هدر اصلی
1389/10/19 13:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نقوی حسینی:

5+1 با برنامه مدون خلع سلاح هسته‌ای وارد مذاکرات استانبول شود

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابراز امیدواری کرد گروه ۱+۵ در مذاکرات پیش رو در استانبول برخلاف مذاکرات ژنو ۳ با برنامه ای مدون برای موضوعات مشترک از جمله خلع سلاح هسته ای و جلوگیری از اشاعه آن وارد شود.

سید حسین نقوی در گفتگو با مهر، با اشاره به مذکرات پیش رو در بحث هسته ای اظهارداشت: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور تولید کننده اورانیوم غنی شده تبدیل شده و از فناروی هسته ای برخودار است به عنوان یک کشور صاحب صنعت هسته ای برای مذاکرات پیرامون مسائل هسته ای جهان آمادگی دارد.

وی ادامه داد: بنابراین این دور مذاکرات برای این موضوع است و از نظر ایران اساسا مسئله هسته ای حل شده است و ادامه مذاکرات با 1+5 به معنای پیگیری موضوع هسته ای ایران نیست زیرا این گروه مرجع صلاحیت برای مذاکره پیرامون روند فعالیت هسته ای ایران نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی به 1+5 اجازه نمی دهد که درخصوص مسئله هسته ای ایران بحث کنند. ما در ژنو 3 هم توانستیم این عدم همکاری بین المللی و موانع و مشکلات بین المللی که بر سر راه ما در فعالیت صلح آمیز هسته ای قرار دارد  را به دنیا نشان دهیم.

نقوی با بیان اینکه 1+5 در ژنو 3 بدون برنامه ورود پیدا کرد، گفت: آنها در این مذاکرات هدف خاصی را دنبال نمی کردند و البته جمهوری اسلامی هم به آنان اجازه نداد تا درباره برنامه هسته ای ایران اظهار نظر کنند . آنها هیچ برنامه ای هم برای حوزه فعالیت کشورهای دیگر در بحث هسته ای نداشتند، امیدواریم در مذاکرات استانبول 1+5 بتواند با برنامه برای موضوعات مشترک از جمله خلع سلاح هسته ای  و جلوگیری از اشاعه آن وارد شود.

نماینده ورامین خاطرنشان کرد: این مذاکرات برای جمهوری اسلامی فرصتی است که به عنوان کشور صاحب انرژی هسته ای در گفتگوها حاضر و برای همکاری های بین المللی برای رسیدن به خلع سلاح هسته ای اقدام کند.

نقوی ادامه داد: کشورهای غربی هم اگر واقعا نگران امنیت جهان و خاورمیانه هستند بهتر است با برنامه ای مدون وارد این دور مذاکرات شوند و در نهایت به آنچه در این مذاکرات توافق می شود پایبند باشند.

وی گفت: ما در ژنو 3 شاهد افتضاح خانم اشتون در قبال مذاکرات انجام شده بودیم .عملکرد خانم اشتون ، بار دیگر شفافیت عملکرد ایران در صحنه بین المللی را به افکار عمومی دنیا نشان داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet