هدر اصلی
1389/10/18 15:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضوکمیسیون صنایع:

دولت هزینه انرژی کارخانجات مادر تولید را کنترل کند

**عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، گفت: دولت باید هزینه انرژی کارخانجاتی که محصولات مادر را تولید می‌کنند، کنترل کند تا افزایش قیمت آنها به صنایع پایین دستی انتقال نیابد.

شهریار طاهرپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال 76 مصرف داخلی انرژی ما معادل 600 میلیون بشکه نفت خام بوده است و ظرف 10 سال به 1200 میلیون بشکه رسیده است، یعنی ما نزدیک به سالی بیش از پنج درصد رشد مصرف داشتیم. در حالی که در همین مدت از سال‌های 76 تا 86 رشد جمعیت حدود 4/1 بوده است و این نشان می‌دهد رشد مصرف انرژی بسیار فراتر از رشد جمعیت بوده است.

وی با بیان این‌که در بحث یارانه‌ها نیز یارانه‌های آشکار و پنهان وجود دارد، گفت: در کالاهایی چون برق یا گندم یارانه آشکار در بودجه پرداخت می‌شود، اما یکسری یارانه‌های پنهان هم وجود دارد مانند فرآورده‌های نفتی که قیمت آن همیشه یک دهم قیمت کشورهای منطقه بوده است و این خود فرصتی است که از دست ما می‌رود. آمارها نیز نشان می‌دهد که حدود 100 هزار میلیارد تومان یارانه به طور آشکار و پنهان برای حامل‌های انرژی در سال 88 پرداخت کردیم و این 100 هزار میلیارد تومان تقریبا مساوی با بودجه سال 88 است.

عضو کمیسیون صنایع ادامه داد: کل بودجه عمرانی و جاری دولت در سال 88، 100 هزار میلیارد تومان بوده است و ما معادل این عدد را برای یارانه‌های انرژی هزینه کردیم؛ و این نشان می‌دهد عددی که برای یارانه‌ها می‌پردازیم زیاد است. پس از یک طرف مصرف انرژی ما فوق‌العاده زیاد بوده و از طرفی پرداخت یارانه هم زیاد بوده است.

نماینده مردم تویسرکان در خانه ملت، با بیان این‌که ما در پرداخت یارانه‌ها در دنیا نفر اول هستیم، گفت: اگر با یک برنامه‌ریزی بتوانیم حداقل 20 درصد کاهش مصرف داشته باشیم، معادل یکسال بودجه عمرانی صرفه‌جویی می‌شود و این عدد می‌تواند وارد سرمایه‌گذاری شده و خیلی از مسائل و مشکلات ما را برطرف کرده و کشور را متحول کند.

وی درباره مسائل اجرایی قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، گفت: رمز موفقیت این است که سعی کنیم قیمت کالاهای تولیدی در مرحله اول زیاد افزایش پیدا نکند. یعنی اگر کالایی که مردم خریداری می‌کنند در اثر هدفمند شدن یارانه‌ها افزایش غیرمنطقی پیدا کند از دو طریق مردم به شدت تحت فشار قرار می‌گیرند. طریق اول که به صورت مستقیم است، پرداخت فیش‌های آب، برق و گاز یا افزایش هزینه حمل و نقل می‌باشد که بازپرداخت مستقیم یارانه‌ها به خاطر کنترل این فشار است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس افزود: برای کاهش فشار دوم در بحث افزایش قیمت کالاهای تولیدی مانند فولاد، سیمان، آلومینیوم یا مواد پتروشیمی باید کاری کرد که قیمت آنها از کارخانه افزایش پیدا نکند و لازمه این موضوع هم این است که برای تامین انرژی این کارخانجات به نوعی به آنها کمک کنیم. زیرا با توجه به اینکه اگر این کالاها که کالاهای مادر هستند از منشاء تولید افزایش قیمت پیدا کنند، این افزایش قیمت را به صنایع پایین‌دستی هم منتقل می‌کنند و بنابراین دولت باید هزینه انرژی این کارخانجات را کنترل کند.

طاهرپور در ادامه تاکید کرد: باید قانون هدفمندی یارانه‌ها را در دو فاز انجام دهیم. در فاز اول اجازه ندهیم محصولات کارخانه‌ای تا مدتی گران شود. البته تا مدتی که کارخانجات بتوانند شرایط خود را با افزایش بهره‌وری تطبیق دهند زیرا افزایش بهره‌وری کارخانجات زمان می‌خواهد و بلافاصله امکانپذیر نیست و بنابراین باید فرصتی برای کارخانجات تولیدی قائل باشیم تا این‌ها بتوانند بهره‌وری لازم را افزایش بدهند و وقتی این بهره‌وری را افزایش دادند و افزایش قیمت حامل‌ها با کاهش قیمت تمام شده در اثر افزایش بهره‌وری متعادل شد فاز دوم را اجرا کنند و کمک هزینه انرژی صنایع را قطع کنند.

وی درباره کمک مجلس به دولت درباره اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، گفت: حرف مجلس این بوده است که شیب قیمت‌ها باید ملایم باشد و ما یکدفعه افزایش قیمت نداشته باشیم. در صورتی که در کالایی چون بنزین شیب قیمت تند است، اما در خصوص گازوئیل و برق شیب قیمت ملایم بوده است. علی‌الخصوص که برق بحث مهمی است و بیشتر صنعت ما وابسته به برق است.

وی گفت: دولت از طریق هدفمندی یارانه ها درآمدی خواهد داشت لذا از مجلس می‌خواهد اجازه دهد این روال ادامه یابد و این شیبی که دولت انتخاب کرده بهم نخورد. به این صورت که در دو مرحله افزایش قیمت داشته باشیم یک مرحله الان که افزایش قیمت‌ها را داشتیم و یک مرحله هم در سال بعد این افزایش قیمت را داشته باشیم و در دو مرحله کار پنج سال را انجام دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بحث هدفمندسازی یارانه‌ها بیشترین تاثیر را روی بودجه دولت دارد، گفت: گرفتاری مهم اقتصاد کشور ما ساختار معیوب بودجه دولت است. به این صورت که از 100 هزار میلیارد تومان بودجه دولت، نزدیک 40 هزار میلیارد تومان آن از طریق مالیات تامین می‌شود و 60 هزار میلیارد تومان آن هم از طریق درآمدهای نفتی تامین می‌شود. یعنی وجود درآمدهای نفتی در بودجه دولت بزرگ‌ترین آفت اقتصادی است.

وی افزود:‌ این مبلغ 60 هزار میلیارد تومان باید تبدیل به ریال شود و روش آن این است که دولت یا این مبلغ را به بانک مرکزی برای چاپ اسکناس بدهد که از این طریق ذخایر خارجی بانک مرکزی افزایش پیدا می‌کند که ما هم جلوی این امر را گرفتیم و افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی ممنوع شده است، یا اینکه دولت این ارز را به مردم بدهد و ریال بگیرد که در این صورت هم مردم به واردات می‌پردازند. پس حالت اول گاهی باعث افزایش نقدینگی می‌شود و حالت دوم هم باعث افزایش واردات بی‌رویه می‌شود که بنیان‌های اقتصادی کشور را نابود می‌کند.

وی افزود: در واقع زمانی ساختار بودجه اصلاح می‌شود که درآمدهای مالیاتی دولت را افزایش دهیم یعنی 20 هزار میلیارد تومان، 80 هزار میلیارد تومان شود. زیرا در کشور ما نسبت درآمد مالیاتی دولت به تولید ناخالص داخلی فوق‌العاده کم یعنی هفت درصد است. چون بسیاری از افرادی که باید مالیات دهند از آن فرار می‌کنند. در صورتی که در دنیا این نسبت از 12 درصد تا 45 درصد است یعنی عمده بودجه دولت‌ها از طریق مالیات است.

نماینده مردم تویسرکان در خانه ملت، با بیان اینکه ارتقای شاخص‌های الکترونیک در این امر موثر است، گفت: بهترین محلی که می‌تواند در اینجا کمک کند درآمدهای حاصل از هدفمند کردن یارانه‌هاست زیرا نه تورم ایجاد می‌کند و نه موجب واردات بی‌رویه می‌شود.

وی با بیان اینکه انجام مطالعات و امور کارشناسی درباره اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها از سه الی چهار سال گذشته آغاز شده است، گفت: نکته حائز اهمیت این است که در این بحث هنوز نکات پنهان داریم. به خاطر اینکه یارانه‌ها در همه اجزای زندگی مردم ریشه دوانده است و این نکات پنهان در عمل خود را نشان می‌دهد ، بنابراین دولت باید نسبت به اجرای این قانون هم انعطاف داشته باشد تا برای مسائلی که دولت و مجلس ندیده‌اند فکری کند و هم اینکه دولت محکم باشد تا قانون به درستی اجرا شود.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: عزم دولت اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌هاست اما نمی‌خواهد به مردم فشار بیاید. به نظر می‌رسد وضعیت اقشار پایین جامعه بهتر شود چون خیلی از این خانواده‌ها که درآمد اندکی دارند، افزایش درآمد پیدا می‌کنند و از آن طرف هم می‌توانند مصارف خود را کنترل کنند. اقشار بالای جامعه نیز یا باید هزینه واقعی مصرف خود را بپردازند یا اینکه مصرف خود را کم کنند. اما در این میان مقداری فشار بر روی اقشار متوسط و حقوق‌بگیر خواهد بود.

وی با تاکید بر تاثیر این قانون بر نسل‌های آینده، گفت: آمارها نشان می‌دهد با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، مصرف آن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین حتی اگر 20 درصد مصرف حامل‌های انرژی کاهش پیدا کند می‌تواند نزدیک بودجه عمرانی برای ما صرفه‌جویی داشته باشد که منشا سرمایه گذاری‌های عظیمی برای نسل‌های آینده خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet