هدر موبایل
1387/05/07 07:56:00
سرویس سیاسی

رییس مجلس: چرخش و جابه جایی افراد،‌ حسن نظام جمهوری اسلامی است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: در کشوری که دموکراسی وجود دارد نمایندگان در چرخش و جابجایی هستند و این طبیعی و برای نظام جمهوری اسلامی یک حسن است که افراد رسوب نکنند و چرخش داشته باشند.

"علی لاریجانی" که عص یکشنبه در جلسه‌ ماهانه کانون نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی سخن می گفت، افزود: نه تنها در مجلس بلکه در امورات اجرایی کشور هم چرخش نیرو مفید است و این چرخش نیرو برای نظام، هم یک واقعیت و هم یک حسن است. البته ممکن است در مواردی دقیق نباشد ولی در کل این حرکت، حرکت سازنده و مفیدی است.

وی با بیان این که این چرخش در کشور ما یک چرخش واقعی است، خاطر نشان کرد: چون کشور ما

سیستم‌های حزبی قوی ندارد که بتواند نیروها را در خود تغییر دهد و جایگزین کند، به همین دلیل مشکلاتی عارض می‌شود. داشتن یک تشکیلات دقیق مدنی و سازمان یافته برای دموکراسی ضروری است، ولی چون این بخش از آن قوی نیست، هم در تربیت مدیران و افراد صاحب نظر بی‌مشکل نیستیم و هم در استفاده بهینه از افراد پس ازقرار گرفتن در جایگاه‌های خود.

لاریجانی تصریح کرد: برای حل این مشکل، کارهایی باید در صدر کشور صورت گیرد که این مساله سامان بپذیرد و این نقص را تا جایی که ممکن است باید جبران کنیم ولی کارهای موقت هم نیاز است.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان ادوار گذشته مجلس، گفت: حق می‌دهم که از شما به عنوان نماینده‌ مجلس که مورد اعتماد مردم بوده‌اند و این که در دوره‌ای رای نیاوردند دلیل بر این نیست که از ظرفیت پشتیبانی مردم برخوردار نیستند، استفاده شود و از تجربه‌ای که در مجلس به دست می‌آورند بهره گرفته شود و هدر نرود. البته نباید منحصر به مجلس باشد و جایگاه‌هایی برای حمایت از نمایندگان و طراحی جایگاه متوازنی برای آن‌ها باید در نظر گرفته شود.

لاریجانی اضافه کرد: ما این فکر را قبول داریم و با دوستان‌مان در هیات رییسه هم صحبت کردیم که برای نمایندگان ادوار جایگاهی را در نظر بگیرند که به مسائل آنها رسیدگی شود و حتی برای کمیسیون‌های مختلف بتوانیم از نمایندگان ادوار به عنوان مشاور استفاده کنیم. این کار را در مجلس پیگیری می‌کنیم و آقای کوهکن هم مسئول این قضیه شده‌اند و انشاءالله این مساله حل خواهد شد و ارتباط منظم‌تری با نمایندگان ادوار مختلف محقق خواهد شد.

وی با بیان این که قبول دارم که باید بتوانیم از فکر شما استفاده کنیم، اظهار کرد: مخصوصا در شرایط فعلی که نسبت ما با شرایط منطقه‌ای و داخلی از فراز و فرودهایی برخوردار است نیاز است که ذهن‌های دقیق و متخصص بر آن تمرکز پیدا کنند.

لاریجانی تصریح کرد: من نمی‌خواهم بگویم شرایط ما بحرانی است؛ این طور نیست ولی شرایط حساسی است و از برخی جهات نیاز دارد که با دقت و دیدن همه‌ واقعیات شرایط درست‌تری را هم در بعد سیاسی و هم در زمینه‌های اقتصادی ترسیم کنیم.

وی خاطر نشان کرد: مجلس فعلی در بخشهای مختلف تلاش می‌کند که از همه ظرفیت‌های فکری جامعه استفاده کند. نمایندگان مجلس با مسائل کلان کشور روبه‌رو بوده‌اند و با نقاط ضعف و قدرت کشور آشنا هستند و حتما می‌توانند کمک‌ حال خوبی برای کشور باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین به طرح تحول اقتصادی دولت اشاره کرد و افزود: طرح تحول اقتصادی، تحول مهمی است و مجلس هم برای متمرکز شدن بر این مساله و بررسی آن، کمیسیونی تشکیل داده است.

لاریجانی افزود: به دلیل گستره وسیع طرح، احتیاج به رایزنی با متخصصان و کارشناسان است و از این که نمایندگان ادوار نظرات خود را بیان کنند استقبال می‌کنیم. ولی اگر سازمانی در کانون نمایندگان ادوار به صورت تخصصی ایجاد شود که استفاده تخصصی از افراد به صورت عام نباشد و متوازن با کمیسیون‌های تخصصی تولید فکر کنند، ما حتما استقبال می‌کنیم و این را ظرفیت خفته‌ کشور می‌دانیم که می‌تواند حیات پیدا کند.

وی با بیان این که این نعمتی برای مجلس فعلی است که بتواند دایره ذهن خلاق افراد را از دایره‌ نمایندگان فعلی وسیع‌تر کند، به وضع معیشتی نمایندگان ادوار گذشته‌ مجلس اشاره کرد و گفت: در مورد مسائل معیشتی هم باید بررسی‌های لازم را انجام دهیم که اگر در جایی خلایی وجود دارد به آن رسیدگی شود.

لاریجانی با تاکید بر این که صیانت از فکر و جایگاه شما را وظیفه‌ خود می‌دانیم، افزود: آماده‌ایم که ساز و کار این مساله را نیز فراهم کنیم و در هیات رییسه هم کارهایی صورت گرفته و بررسی‌هایی نیز انجام شده است.

لاریجانی در پایان اظهار کرد: داشتن یک جایگاه منطقی‌تر برای همه کسانی که خدوم هستند یک کار لازم برای کشور است و ما با کمال میل این کار را خواهیم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet