خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/10/19 13:33:00
سرویس اقتصادی
حسینی پور عنوان کرد

آماربیکاران شهرستان‌های گچساران بسیاربالاست

**نماینده گچساران و باشت گفت: آمار بیکاران در شهرستان‌های گچساران و باشت بسیار بالاست و باید فکری برای آن اندیشید.

"سیدقدرت‌الله حسینی‌پور" در گفت و گو با امید مردم، افزود: معضل بیکاری در گچساران و باشت نفسگیر و سرسام‌آور شده است. آمار بیکاران این دو شهرستان به نسبت جمعیت آنها بالا رفته است. از میان 150 هزار نفر جمعیت ساکن در این منطقه 14 هزار نفر بیکار وجود دارد.

وی همچنین اظهار کرد: طرح‌های احداث پتروشیمی و پالایشگاه در حال پیگیری است تا با راه‌اندازی آنها عده‌ای از بیکاران برای کار در این مجموعه‌ها استخدام شوند. اما با این وجود آمار بیکاران آنقدر زیاد است که این طرح‌ها پاسخگوی نیاز تأمین شغل برای جمعیت بیکار نخواهد بود.

به گفته نماینده گچساران و باشت، فارغ‌التحصیلان دانشگاه در رشته‌های مختلف، سهم بیشتری در جمعیت بیکاران این منطقه دارند.

گفت و گوی مشروح" امید مردم" با حسینی‌پور در زمینه راه حل‌های پیشنهادی وی برای حل معضل بیکاری و دیگر مسائل مطرح در حوزه انتخابی وی و اخبار مربوط به کمیسیون متبوع وی در مجلس را در صفحه 2 بخوانید.

معضل بیکاری در این حوزه از استان کهگیلویه و بویراحمد نفسگیر شده است. این اولین جمله‌ای بود که نماینده گچساران و باشت در خصوص مهم‌ترین معضل مربوط به حوزه انتخابی خود بیان کرد. سیدقدرت الله حسینی‌پور در گفت و گو با امید مردم بیکاری و بعد از آن خشکسالی را از مشکلات مهم گچساران و باشت اعلام کرد و از چاره اندیشی برای رفع این مشکلات سخن گفت. حسینی‌پور که عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است، همچنین به سؤالاتی در زمینه مصوبه اخیر کمیسیون درخصوص استخدام معلمان حق‌التدریسی، نهضتی و شرکتی پاسخ داد. گفت و گوی امید مردم با این نماینده مجلس را در ادامه بخوانید.

 در حال حاضر چه مشکل عمدهای در حوزه انتخابیه شما وجود دارد که پیگیر آن هستید؟

یکی از معضلات مهم و به تعبیر بنده، نفسگیر گچساران و باشت معضل بیکاری است. تعداد بیکاران این 2 شهرستان نسبت به جمعیت ساکن در آن سرسام آور است. تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه هم در میان این بیکاران قرار دارند. مشکل دیگری که وجود دارد  بحث خشکسالی است. امسال بارش باران در اینجا مانند سایر نقاط کشور کم بود. کشاورزان نتوانستند کشت خوبی داشته باشند و دامداران با مشکل کمبود علوفه روبه‌رو هستند. متأسفانه ذخیره چاه‌های آبی هم رو به افول است و بنابراین کشاورزان و دامداران منطقه دچار مشکل شده و ضرر زیادی را تحمل می‌کنند.

 برای مشکل نفسگیر بیکاری که فرمودید، چه راهکارهایی اندیشیده اید؟

دو طرح ساخت و راه‌اندازی پتروشیمی و پالایشگاه در این حوزه از مدتی قبل مطرح هست، که اجرایی شدن آن را پیگیری می‌کنیم. با راه‌اندازی این 2 مجموعه، عده‌ای از بیکاران گچساران و باشت می‌توانند در آن مشغول به کار شوند. البته اجرای این طرح‌ها باز هم پاسخگوی جمعیت 14 هزار نفری بیکاران نخواهد بود و به همین دلیل خود این افراد باید به دنبال اجرای طرح‌های شخصی و خصوصی با توجه به زمینه تخصص و تحصیل خودشان باشند که تسهیلات خوبی هم در این باره در نظر گرفته شده است.

 یعنی برای اجرای طرحهای خصوصی از طرف دولت تسهیلات پرداخت میشود؟

بله. دولت و مراکز پژوهشی تسهیلات مناسبی را در این زمینه قائل شده‌اند. جوانان تحصیلکرده و دیگر افراد بیکار و صاحب فن می‌توانند به بانک‌ها مراجعه کنند و برای طرح‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، دامپروری و شیلات اعتبارات مناسب و لازم را دریافت کنند و کار را شروع کنند. توصیه من هم به جوانان و دیگر بیکاران شهرستان گچساران و باشت این است که منتظر استخدام نباشند و خودشان با توجه به علاقه و تخصصی که دارند طرح‌های خصوصی خودشان را اجرا کرده و کسب درآمد کنند. چرا که میزان بیکاران و فارغ التحصیلان نیازمند شغل هر روز بیشتر می‌شود. ما هر چقدر هم که شغل ایجاد کنیم و در مراکز مختلف نیرو استخدام کنیم باز عده‌ای بیرون می‌مانند. به نظر من باید از این فرصت استفاده کنند و سراغ تسهیلات بروند و کارگاه‌های زود بازده را بیندازند.

 فکر میکنید چه عاملی موجب افزایش آمار بیکاران این 2 شهرستان شده است؟

در حال حاضر 12 هزار نفر دانشجو در دانشگاه‌های آزاد و پیام نور این 2 شهرستان مشغول به تحصیل هستند که بیشتر آنها از ساکنان همین منطقه‌اند. دانشگاه آزاد از سال 64 در اینجا تأسیس شده، بنابراین 25 سال است که در رشته‌های مختلف با سطوح مختلف فارغ التحصیل داشته است. در نتیجه هر چقدر هم که فرصت شغلی ایجاد شده باشد باز هم پاسخگوی این میزان فارغ التحصیل نخواهد بود. در حالی که عده  بسیاری هم با مدرک دیپلم جزو آمار بیکاران قرار دارند.

 پس آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار در اینجا بسیار بالا است؟

بله. بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاه جزو جامعه آماری بیکاران قرار دارند، از فوق دیپلم و کارشناسی تا کارشناسی ارشد. در همین مهر ماه گذشته طبق آماری که به من دادند تنها 27 فوق لیسانس شیمی بیکار در این 2 شهرستان داریم. من باز هم تأکید می‌کنم که جوانان تحصیلکرده به فکر استفاده از تسهیلات برای طرح‌های خصوصی باشند.

 کمیسیون آموزش و تحقیقات اخیراً برای یکی از طرحهای مهم مربوط به استخدام معلمان، توانست رأی خوبی از مجلس بگیرد، درباره تصویب این طرح توضیح بدهید.

درخصوص استخدام آموزشیاران نهضت، حق التدریسی‌ها و معلمان شرکتی طرحی از مدت‌ها قبل در کمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی و تهیه شده بود. جلسات متعددی با حضور کارشناسان و مسئولان آموزش و پرورش برای بحث کارشناسی طرح برگزار شد. در نهایت پس از نهایی شدن آن، طرح به مجلس ارائه شد. آقای عباسپور، صدری و بنده در دفاع از طرح در صحن علنی حرف زدیم. دوستان و همکاران دیگر کمیسیون نیز تلاش کردند تا بتوانند نظر مثبت نمایندگان را برای تصویب طرح جلب کنند. الحمدلله طرح کارشناسی شده مقبول نمایندگان افتاد و توانست با رأی بالایی تصویب شود.

 این طرح چه شرایطی را برای استخدام معلمان در نظر گرفته است؟

طبق این طرح معلمان حق‌التدریسی دارای مدرک کارشناسی و بالاتر که تا پایان سال تحصیلی 87-88، چهار سال سابقه خدمت مستمر نداشته‌اند، اما با احتساب سال‌های تحصیلی بعد، سنوات خدمت آنان به 4 سال می‌رسد، به شرط شاغل بودن در زمان استخدام، می‌توانند با تصمیم جدید مجلس استخدام شوند. معلمان حق‌التدریسی دارای مدرک فوق‌دیپلم نیز که تا پایان سال تحصیلی 87-88، پنج سال سابقه خدمت مستمر نداشته‌اند اما با احتساب سال‌های تحصیلی بعد دارای 5 سال سابقه کار می‌شوند، به شرط این که همچنان در خدمت آموزش و پرورش باشند، استخدام خواهند شد. نیروهای نهضتی هم به دلیل داشتن سابقه کار طبق مفاد این طرح استخدام خواهند شد.

 استخدام معلمان شرکتی هم در این طرح گنجانده شده است؟

بله طبق مصوبات این طرح، معلمانی که در سال تحصیلی 88-89 از طریق شرکت‌های خدماتی در وزارت آموزش و پرورش تدریس کرده‌اند، در صورتی که قبل از این سال نیز سابقه حق‌التدریس در وزارت آموزش و پرورش یا نهضت سوادآموزی داشته‌اند و همکاری آنها در سال تحصیلی 89ـ88 با وزارت آموزش و پرورش به صورت مستمر بوده است، با احتساب سال تحصیلی ذکر شده منطبق با قانون مدرک کارشناسی و بالاتر و ضوابط استخدام می‌شوند.

 پس اعتراض اخیر نیروهای شرکتی به این مصوبه مجلس در چه زمینهای بود؟

درباره وضعیت این نیروها بیشتر باید توضیح داد. نیروهای شرکتی که به ویژه در مدارس شهرهایی مانند تهران تدریس می‌کنند، در ماه‌های گذشته بلاتکلیف بوده و آموزش و پرورش نیز به طور رسمی اعلام کرده بود که این افراد نیروی مازاد هستند و استخدام نخواهند شد، چراکه اخیراً و به صورت غیرقانونی وارد مدارس شده‌اند. مجلس برای اینکه فکری به حال آنها هم بکند، شرایط استخدام را منوط به قبولی و کسب امتیاز مورد نیاز در آزمون استخدامی تعیین کرد.

در واقع افرادی که از سال 1379 به بعد به صورت حق‌التدریس یا از طریق شرکت‌های خدماتی با وزارت آموزش و پرورش همکاری آموزشی داشته‌اند یا در نهضت سوادآموزی به صورت آموزشیار خدمت کرده‌اند، برای استخدام باید در آزمون شرکت کنند.

 یعنی هر کسی در این آزمون نمره بیاورد استخدام خواهد شد؟

نمره خود آزمون به تنهایی ملاک نیست. از طرف دیگر داشتن سابقه کار امتیازی برای این افراد محسوب می‌شود که با نمره کسب شده در آزمون جمع می‌شود. برای هر سال سابقه 5 امتیاز تا سقف 30 امتیاز در نظر گرفته شده است. حال فرض کنید یک نیروی نهضتی در آزمون نمره 41 کسب کرده و با احتساب 6 سال 30 امتیاز هم دارد، مجموع نمره‌اش 71 می‌شود. یک نیروی شرکتی هم با نمره 65 و 5 امتیاز برای یک سال سابقه در مجموع نمره 70 دارد. در نتیجه نیروی نهضتی می‌تواند استخدام شود.

نیروهای شرکتی هم به این دلیل اعتراض داشتند. اما به هر حال آنها افراد تازه وارد به حوزه آموزش و پرورش با حداقل یک سال هستند، در حالی‌که بقیه افراد سابقه حضور بیشتری دارند. به هر حال برای قبولی در این آزمون باید تلاش کنند که نمره بالاتری بیاورند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet