هدر اصلی
1389/10/18 15:06:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
جلالی:

پذیرفتن ایران هسته‌ای شرط موفقیت مذاکرات با گروه 1+5 است

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:شرط تغییر در روند مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ و دست یابی به یک نتیجه موثر و پرداختن به مسایل مشترک این است که غرب بپذیرد ایران کشوری هسته ای است که از توانمندی تاثیرگذاری در عرصه منطقه ای و بین المللی برخوردار است.

کاظم جلالی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به عدم حسن نیت برخی کشورهای غربی اظهار داشت: متاسفانه برخی دولتها از اینکه مذاکرات ایران با گروه 1+5 به نتیجه برسد ناخرسند هستند؛ و تجربه مذاکرات چند سال اخیر ایران با این گروه نشان می دهد که برخی از این کشورها دنبال حل و فصل مسایل در مذاکرات نیستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در ادامه با خاطرنشان کردن این موضوع که توانمندی هسته ای ایران برگشت ناپذیر است تصریح کرد: امروز، ایران به عنوان کشوری هسته ای به شمار می رود.

وی با اشاره به پیشنهادهای ایران برای دور جدید مذاکرات، تاکید کرد: تهران بارها اعلام کرده است که به عنوان یک قدرت منطقه ای و بین المللی دارای ظرفیت ها و توانمندی هایی است که از آن می توان برای حل و فصل مشکلات و دغدغه ها و نگرانی های مشترک استفاده کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در ادامه با توصیه به گروه 1+5 از آنها می خواهد که از فرصت پیش آمده استفاده کنند و مطمئن باشند که با وقت کشی و مذاکرات فرسایشی نمی توانند در اراده ملت ایران خدشه ای وارد کنند.

جلالی با تاکید بر اینکه پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات، بهترین و معقول ترین پیشنهاد است اضافه کرد: غرب باید ایران را به عنوان یک قدرت هسته ای در عرصه بین المللی که از توانمندی بالایی در عرصه های مختلف برخوردار است بپذیرد.

وی همچنین پذیرفتن واقعیت ایران هسته ای را تنها راه رسیدن به نتیجه مطلوب در روند مذاکرات دانست.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی خاطر نشان کرد: موضوعات و دغدغه های مشترک فراوانی وجود دارد که می تواند مبنای مذاکرات ایران با گروه 1+5 باشد.

به نظر این نماینده مجلس، مساله آینده انرژی و و انتقال آن، چاره اندیشی در مقابل گسترش تروریسم در منطقه، تولید مواد مخدر در افغانستان و مسایل مربوط به عراق، افغانستان و لبنان ازجمله دغدغه های مشترکی هستند که در منطقه و سطح جهانی وجود دارد.

وی همچنین با یادآوری آخرین دور مذاکرات ایران با گروه 1+5 در ژنو اظهار داشت: مذاکرات گروه مذاکره کننده ایرانی در ژنو، روشمند و مبتنی بر حقوق ملی و هسته ای بود که قابل توجه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet