد: اجرای این قانون برای مدت 2 سال بود که هم اکنون این مدت پایان یافته و ما با خلاء قانونی مواجه هستیم.

مصطفی کواکبیان در مخالفت با یک فوریت لایحه مزبور گفت: اکنون قانون مطبوعات با مشکل جدی روبرو است و باید قانون جامع مطبوعات تدوین و تصویب شود.

وی افزود: اگر اصل 168 قانون اساسی چند ماه معطل بماند مثل هیات منصفه جرایم سیاسی می شود که 30 سال است این هیات منصفه تشکیل نشده است.

جواد آرین منش در موافقت با این لایحه اظهار داشت: در مجلس ششم تصویب شد که هیات منصفه از طریق اعلام عمومی و به قید قرعه و بصورت علنی انتخاب شوند که عملا به دلیل اجرایی نبودن این قانون دادگاه های مطبوعات تعطیل شد.

وی افزود: با توجه به اجرایی نبودن قانون مصوب مجلس ششم در مورد هیات منصفه مطبوعات، مجلس هفتم مصوب کرد که هیات منصفه مطبوعات به همان روش مصوب در مجلس پنجم انتخاب شوند تا این قانون اصلاح شود. در حال حاضر مهلت این قانون پایان یافته و ما از نمایندگان می خواهیم به تمدید این قانون رای بدهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet