حلول ماه ربیع الاول
1389/10/19 12:33:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیته فوتبال مجلس:

بدون لابی نمی‌توانیم در AFC صاحب کرسی شویم

**عضو هیات رییسه فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی، عدم ارتباطات و لابی با کشورهای آسیایی عضو در AFC را عامل از دست دادن کرسی کنفدراسیون فوتبال آسیا از سوی ایران دانست.

مقداد نجف‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به از دست دادن کرسی نایب رییسی و هیات اجرایی کنفدراسیون آسیا در انتخابات اخیر AFC، گفت: کسب کرسی‌های بین‌المللی و آسیایی نیازمند مقدمات، کار و برنامه‌ریزی است.

وی تعامل با برخی کشورهای آسیایی برای کسب کرسی AFC را امری لازم و ضروزی دانست و گفت: به دست آوردن این کرسی به نفع ایران بود و حیف است که حتی کرسی که چند سال در دست ما بود را هم از دست دادیم.

نماینده مردم بابلسر در خانه ملت، با اشاره به سیستم حاکم برAFC اظهار کرد: متاسفانه در AFC افرادی حاکم شده‌اند که به سختی می‌توان آنها را جابجا کرد بطور مثال بن‌همام برای سومین بار متوالی ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا را بدست گرفت. البته کسب این پست به خاطر این نیست که کارکرد وی خیلی درخشان بوده بلکه به دلیل تعامل بسیار سنگینی بوده که وی با افراد و کشورها داشته و دارد و لذا موفق هم می‌شود.

وی با بیان اینکه با وجود حضور بن‌همام هیچ تحولی در فوتبال آسیا اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد، گفت: وی افکار خاص خود را داراست و بسیار بسته عمل می‌کند و نسبت به بقیه از فیفا هم عقب است ولی به خاطر یکسری ارتباطات همیشه در کسب ریاست AFC موفق می‌شود.

نجف‌نژاد با اظهار تاسف از دست دادن کرسی AFC از سوی ایران، گفت: برای حفظ این کرسی باید تلاش زیادی صورت می‌گرفت.

وی با اشاره به برخی انتقادات وارده به مجلس مبنی بر تصویب وزارت ورزش و افزایش دخالت دولت در این بخش نیز، خاطر نشان کرد: اتفاقا هدف ما از تشکیل این وزارتخانه ساماندهی این مساله است، یعنی قصد داریم بعد حاکمیتی در این راستا تقویت شده و دستگاه حاکمیت، ورزش را حمایت کند و جهت‌گیری‌های اساسی آن را تعیین و بقیه اختیارات به فدراسیون‌ها و بخش مردمی و نهادهای مدنی واگذار شود.

 

رییس کمیته فوتبال مجلس شورای اسلامی، تشکیل وزارت ورزش را بهترین اتفاقی دانست که قرار است در ورزش کشور رخ دهد.

وی در ارزیابی از دخالت مسوولان ورزش کشور در کار فدراسیون‌ها، گفت: بخش‌هایی ناگزیر از دخالت هستند. اگر قرار باشد تحرکی صورت گیرد و در بخش‌های ضعیف اصلاحاتی انجام داده و برنامه‌ها را تغییر دهیم، یک بخشی از آن مربوط به تغییر مدیریت می‌شود. اگر مدیریت موفق نبود، باید تغییر کند به شرطی که این تغییر باعث تقویت شود و به شرطی که نظر به اصلاح باشد.

عضو هیات رییسه فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ثبات در مدیریت، ثبات در برنامه هم می‌آورد، گفت: یکی از اهداف تشکیل وزارت ورزش هم این است در حالی که عده‌ای معتقدند بیشتر در بخش وزارتی شدن ورزش، مجلس تنها قصد نظارت دارد، هر چند ورزش هم نظارت می‌خواهد و دستگاهی که بودجه دریافت می‌کند و دارای تشکیلات است باید برای اجرای درست، بر آن نظارت صورت گیرد، اما هدف از تشکیل وزارت ورزش تنها تقویت بعد نظارت و ثبات مدیریت نیست.

نجف‌نژاد درعین حال میدان‌دار کردن بخش خصوصی و واگذاری برخی تیم‌ها و ... را از جمله اهداف اساسی وزارت ورزش برشمرد که متاسفانه تاکنون اتفاق نیفتاده است.

وی با تاکید بر اینکه استاندارد کردن بخش‌های مختلف ورزش در کشورهای صاحب سبک و نام در سطح بین‌المللی به دلیل این است که ساختار تشکیلاتی آنها وزارتخانه است، افزود: در حقیقت این مساله مشکلی در رابطه با اداره ورزش کشور به وجود نمی‌آورد. آن یک دستگاه هماهنگ‌کننده و پشتیبانی‌کننده ورزش کشور خواهد بود و هدف ما هم این است که واقعا بخش خصوصی تقویت شده به نحوی که میدان‌دار حوزه ورزش باشد.

رییس کمیته فوتبال مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بحث واگذاری باشگاه‌ها به بخش خصوصی در چند سال اخیر و عدم رخ دادن این مساله، گفت: مگر دکتر احمدی‌نژاد عنوان نکرد تیم‌های استقلال و پیروزی باید واگذار شوند و در این زمینه دستور اکید را هم صادر کرد پس چرا تمهیدات لازم برای واگذاری به وجود نیامد؟ همه اینها چرایی‌های است که باعث شد ما برای تقویت ورزش در ساختار ورزشی کشور دست ببریم ولی این به معنای دخل و تصرف در کار دستگاه و حوزه‌ها ورزش و مناسباتی که با موازین بین‌المللی گره خورده‌اند، نیست.

نجف‌نژاد همچنین با اشاره به از دست دادن کرسی‌های بین‌المللی در رشته‌های دیگری غیر از فوتبال نیز، گفت: همانطور که گفته شد به طور مثال واقعا این که بن‌همام چندین سال است بطور متولی به عنوان رییس AFC انتخاب می‌شود به دلیل این است که ارتباطات خوبی با افراد و کشورها دارد هر چند شاهد تحولی در رشته فوتبال آسیا هم نیستیم.

وی با اشاره به اینکه در کسب جایگاه و کرسی‌های بین‌المللی، ارتباطات نقش اصلی را دارد، گفت: باید در این راستا حتما یکسری لابی‌های صورت می‌گرفت تا بتوانیم موفق بشویم. بدون این اقدامات هرگز به نتیجه نخواهیم رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet