حلول ماه ربیع الاول
1389/10/19 13:54:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

مجلس به دنبال استقلال بانک مرکزی است

**قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه نباید بانک مرکزی را یک بانک دولتی در نظر گرفت، گفت: بانک مرکزی عامل سیاست‌های پولی نظام است و نباید تحت نفوذ برخی سیاست‌های روزمره دولت ها باشد تا بتواند مصالح نظام را اجرا کند.

"جعفر قادری"عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه مجلس در مصوبه خود مبنی بر تایید رییس بانک مرکزی توسط نمایندگان به دنبال استقلال بانک مرکزی است، گفت: بانک مرکزی متولی سیاست‌های پولی نظام است و به همین دلیل باید مستقل از سیاست روزمره دولت‌ها باشد؛ چراکه بانک مرکزی بانک دولت نیست و نباید مجمع عمومی و مدیریت آن صرفا در اختیار دولت باشد.

نماینده شیراز با تاکید بر لزوم استقلال بانک مرکزی و با انتقاد از کسانی که تایید رییس بانک مرکزی توسط مجلس را مداخله در امور قوه مجریه می دانند، گفت: ایراد برخی افراد مبنی بر اینکه مجلس نباید در امور جاری کشور دخالت کند در مورد تایید رییس بانک مرکزی توسط مجلص نادرست است؛ چراکه بانک مرکزی متولی سیاست های پولی نظام است و همانطور که مجلس در سیاست های مالی نظام اعمال نظر و سیاستگذاری می کند باید برای حفظ مصالح نظام در مورد سیاست های پولی هم حق اعمال نظر داشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه افزود:پیگیری موضوع عدالت اجتماعی از سوی مجلس منوط به این است که مجلس همانطور که در مورد اجرای سیاست های مالی اختیار دارد در مورد سیاستهای پولی هم، ولو در حد تایید رییس بانک مرکزی قدرت اعمال نظر داشته باشد.

قادری با با بیان اینکه ورود مجلس به عنوان تایید کننده رییس بانک مرکزی موجب انتخاب افراد شایسته برای این پست می‌شود، گفت: بانک مرکزی دستگاه مهمی است که باید بر فعالیت های بانکی کشور و سیاست های پولی نظام احاطه و مدیریت داشته باشد، از همین رو فردی که در راس این بانک قرار می گیرد باید از افراد خبره و کارآمد در این حوزه باشد.

وی همچنین گفت: انتخاب رییس بانک مرکزی توسط نمایندگان مجلس موجب می شود تا رییس بانک مرکزی از پشتوانه خوبی برای ایجاد ثبات در نظام پولی کشور برخوردار باشد و بر اثر اختلافات جزئی با رییس دولت عزل نشود؛ چرا که فرآیند جایگزینی فردی جدید به عنوان رییس بانک مرکزی دیگر در اختیار دولت نخواهد بود.

طبق ماده 80 برنامه پنجم توسعه، رییس بانک مرکزی با معرفی رییس جمهور و تایید نمایندگان مجلس منصوب می‌شود، این ماده از جمله موارد اختلاف نظر میان مجلس و شورای نگهبان است که مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسات این هفته خود به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet