شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/10/19 12:35:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه:

افراطیون جریان اصولگرایی منشورپذیر نیستند

**یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تدوین منشور اصولگرایان گفت که اگر فضای رقابت سیاسی بین اصولگرایان حاد شود به نظر می‌رسد آنها علاوه بر منشور سیاسی نیازمند منشور اخلاقی هم باشند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طی چند سال اخیر فرضیه‌ای شکل گرفته که رقابت‌های آینده سیاسی در مجلس نهم و دولت یازدهم درون خود اصولگرایان خواهد بود که البته این فرضیه هنوز هم قابل اثبات نیست و باعث شده جبهه‌بندی‌هایی درون اصولگرایان شکل بگیرد که علاوه بر اخلاق سیاسی حتی بعضا اخلاق عمومی هم در آن رعایت نشود و فضای توهین و تخریب بطور جدی حاکم گردد.

وی اضافه کرد: متاسفانه اقدام سیاسی لازمی برای مقابله با این جریان شکل نگرفته و اگر سابقه همکاری‌های سیاسی فیمابین نبود شاید بسیاری از این اختلافات به محاکم قضایی هم کشیده می‌شد.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در خانه ملت، ادامه داد: به نظر من هر چه تعلل در شکل‌دهی به یک منشور سیاسی بیشتر می‌شود به همان میزان نیاز به شکل‌دهی یک منشور اخلاقی بیشتر خواهد شد چرا که فضای سیاسی مابین اصولگرایان به فضایی آلوده تبدیل شده است، در عین حال منشور رقابت سیاسی و منشور همزیستی سیاسی که در نظام‌های حزبی وجود دارد در داخل جناح‌های سیاسی کشور ما به ویژه اصولگرایان موجود نیست.

فلاحت‌پیشه یادآور شد: ما زمانی در مجلس ششم و در دولت‌های هفتم و هشتم چنین رقابت‌هایی را درون جبهه اصلاح‌طلبان شاهد بودیم و عملا دیگران نظاره‌گر فضای منفی بین اصلاح‌طلبان بودند،اکنون هم متاسفانه چنین فضایی را درون اصولگرایان می‌بینیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر ما در تاریخ سیاسی رقابت‌های درون‌جناحی ایران ریشه‌یابی کنیم می‌بینیم که علت اصلی این اختلافات حاکمیت یک فضای افراطی است یعنی یکسری افراد که نگرش‌شان افراطی است و عمدتا تازه به دوران رسیده‌اند و سابقه سیاسی زیادی در درون جریان اصولگرایی ندارند تنها به خاطر افراط و صدای بلندی که دارند برای خود جایگاه و پایگاهی درست کرده‌اند و این افراطیون هستند که فضای اخلاقی و سیاسی را به سمت نوعی عدم مدارا و عدم تساهل پیش می‌برند و فضای تخریب را به جای مذاکره حاکم می‌کنند.

وی با بیان اینکه هیچ منشور اخلاقی نمی‌تواند این افراطیون را به یک رابطه معتدل بازگرداند، تصریح کرد: لذا هر منشور اخلاقی که شکل می‌گیرد در درجه اول باید حدود خود را با افراط و تفریط مشخص کند؛ افراط به این معنا که چه کسانی از اصولگرایی استفاده می‌کنند تا منافع بخشی خود را پیش ببرند و فضای تخریب و سوء اخلاقی را ایجاد کنند.

وی گفت: اینها در این منشور باید مشخص شده و حد و حریم‌شان تعیین شود، تفریط هم به این معناست که تا چه جایی دامنه اصولگرایی گسترش پیدا کند که ضمن داشتن جذب حداکثری زمینه برای لاابالی‌گری و بدون مرز بودن در پذیرش همه افکار و خطوط فراهم نشود.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در خانه ملت، همچنین با تاکید به اینکه در تدوین منشور اصولگرایی حد و حریم اصول باید حفظ و به رسمیت شناخته شود، خاطر نشان کرد: مثلا نباید در شرایط خاصی از این اصول عدول شود یا این اصول تحت تاثیر منافع جریانی و شخصی خاصی قرار گیرد؛ من معتقدم اولا زیربنای یک منشور اصولگرایی باید یک منشور اخلاقی باشد چرا که اصولگرایی مبتنی بر حفظ اخلاق است و همواره ادعای اصولگرایان این بوده که در رفتارهای سیاسی‌شان اخلاق را رعایت می‌کنند.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه جذب حداکثری و دفع حداقلی در تدوین منشور اصولگرایی باید رعایت شود، اظهار کرد: اصولگرایی جریانی است که داعیه این را دارد که نزدیک‌ترین جریان به نظام است، پس اصول قانون اساسی و تمامی بندهای آن هم باید در قالب این منشور دیده شود یعنی هدف از اصولگرایی این باشد که قانون اساسی در کشور پیاده شود و جنبه تقدس آن به عنوان قانون حاکم بر جامعه تقویت شود، چرا که در دنیا اهمیت و اقتدار یک نظام سیاسی به پایایی قانون اساسی آن است و ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که قانون اساسی برای اصولگرایان بیش از این اهمیت پیدا کند.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، در ادامه اضافه کرد: علاوه بر این جنبه‌های ملموس عملی و مدیریتی باید در منشور اصولگرایی دیده شود، اکنون که در مجلس و دولت اصولگرایان حاکم هستند انتظار مردم از اصولگرایان این نیست که فقط شعارهای کلی بدهند و ادعاهای کلی را در قالب منشور مطرح کنند بلکه باید در فضای مدیریتی کنونی در این منشور مشخص شود که چه نوع نظارت، قانونگذاری و اجرایی باید اعمال شود.

وی با تاکید بر لزوم توجه به نوع تعامل بین مجلس و دولت در تدوین منشور اصولگرایی، خاطر نشان کرد: در این منشور باید مشخص شود که چه نوع تعاملی بین دولت و مجلس شکل بگیرد؛ کار اساسی این منشور باید بسامان کردن رابطه دولت و مجلس باشد چرا که اگراین رابطه خدشه دار شود مردم از اصولگرایان زده خواهند شد و احساس می‌کنند منافع و زمان آنها هدر می‌رود و بر همین اساس از کل جریان اصولگرایی خسته خواهند شد.

فلاحت‌پیشه در پایان تاکید کرد: من معتقدم شرایطی که اکنون داریم این است که افراطیون جریان اصولگرایی منشورپذیر نیستند و حتی اگر منشوری هم در انتخابات آینده وجود داشته باشد حتما جریانی افراطی سعی خواهند کرد که به صورت مجزای از آن عمل کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet