عید قربان
1386/05/16 17:30:00
سرویس صحن

فلاحت پیشه: خودانتقادی مانع شکلگیری انتقادهای مخرب و جناحی می‌شود

فلاحت پیشه با بیان اینکه در سال انتخابات مجلس هشتم، اصولگرایان در کنار مسیر وحدت نیازمند خود انتقادی نیز هستند، تصریح کرد: این مرام منجر به تقویت مجلس و روسفیدی اصولگرایی شده و مانع شکلگیری انتقادهای مخرب و جناحی می‌شود.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی گفت: در پایان دومین سال همزمانی مجلس و دولت اصولگرا یکی از ملاکهای ارزیابی این دو نهاد از سوی مردم نوع رابطه آنها با همدیگر است. شروع برنامه‌هایی همچون توزیع سهام عدالت، حضور دولت در اقصاء نقاط کشور و خروج از انفعال در سیاست خارجی ازجمله ابتکارات خوب دولت بود که از حمایت مجلس نیز برخوردار است. اما (3) موضوع گرانی، بنزین و اجرای مصوبات سفرهای استانی دولت،‌ هنوز نیازمند انتقاد سازنده یا خودانتقادی است.

نماینده مردم اسلام‌آّباد غرب اظهار داشت: در مجلس گرانیهای اخیر توجیه‌ناپذیر است. چرا پیگیریهای مجلس با پاسخ جدی از طرف دولت همراه نمی‌شود؟ اگر زمانی گرانی پدیده‌ای سالیانه بود، اکنون به یک عارضه فصلی تبدیل شده‌است، چرا جلسات مجلس و دولت در مقابل با گرانی دیگر تشکیل نمی‌شود؟

وی ادامه داد: در موضوع بنزین حتی منتقدان جدی سهمیه‌بندی بنزین نیز می‌دانند که مجلسیان آسیب‌های احتمالی ناشی تصویب قانون را به حداقل رسانده‌اند. اما آنچه باعث نارضایتی شماری از مردم شده‌است، ضعف در اجراست. گلایه ما از برخی از دوستان بویژه ریاست محترم مجلس این است که بجای دفاع از قانون از آئین‌ اجرای آن دفاع می‌کنند در حالیکه دولت بعضاً گناه ضعفهای اجرایی خود را به گردن قانون مجلس می‌اندازد.

فلاحت پیشه گفت: هنوز شماری از مردمانی که دستشان به روزنامه و تریبون نمی‌رسد، در نظام جدید سوخت تعیین تکلیف نشده‌اند. بعنوان نمونه اگر طبق قانون ارائه خدمات حمل و نقل عمومی به جاده‌های بین مزارع ممنوع است، کشاورزان با کدام سهمیه و امکان به کار کشاورزی بپردازند و در کل چرا باید سهمیه مناطق محروم کشور که هنوز از امکانات حمل و نقل نسبی برخوردار نشده‌اند با سهمیه‌های مناطق برخوردار یکسان باشد؟ نگرانی ما این است که بخش عمده صرفه‌جویی صورت گرفته نیز صرف تقویت حمل و نقل در مناطق برخوردار شود. بهرحال نیمه از پروژه درخواستی وزیر محترم کشور برای پایان دادن به مشکلات سوخت باقی است، امیدواریم این ضعفها به حداقل برسد تا مجلس مجبور به چاره‌اندیشی نشود.

نماینده اسلام آباد غرب اظهار داشت: درمورد سفرهای استانی نیز باید دولت و مجلس مانع شکست این ابتکار خود شوند. ضمن سپاس از زحمات دولت بعرض می‌رساند که تعلل برخی از وزارتخانه‌ها در اجرای مصوبات می‌تواند عامل اصلی رکود در اجرای آن باشد. بعنوان نمونه وزارت علوم با مصوبه انتقال یک دانشکده از دانشگاه رازی به شهرستان اسلام‌آباد غرب، برخوردی کند و نمادین دارد. حتماً آقای وزیر می‌دانند که اگر تا مهرماه سالجاری اسلام‌آباد پذیرای دانشجو نباشد، باید مسؤولیت شکست مهمترین مصوبه دولت در دومین شهرستان استان را برعهده گیرد.

وی افزود: همچنین در سفر حق قدیمی اسلام‌آباد غرب در قانون برنامه یعنی احداث فاز دوم بیمارستان امام بعنوان یک مصوبه مطرح شد، اما پیگیریهای بعد از سفر وزارتخانه تفاوتی با پیگیریهای (5) سال پیش ندارد.

فلاحت پیشه در پایان گفت: اعتقادم این است که در سال انتخابات مجلس هشتم، اصولگرایان در کنار مسیر وحدت نیازمند خود انتقادی نیز هستند. شاید نمایندگان با خودانتقادی حمایت برخی گرایشهای جناحی را از دست بدهند، اما بدون شک این مرام منجر به تقویت مجلس و روسفیدی اصولگرایی شده و مانع شکلگیری انتقادی مخرب و جناحی می‌شود. ما نمایندگان می‌توانیم فردیت خود را فدای هر مصلحتی کنیم ولی جایگاه و نقش نمایندگی متعلق به ملت است. امیدوارم میراث‌داران خوبی برای این جوهر باشیم. مجلسی که پس از (100) سال تنومند شده و از ابتدا

مجلسی که پس از یکصد سال تنومند شده و از ابتداء انسانهای بزرگ مانع فرمایشی شدن آن شده‌اند، اکنون آزاده‌ترین پارلمان خاورمیانه است،.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet