خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/10/19 13:24:00
سرویس اقتصادی
در گفت و گو با بزرگواری بررسی شد

تحولات جدید استان کهگیلویه و بویر احمد

**استان کهگیلویه و بویر احمد در آبان ماه امسال ۲ شهرستان جدید به تقسیمات خود اضافه کرد. شهرستان چرام در کهگیلویه یکی از این ۲ بود که از دهدشت جدا شده و شهرستان مستقلی شد. چرام در حوزه انتخابی سیدعلی محمد بزرگواری قرار دارد که حالا نماینده سه حوزه کهگیلویه، بهمئی و چرام است. در گفت و گو با نماینده این ۳ حوزه از تحولات جاری پس از شهرستان شدن چرام، همچنین طرح‌ها و پروژه‌های جاده‌ای در حال ساخت در این منطقه از استان را پرس‌و جو کردیم. آخرین تحولات کهگیلویه، چرام و دهدشت را درگفت‌و گوی روزنامه« امید مردم» کهکیلو

چرام در آبان ماه گذشته شهرستان شد، پس از این واقعه چه تغییرات و تحولاتی در حوزه انتخابی شما به وجود آمده است؟

شهرستان جدیدالتأسیس چرام قبلا جزو حوزه دهدشت به حساب می‌آمد، به همین دلیل شهرک صنعتی دهدشت در محدوده چرام قرار داشت. با جدا شدن چرام این شهرک صنعتی هم به چرام پیوست و دهدشت عملاً از این موقعیت صنعتی دیگر برخوردار نیست. به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا زمین دیگری خریداری شده و شهرک صنعتی دهدشت2 در آن تأسیس شود. در این صورت کهگیلویه هم از مزایای این شهرک صنعتی جدید بهره‌مند می‌شود و در نهایت زمینه اشتغال، پیشرفت و رونق برای کل استان فراهم می‌شود.

احداث این شهرک صنعتی جدید در چه مرحلهای قرار دارد؟

قدم اول تهیه زمین مناسب برای این منظور است. زمینی که در نظر گرفته شده بود گنجایش یک شهرک بزرگ صنعتی را ندارد، به همین دلیل پیشنهاد خرید زمین‌های کناری آن داده شد که فضای بیشتری برای این طرح ایجاد شود. زمین انتخاب شده متعلق به سپاه دهدشت است که در حال حاضر مشغول رایزنی با فرمانده سپاه این حوزه هستیم تا بتوانیم زمین‌های مربوطه را ضمیمه زمین شهرک صنعتی کنیم. البته برای این امر اجازه ستاد فرماندهی کل قوا هم لازم است که مجوزهای لازم داده شود و پس از گرفتن این زمین‌ها، قطعه زمین دیگری در جایی دیگر به سپاه تعلق خواهد گرفت. پس طی شدن این مرحله عملیات احداث شهرک صنعتی دهدشت 2 اجرا خواهد شد.

در زمینه توسعه راهها و جاده و تونلسازی چه اقدامات جدیدی در این منطقه صورت گرفته است؟

آخرین تونل کوه پات به طول 3000 متر در حوزه کهگیلویه به تازگی گشوده شده است. این تونل در محور پاتاوه - دهدشت قرار دارد و عملیات آماده‌سازی دو طرف تونل ادامه دارد تا در سال آینده افتتاح شود. عملیات در قسمت‌های دیگر تونل ادامه دارد اما مقرر شد که مراحل اجرایی این پروژه به گونه‌ای انجام شود که مردم از این جاده در کوتاه‌ترین زمان ممکن و در قطعات مختلف بهره‌مند شوند. به همین دلیل حد فاصل کیلومتر 55 تا 63 که سه دستگاه تونل به طول دو هزار و 387 متر که به تونل‌های کوه پات معروف است بالاخره گشوده شد.

با گشودن این بخش از تونل و افتتاح کامل آن چه روستاهایی از سهولت رفت و آمد برخوردار میشوند؟

افتتاح کامل این تونل برای تعدادی از روستاها و بخش‌ها سودرسانی دارد. حدود 350 روستا و دو بخش مهم کهگیلویه یعنی دیشموک و جاورده که سال‌های زیادی پیچ‌های خطرناک محور دهدشت- قلعه رئیسی - قلعه دختر را تحمل می‌کردند از این محور استفاده می‌کنند. همچنین اهالی چاروسا و دشمن زیاری نیز می‌توانند از این تونل تردد کنند.

کل پروژه در چه زمانی به اتمام خواهد رسید؟

با توجه به نشست‌هایی که با بانک توسعه اسلامی انجام گرفته، 100 میلیارد تومان وام مورد نیاز برای ادامه پروژه تا سال 90 تأمین خواهد شد و مراحل احداث پروژه تا سال 92 به پایان خواهد رسید. البته همان‌طور که گفته شد، قسمت‌های مختلف به محض احداث و آمادگی لازم برای استفاده مردم گشوده خواهد شد تا به مرور مشکلات عبور و مرور ساکنان این منطقه نیز به اتمام برسد. لازم است که یادآوری کنم با اتمام این پروژه و سهولت عبور و مرور با توجه به جاذبه‌های دیدنی، زیارتی، گردشگری و ظرفیت‌های صنعتی، کشاورزی و دامپروری شاهد رشد این بخش از استان خواهیم بود.

آیا طرح دیگری هم در حوزه جادهسازی در حال اجرا هست؟

بله، جاده باغچه جلیل سادات، در سرفاریاب در حال احداث است که متأسفانه با کندی کار به علت کمبود اعتبارات مواجه بود. صحبت‌هایی با ابراهیم عزیزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در زمینه احداث سریع این جاده انجام شد که جاده باغچه جلیل سادات که قبلاً در جدول 12 پیوست 2 قرار داشت، حالا در پیوست 1 قرار گرفته یعنی در فهرست جاده‌های ملی قرار دارد. با این کار از نظر اعتباری بودجه بیشتر و سریع‌تری مانند جاده‌های ملی به آن تعلق می‌گیرد تا شاهد بهره برداری سریع آن در سال آینده باشیم.

احداث این پروژه چه فوایدی را در پی خواهد داشت؟

با بهره برداری از پروژه محور ارتباطی باغچه جلیل سادات به دهدشت فاصله دو شهر بزرگ و پرجمعیت استان، یاسوج و دهدشت حدود 35 کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود. محور یاسوج به دهدشت در حال حاضر که از جاده بابامبدان، باشت و چرام به دهدشت می‌گذرد 201 کیلومتر مسافت دارد که با ساخت جاده یاسوج - باغچه جلیل به سادات به 170کیلومتر کاهش خواهد یافت. همچنین افتتاح محور باغچه سادات- سرفاریاب در بهبود وضعیت اقتصادی مردم روستاهای اطراف آن نقش بسزایی خواهد داشت، چراکه رفت و آمد‌ها را سریع‌تر و راحت‌تر خواهد کرد. با توجه به وجود طبیعت بکر و دست نخورده و مناظر زیبا محور ارتباطی یاسوج، باغچه - سادات نقش مهمی در توسعه گردشگری منطقه هم دارد و به رونق اقتصادی و گردشگری این دو شهرستان بویراحمد و کهگیلویه کمک خواهد کرد.

پس از سفر رئیس قوه قضاییه و هیأت همراه ایشان در ماه گذشته به استان چه اقداماتی تاکنون در زمینه امور قضایی در شهرستانهای حوزه انتخابی شما صورت گرفته است؟

در سفر رئیس محترم قوه قضاییه و هیأت همراه مشکلات قضایی مردم مطرح و بررسی شد. با توجه به جمعیت 200 هزار نفری کهگیلویه، نیاز به زندان در این شهرستان وجود داشت. هر چند واژه زندان خوش آیند نیست، اما به هر حال وجود برخی جرم‌ها و نیاز به زندان را نمی‌شود کتمان کرد. تاکنون زندانی‌های کهگیلویه به علت نبود زندان به گچساران یا یاسوج فرستاده می‌شدند. این ارسال هزینه‌های مختلفی اعم از به کار‌گیری نیروی انسانی و. . . داشت. در نشست‌هایی که با مسئولان قضایی در این سفر صورت گرفت، پیشنهاد ساخت زندان در کهگیلویه پذیرفته شد که 300 میلیون تومان اعتبار برای این کار اختصاص داده شد. همچنین دادگستری کهگیلویه از وضع مناسبی برخوردار نبود که به همین دلیل در آن سفر کلنگ ساختمان جدید در زمینی به مساحت 3 هکتار زده شد که عملیات احداث ساختمان جدید دادگستری در حال انجام است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet