هدر موبایل
1389/10/19 14:43:00
سرویس سیاسی
توکلی با اشاره به تعداد زیاد سوالات نمایندگان مجلس از وزرا:

دولت منضبط ‌تر عمل کند، سوالات کاهش می‌یابد

**رئیس مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی یکی از دلایل افزایش حضور وزراء در مجلس را تخلف زیاد در قوه مجریه دانست و اعلام کرد: اگر دولت انتظار دارد که وزرایش کمتر به مجلس کشیده شوند، باید منضبط تر عمل کند.

"احمد توکلی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به بحث هایی که این روزها درباره تعداد زیاد سوالات نمایندگان از وزراء مطرح می شود، گفت: آنچه مهم است، سوال نمایندگان از وزراء است؛ بنابراین سوال ابزاری است که قانون اساسی در اختیار نمایندگان قرار داده که باید برای کنترل قدرت در قوه مجریه که به وزراء سپرده شده و اطمینان نسبت به این اینکه، این قدرت درست به کار می‌رود؛ از آن  استفاده کنند.

نماینده تهران، ری، شمرانات و اسلام‌شهر، ادامه داد: ولی یک واقعیت تلخی هم وجود دارد که بعضی وقت‌ها سوالات به شکلی صورت می‌گیرد که احساس می شود قصد سوال‌کننده اعمال نظارت برای تنظیم قوه مجریه نیست؛ بلکه برای این است که مقصدهای خاصی درباره حوزه انتخابیه محقق شود.

وی در این راستا به ذکر نمونه‌ای اشاره کرد و افزود: مثلا نماینده‌ای توقع دارد که رئیس اداره مربوط به وزارتخانه‌ای عوض شود؛ چون ادعایش این است که آن اداره، رئیس خاص می‌خواهد.

توکلی ادامه داد: این درحالی است که انتخاب همکار از اختیارات وزیر و مدیرکل ذیربط است و نماینده باید نتیجه سالم برای مردم بخواهد و اگر اصرار داشته باشد که حتما "الف" را برداشته و "ب" را بگذارند این اصرار، اصرار نابجایی است.

وی با اعلام اینکه گاهی سوال، برای فشار آوردن به وزیر و تمکین او نسبت به یک خواسته صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: این نوع اعمال نظارت، در واقع درست استفاده نکردن از قدرت و یک نوع سوء استفاده از قدرت است و چون از این موارد وجود دارد، یک مقدار سوالات از وزراء بیش از اندازه می شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس دلیل دیگر افزایش سوالات از وزراء را تخلف زیاد در قوه مجریه دانست و افزود: متاسفانه تخلف در قوه مجریه زیاد است و وقتی تخلف قانون و وظایف قانونی زیاد شد، طبیعی است که سوال هم زیاد می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شواری اسلامی با تقسیم‌بندی دلیل افزایش سوالات نمایندگان از وزارء به سه گروه، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل افزایش سوالات نمایندگان از وزراء این است که واقعا، یک عده از آنها می‌خواهند به وظایف قانونی خود برای تنظیم روابط قوه مجریه عمل کنند.

وی دلیل دیگر افزایش سوالات نمایندگان از اعضای کابینه را سوال برای مقاصدی همچون حفظ قدرت و منافع حوزه انتخابیه عنوان کرد و افزود: دلیل سوم زیاد بودن تعداد سوالات از وزراء، رفتار غیرقانونی و بیش از انتظار وزیران و دولت است.

توکلی درباره راهکارهای کاهش تعداد سوالات نمایندگان از وزراء، گفت: اگر بخواهیم چاره‌ای بیندیشیم که هم وقت وزراء برای رسیدگی بهتر به امور جاری زیاد گرفته نشود و هم نظارت مجلس مخدوش نشود، باید دو چیز را مهار کنیم؛ یکی اینکه وزراء خودشان را مهار کنند تا وظایفشان را به درستی انجام دهند و دیگر اینکه سعی نکنند با امتیاز دادن غیرصحیح به نمایندگان، عطش استفاده نادرست از ابزار سوال را در بعضی از نمایندگان زیاد کنند؛ یعنی از یک طرف مجلس از راه نظارت عامه کنترل شود و از سوی دیگر هم دولت کنترل شود.

توکلی بر این اساس، ایراد گرفته شده مبنی بر حضور زیاد وزراء در مجلس را وارد دانست و در عین حال، خاطرنشان ساخت: علت بخشی از افزایش حضور وزراء در مجلس، خود دولت است و بخشی دیگر هم مربوط به نمایندگانی می‌شود که از قدرتشان به درستی استفاده نکرده و برای مقاصد انتخاباتی بهره می‌برند و در این زمینه هم خود دولت تقصیر دارد.

وی در این خصوص توضیح داد: وقتی برخی از اعضای دولت، امتیاز داده و پول برای خریدن رای تقسیم می کنند، طبیعتا این شرایط بدتر می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه سوال از وزراء حق نماینده نیست، بلکه وظیفه نماینده است، افزود: وقتی می‌گوییم وظیفه، جهت آن باید حفظ شود؛ بنابراین اگر انجام وظیفه شد، دیگر در جهت انتخابات نمی‌شود، استفاده کرد.

وی با بیان اینکه گاهی، برخی نمایندگان از این وظیفه در جهت انتخابات استفاده می‌کنند، خاطرنشان ساخت: البته دولت هم در مجلس برای افزایش آرای خود از این رفتارهای نابجا دارد؛ شبیه آن پول تقسیم کردن سر رای اعتماد گرفتن برای یکی از وزراء.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی در پایان، تصریح کرد: اگر دولت انتظار دارد که وزرایش کمتر به مجلس کشیده شوند، باید منضبط تر عمل کند و در این راستا نمایندگان هم باید دست از منطقه گرایی بردارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet