خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/05/06 14:37:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

کواکبیان: نمایندگان به تفکیک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رای دهند

"مصطفی کواکبیان" گفت: نمایندگان با رای بالای به طرح تفکیک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی زمینه استفاده از متخصصان را در راهبردهای سیاست خارجی فراهم کنند.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم سمنان سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با تسلیت شهادت باب‌الحوائج امام موسی کاظم و تبریک پیشاپیش عید مبعث که زمینه‌ساز تحول عمیق در بشریت شد و با سلام و درود به روح پر فتوح امام راحل و شهیدان پر افتخار انقلاب و جنگ تحمیلی بویژه سرداران شهید عملیات مرصاد که اکثریت آنها از استان سمنان بودند و با درود و سلام به ملت سرافراز ایران که همچون سروی استوار علی‌رغم همه مشکلات در صحنه‌ها حضور دارند و با تشکر از مقام معظم رهبری که در پیام و سخنرانی افتتاحیه مجلس هشتم نکات بسیار راهگشا و مهمی را جهت حفظ اقتدار و جایگاه خانه ملت ارائه فرمودند که امیدوارم همواره مد نظر هیأت رئیسه محترم قرار گیرد، در این فرصت کوتاه نکاتی را در سطح کلان ملی و حوزه انتخابیه‌ام تقدیم شما عزیزان نماینده می‌دارم.

1 ـ بر اساس اصل 67 قانون اساسی ما نمایندگان در برابر قرآن مجید به خدای قادر متعال سوگند یاد کرده‌ایم که با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد داشته باشیم که از قانون اساسی دفاع کنیم. ما تصور می‌کردیم که با استقرار مجلس هشتم، متصدیان امور دقیقاً بر اساس مر قانون اساسی و سایر قوانین عمل خواهند کرد، اما متأسفانه در همین مدت کوتاه، علی‌رغم صراحت اصل یکصد و سی و پنج قانون اساسی که رئیس‌جمهور می‌تواند برای وزارتخانه‌هایی که وزیر ندارند حداکثر برای مدت سه ماه سرپرست تعیین نماید، در طول سه ماه رئیس‌جمهور این فرصت را از دست داد و متأسفانه وزراء را معرفی نکرد. چرا باید از کیسه رهبر معظم انقلاب هزینه و استفاده شود؟ و حتی امروز هم که مجلس تعطیلات را پشت سر گذاشته است، متأسفانه این وزراء معرفی نشده‌اند.

2 ـ ما ضمن تشکر از کمیسیون تدوین آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی که با حضور ریاست محترم مجلس تفکیک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را تصویب کرده‌اند، از عزیزان نماینده خواهشمندیم که ان‌شاء‌الله‌ با رأی بالا، زمینه استفاده از متخصصان روابط بین‌المللی و دیپلماسی و دانش‌آموختگان علم سیاست را در راهبردهای اصلی سیاست خارجی فراهم کنند.

در همینجا ضمن استقبال از مذاکرات ژنو، از تصمیم‌گیران امور استدعا داریم توجه کنند که فریب بعضی از سخنان را نخورده و ان‌شاء‌الله‌ زمینه‌ای فراهم سازند که ضمن دستیابی به حق فناوری هسته‌ای ملت ایران، هرچه سریعتر پرونده چالش هسته‌ای سیر معمولی خودش را طی کند و از شورای امنیت سازمان ملل به سازمان انرژی اتمی منتقل شود و از صدور قطعنامه‌های جدید علیه ملت ایران جلوگیری شود.

3 ـ اقتدار مجلس اقتضاء دارد که در طرح تحول اقتصادی دولت، مجلس دنباله‌رو دولت نباشد؛ بلکه در تمامی سیاستگذاریها و نحوه اجراء و روش هدفمند کردن پرداخت مستقیم یارانه، نقش اول را مجلس داشته باشد. اگر به این طرح بدبین نباشیم و آن را سیاسی ندانیم و آن را برای کارگشایی مردم بدانیم، حداقل درخواست از دولت محترم این است که مجلس را دور نزند، نه آنکه این روزها گفته شود با توزیع فرمهای جمع‌آوری اطلاعات خانوار، حتی مجلس در این میان هیچ نقشی نداشته و هیچکاره قلمداد شود.

چون وقت من تمام شد، در مورد حوزه انتخابیه خودم ضمن تشکر از مردم شهرستانهای سمنان و مهدی‌شهر و شهرهای شهمیرزاد و سرخه و روستاهای تابعه، یک نکته را عرض می‌کنم که ما را استان برخوردار حساب کردند، مرحمت فرموده و ما را مس کنید. ما محرومترین و نزدیکترین استان به مرکز هستیم، دو تا از رؤسای سه قوه از استان ما هستند، ولی هیچکدام از زیرساختهای اساسی، نه پتروشیمی، نه پالایشگاه، نه نیروگاه، نه فرودگاه فعال، نه منطقه ویژه اقتصادی، هیچکدام از اینها در استان مستقر نشده که امیدواریم دولت محترم در کلان این قصه توجه کنند و ان‌شاء‌الله‌ در نطقهای بعدی من بیشتر در زمینه حوزه انتخابیه هم صحبت خواهم کرد، خیلی ممنون.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet